Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Kino Pod Baranami zaprasza

Kino Pod Baranami zaprasza na kolejne wydarzenie w najbliższym tygodniu! Potrwa przez pięć dni, od poniedziałku do piątku, a zgłębimy w nim tajniki klasycznego kina hiszpańskiego. A dodatkowo dowiemy się różnych ciekawych informacji na temat kina tworzonego na Półwyspie Iberyjskim.

Kino Pod Baranami

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego
13-17 grudnia 2021

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego Obras Maestras to przegląd prezentujący arcydzieła hiszpańskiej kinematografii. Tegoroczne wydarzenie zbiega się z 100. rocznicą urodzin Luisa Garcíi Berlangi – mistrza groteski i jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów. Z tej okazji w programie pojawią się dwa filmy twórcy: Uczta wigilijna, w której twórca ukazuje hipokryzję przedstawicieli hiszpańskich elit oraz Gdzie jest profesor Hamilton?karykatura największych świętości społeczeństwa hiszpańskiego lat 50 XX. wieku.

Uczta wigilijna
Uczta wigilijna (1961). Fot. Materiały prasowe

Ponadto widzowie będą mogli poznać dzieła mniej znanych hiszpańskich reżyserów. Dziwna podróż w reżyserii Fernando Fernán-Gómeza to groteskowy portret wiejskiego społeczeństwa lat 60. XX wieku, kreślony w rytmach twista i nadchodzących zmian społecznych. Zbrodnia na ulicy Bordadores Edgara Neville’a wieńczy kryminalną trylogię odkrywanego dziś na nowo reżysera, dla której tłem jest Madryt.

Zobacz również: Szef roku – recenzja filmu. (Po)Waga stanowiska

Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz wybitnego filmu Carlosa Saury, Nakarmić kruki z hipnotyzującą Geraldine Chaplin w roli głównej. Ten film spośród wymienionych jest najbardziej znany, choć ocen na portalu Filmweb ma nieco ponad 12 tysięcy. Ale jak dobrze wiemy, ilość ocen filmu wcale nie przesądza o jego jakości. Zawsze warto dać szansę filmom mniej znanym, a wydarzenia, takie jak Mistrzowie Kina Hiszpańskiego są idealną okazją na nadrobienie takich pozycji! Zwłaszcza, jeśli w kraju, w którym powstały uchodzą one za kultowe arcydzieła. Kilka wartych uwagi mniej znanych perełek znajdziemy na przykład tutaj => Filmy, których nie znasz, a powinieneś według… Daniela Kurbiela.

Jak to bywa przy okazji takich wydarzeń, sam film to nie wszystko. Każdej z projekcji towarzyszyć będą wprowadzenia wygłaszane przez znawców kina hiszpańskiego. Dowiedzieć zatem będziemy mogli się różnych ciekawostek na temat filmu, czy też kina hiszpańskiego jako całości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy pod adres Rynek Główny 27 do krakowskiego Kina Pod Baranami w najbliższym tygodniu! Wypatrujcie też kolejnych wiadomości ogłaszanych na naszej stronie dotyczących wydarzeń organizowanych przez Kino Pod Baranami. Na pewno będą kolejne!

Bilety w cenach 17 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).

PROGRAM:

 

poniedziałek, 13 grudnia, godz. 18.45

DZIWNA PODRÓŻ | EL EXTRAÑO VIAJE

Fernando Fernán-Gómez,1964, 91’

Uroczysta inauguracja przeglądu z udziałem dyrektora Instytutu Cervantesa w Krakowie.


wtorek, 14 grudnia, godz. 18.45

UCZTA WIGILIJNA | PLÁCIDO

Luis García Berlanga, 1961, 85’

 

środa, 15 grudnia, godz. 18.45

ZBRODNIA NA ULICY BORDADORES | EL CRIMEN DE LA CALLE BORDADORES

Edgar Neville, 1946, 87’

 

czwartek, 16 grudnia, godz. 18.45

GDZIE JEST PROFESOR HAMILTON? | CALABUCH

Luis García Berlanga, Hiszpania 1956, 96’

 

piątek, 17 grudnia, godz. 18.45

NAKARMIĆ KRUKI | CRÍA CUERVOS

reż. Carlos Saura, Hiszpania 1976, 108’

 

Zobacz również: King Richard: Zwycięska rodzina – recenzja filmu. Piłka po stronie Akademii

Kamil Kołodziejczyk

Zasiedziany od lat w DOBRYCH Star Warsach twórca zbyt długich zdań i złożonych opowieści, a także fan filmów inspirujących do dyskusji i gier, do których nie są potrzebne żadne inne osoby. W kinie lubi przede wszystkim mądre narracje i ciekawą kompozycję, a poza kinem dobre, płynne produkty, bezsensowne ciekawostki i czasem ludzi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze