Najpotężniejsze smoki ze świata fantasy

Smok jaki jest, każdy widzi. To wielki, latający gad ziejący ogniem i zazdrośnie strzegący skarbów przed pragnącymi je zdobyć śmiałkami. Muszą się z nim liczyć dzielni herosi  i rycerze. Przyjrzymy się zatem, na które to smoki powinni szczególnie uważać poszukający przygód bohaterowie. Oto kilka naprawdę potężnych smoków ze świata fantasy. 

Smoki towarzyszą ludziom praktycznie od zawsze. Już starożytni znali opowieści o wielkich, straszliwych i przypominających gada bestiach. Miały swoją dobrą i złą symbolikę. Czasami były strażnikami sekretów i tajemnic, a innym razem walczyły z  odważnymi bohaterami. Wyobrażenie smoka jako złej istoty, z którą walczy bohater – najczęściej rycerz, utrwaliło się w średniowieczu. Tutaj trzeba jednak nadmienić, że smoki nie wszędzie były postrzegane jako wcielenie zła. Wywodzące się z Dalekiego Wschodu smoki okazały się bardziej życzliwie ludziom. Latające i ziejące ogniem gady oczywiście zdominowały też utwory fantasy. Początkowo występowały, tak jak chciano je widzieć w średniowieczu, czyli jako złe, podstępne  stworzenia pilnujące skarbu. Na szczęście w ostatnich latach udało się nam trochę oswoić nasze europejskie smoki i stały one bardziej przyjaznymi albo przynajmniej neutralnie nastawionymi do ludzi gadami. Niezależnie od tego czy smok jest tym dobrym, złym albo neutralnym smokiem, wzbudza wszędzie szacunek samym swoim wyglądem i siłą. W tym zestawieniu poznacie smoki, które zasługują na szczególną uwagę pod tym względem.

Zobacz również: Najlepsze seriale HBO

Ancalagon
Ancalagon Czarny

Ancalagon


W Pierwszej Erze Śródziemia zamieszkujące je Wolne Ludy musiały zmierzyć się z zagrożeniem w postaci Władcy Ciemności Morgotha. Na jego usługach były balrogi, orkowie, wilkołaki, a także smoki. Do tych najpotężniejszych skrzydlatych smoków bez wątpienia należał Ancalagon Czarny. Była to ogromna bestia ziejąca ogniem gorętszym od ognia każdego innego smoka. Ancalagon walczył po stronie Morgotha w wojnie nazywanej Wojną Gniewu, która miała miejsce pod koniec Pierwszej Ery. Wraz z pozostałymi smokami siał zniszczenie wśród armii Valarów, Krasnoludów i Ludzi. Gdyby nie odwaga półelfa Eärendila, który bohatersko stanął do walki z Ancalagonem i nie pokonał go z pomocą Wielkich Orłów, zwycięstwo sił dobra nad siłami zła nie byłoby wcale takie pewne. Martwy smok runął z nieba na trzy górskie szczyty Thangorodrimu, doszczętnie je niszcząc, co może potwierdzać jego rozmiary i potęgę. 

Balerion
Balerion Czarny Strach

Balerion


Balerion to smok, którego pierwszym Smoczym Jeźdźcem był sam król Aegon I Targaryen zwany Aegonem Zdobywcą. Był on tak wielki, że w jego paszczy zmieściłby tur albo nawet mamut, zaś podczas lotu jedno z jego skrzydeł mogło przykryć cieniem całe miasto. Odegrał też ważną rolę w podboju Siedmiu Królestw przez Aegona i jego siostry. Sam jego widok potrafił wzbudzić przerażenie w walczących z Targaryenami armiach, chociaż smok był oczywiście zdolny razić wrogów ogniem. Jego ogień był na tyle potężny, by spalić wieże Harrenhal – największego zamku w Westeros, uważanego praktycznie za niezdobyty. O tym jak wielką grozę wzbudzał Balerion świadczy również nadany mu przydomek – Czarny Strach. 

 Villentretenmerth
Złoty smok Villentretenmerth

Villentretenmerth 


Należy on do przedstawicieli rzadko spotykanej na kontynencie rasy złotych smoków. Nie był może zbyt duży, ale nadrabiał to wręcz kocią zręcznością i wysoką inteligencją. Bez trudu pokonał w walce błędnego rycerza Eycka z Densle oraz zbrojną kompanię Yarpena Zigrina. Tym, co czyniło go jeszcze bardziej wyjątkowym była zdolność do przemiany w każde możliwe stworzenie, także w człowieka. Villentretenmerth prawdopodobnie często wykorzystywał swoje umiejętność, by móc swobodniej podróżować po krainach i nawiązywać kontakty z różnymi ich mieszkańcami.     

Zobacz również: Raya i Ostatni Smok – recenzja filmu. Disney znów uderza

King Ghidorah
Trzygłowy King Ghidorah

 King Ghidorah 


Godzilla jest najbardziej znany w swoim rodzinnym kraju Japonii, chociaż w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się również bardziej rozpoznawalny i na Zachodzie. Ten wielki jaszczur walczył z wieloma potężnymi stworami (o ludziach nie wspominając), a jednym z jego najtrudniejszych przeciwnik stał się właśnie KIng Ghidorah. Historia Ghidoraha niekiedy była modyfikowana na potrzeby filmów i może przedstawiać się nieco inaczej w różnych epokach kinematografii Godzili. Najpopularniejsza koncepcja przedstawia King Ghidoraha jako trzygłowego, latającego smoka, który przybył na Ziemię z kosmosu. W swoim postępowaniu kieruje się głównie pragnieniem siania chaosu, unicestwienia ludzkości i zdobycia dominacji nad światem. Posiada w dodatku szereg umiejętności, chociażby bio – elektryczną energię, dzięki której może strzelać z pysków promieniami elektrycznymi, posługiwać się elektrokinezą, absorbować elektryczność i siły życiowe oraz szybko regenerować swoje ciało. Takie zdolności w połączeniu z siłą i umiejętnościami walki czynią go godnym rywalem Godzilii do tytułu Króla Potworów.

Alduin
Norski bóg Alduin

Alduin


Alduin to nie tylko smok, co bóg, który przybrał smoczą postać. W świecie Skyrim zwie się go Pożeraczem Światów oraz bogiem czasu, stworzenia i zniszczenia. Będąc jednym z najpotężniejszych bytów, posiada szereg umiejętności, takich jak na przykład zdolność pochłaniania dusz śmiertelników, co pozwala mu zregenerować siły. W zamierzchłych czasach rządził Starym Królestwem i smoczą rasą. Był też czczony przez starożytