Najważniejsze premiery MCU i DCEU 2022 roku oraz komiksy, z którymi warto się zapoznać przed seansem

Rok 2022 zaowocuje nie tylko niesamowicie szalejącą inflacją, ale również nowymi premierami filmów o facetach w rajtuzach.

Część z nich to kontynuację losów postaci, które obecnie zna praktycznie każdy, jak na przykład Doctor Strange w Multiwersum Obłędu, a część to projekty zupełnie nowe, dotyczące bohaterów tak na pozór małych, że mało kto o nich słyszał. Mało kto nietracący życia na czytanie komiksów oczywiście. Ponieważ zaliczam się do dumnej grupy ludzi tracących młodość i pieniądze na gry, figurki i przede wszystkim komiksy postanowiłem zrobić z tego użytek. Prezentuję wam listę moim zdaniem najciekawszych produkcji o superbohaterach w tym roku. Dodatkowo, dla osób, które chciały by mocniej wejść w świat danej postaci, dorzucam propozycje komiksów do przeczytania przed lub po tych premierach. 


The Batman (4 marca 2022)

Rodzice kolejnej postaci na liście umierali więcej razy na ekranach kin niż inflacja podniosła raty kredytu wszystkim szczęśliwcom. Dlatego Matt Reeves przy swojej wizji Batmana postanowił oszczędzić nam kolejnej sceny z napadem w ciemnej uliczce. The Batman będzie skupiał się na pierwszym roku działalności nietoperza mieszając to z wątkami z Długiego Halloween oraz filmu Zodiac. Możemy więc spodziewać się nacisku na pokazanie bardziej detektywistycznej strony Wayne’a.

Dla osób, które przed premierą filmu chciałyby się wgryźć nieco mocniej w klimat detektywistycznej strony Batmana proponuję wyżej wymieniony komiks Długie Halloween. Historia skupia się na śledztwie prowadzonym przez nietoperza w sprawie tajemniczego mordercy o pseudonimie Holiday, który atakował jedynie w święta. Wydany w Polsce tom w stylu noir wyjątkowo dobrze podkreśla napięcie i tajemnice, które autorom udało zachować się aż do ostatniej strony.


Moon Knight (30 marca 2022)

Kolejny projekt wygląda jak rzecz kompletnie niepotrzebna, wyciągnięta z kapelusza jako fanaberia kogoś wysoko postawionego w Disney’u. Moon Knight to postać nie mająca kompletnie nic wspólnego z kierunkiem, w jakim obecnie zmierza MCU. Co nie oznacza, że sam projekt nie jest ciekawy. Serial przedstawi nam historię Marca Spectora cierpiącego na poważne zaburzenia osobowości najemnika, który zostaje awatarem egipskiego boga księżyca Khonshu. A przynajmniej tak mu się wydaje. Cały serial warto obejrzeć chociażby dla tego, że według dotychczasowych słów producentów szykuje nam się kolejne dzieło na miarę Netflixowego Daredevila.

Najlepszym komiksem do zaproponowania każdemu, kto chciałby lepiej poznać historię Moon Knighta  będzie wydanie zbiorowe serii Jeffa Lemir’a. Wydany na łamach inicjatywy Marvel Now 2.0 komiks nie tylko bardzo dobrze wykłada nam genezę postaci, ale też świetnie zgłębia umysł Marca Spectora. Lemire już od samego początku poddaje w wątpliwość tożsamość Moon Knighta nie tylko bohaterowi, ale również czytelnikowi.


Doctor Strange w multiwersum obłędu (6 maja 2022)

Doctor Strange 2 tak samo jak Across the Spider-Verse zabierze nas w podróż przez wieloświat. W filmie zobaczymy najmroczniejsze zakamarki magicznej części uniwersum Marvela. Wielu fanów postaci Wandy na pewno zadowoli fakt, że film będzie kontynuował wątki serialu WandaVision. Sam Doctor Strange będzie musiał natomiast uporać się z konsekwencjami czaru rzuconego w Spider-Man: No Way Home. A jakby tego było mało sam trailer wskazuje nam udział grupy Iluminatów z uniwersum Marvela. W komiksach ta grupa zebrała najważniejsze i najbardziej wpływowe postacie, które za kulisami zajmowały się sprawami bardzo dużej wagi i eliminacją potencjalnych zagrożeń.

Komiksy, które proponuję przeczytać każdemu, kto chciałby zapoznać się ze światem naczelnego czarodzieja to seria Doctor Strange z Marvel Now. Bardzo ciekawie rozrysowuje koncept magii oraz prawa nią rządzące w świecie Marvela. Jeśli interesuje was również koncept komiksowych Iluminatów, polecam New Avengers: Illuminati. W tej miniserii mamy okazję zapoznać się z grupą,  w której skład wchodzą między innymi Iron Man, Profesor X oraz Doctor  Strange.

Zobacz również: Najlepsze filmy lat 70-tych


Thor: Love and Thunder (8 lipca 2022)

Nasze zestawienie otwiera trzecia część przygód Thora Odinsona. Jak można się domyślać po licznych wyciekach i zapowiedziach będzie to w pewnym sensie zwieńczenie przygód filmowego władcy piorunów. W czwartej odsłonie serii powróci znana z komiksów i niekoniecznie lubiana Jane Foster, która podniesie młot swojego byłego faceta. Co za tym idzie zyska jego moce. Jednak nie tylko widz będzie musiał zmierzyć się z koszmarem, jaki przygotowali twórcy. Na Thora czekać będzie tajemnicza postać o imieniu Gorr rzeźnik bogów grana przez Christiana Bale’a.

Jeśli chodzi o tę postaci osoby zainteresowane nieco lepszych poznaniem ich mają szczęście. Obie moje propozycje zostały wydane na naszym rodzimym rynku przez Egmont w ramach inicjatywy Marvel Now. Pierwszą z nich jest seria komiksów Potężna Thor, która skupia się głównie na przedstawieniu historii żeńskiej wersji Thora, w którą wciela się Jane Foster. Jednak zanim przejdę dalej, sumienie każe mi poinformować o tym, że ta konkretna wersja boga piorunów nie bez powodu nie należy do najbardziej lubianych postaci. Drugą propozycją jest pierwszy tom serii Thor Gromowładny: Bogobójca, w którym właśnie zadebiutowała postać zabójcy bogów Gorra.

Marvel
Foto. Thor Gromowładny tom 1. Bogobójca.

Black Adam (29 lipca 2022)

Przechodzimy to mojego zdecydowanego faworyta spośród wszystkich nadchodzących filmów. Black Adam to projekt, nad którym pracowano już od 2007 roku, kiedy to oficjalnie wybrano Dwayne’a Johnsona do roli anty-bohatera. Na skutek bardzo niejasnych decyzji studia produkującego film przekładano projekt kilkukrotnie. Na szczęście po ponad dekadzie film w końcu został zrealizowany. Twórcy pokażą nam w nim mroczniejszą i dużo brutalniejszą wersję postaci Shazama. Prócz Adama zobaczymy na ekranie również historię drużyny Justice Society of America. Która ma być odpowiednikiem Ligi Sprawiedliwości w nowym filmowym świecie DC.

Niestety w tym przypadku jest bardzo mało komiksów dostępnych w Polsce, które opowiadają dość bogatą historię postaci Black Adama. Jednak proponuję SHAZAM! wydany pod inicjatywą nowe DC comics. Przedstawiono tam genezę postaci Adama i jego konflikt z Billym Batsonem. Oraz komiks World War III i Black Adam: The Dark Age, gdzie widzimy czemu ze wszystkich złoczyńców uniwersum DC nikt nie powinien wybierać na swojego wroga Adama. Niestety nie są dostępne w naszym rodzimym kraju i nie powiem, gdzie można je przeczytać za darmo. Bo jakbym powiedział, że strona zaczyna się na readcomic i kończy na online to byłoby to nieuczciwe w stosunku do autorów i wydawców.

Zobacz również: Saga Barsoom – recenzja. 10 tomów przygód (nie tylko) Johna Cartera na Marsie

https://www.youtube.com/watch?v=ig30jT7xros


Spider-Man: Across the Spider-Verse (część pierwsza, 7 października 2022)

Kontynuacja przygód Milesa Moralesa kolejny raz pokaże nam pajęcze multiwersum. Jednak tym razem twórcy zabiorą nas w dwuczęściową podróż przez całe znane uniwersum Spider-Mana. Niestety o samej fabule nie wiemy jeszcze zbyt wiele. Ale po zwiastunie widzimy, że nasz bohater zostanie wysłany w przyszłość do roku 2099, kiedy to maskę Spider-Mana nosi Miuguel O’harra. Grana przez Oscara Isaaca postać pochodzi z cyberpunkowej wersji Nowego Jorku i jest wynikiem eksperymentu mającego na celu odwzorować wypadek Petera Parkera.

Niestety wydano u nas tylko jeden tom komiksu o Spider-Manie z przyszłości, który jest jedynie preludium do komiksowego eventu spider-verse. Jeśli jednak macie ochotę przy okazji czytania potrenować swój angielski to na pewnej stronie, o której wspominałem wcześniej są dwie fajne historie. Pierwsza seria Spider-Mana 2099 powstała w roku 1992 i skupia się na pokazaniu genezy postaci i przedstawieniu futurystycznej wersji uniwersum Marvela. Kolejna seria pochodzi z 2019 roku. Jej autorem jest Nick Spencer odpowiedzialny za The Amazing Spider-Man wydanego u nas pod szyldem Marvel Fresh.

Zobacz również: Ranking filmów Marvel Cinematic Universe

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze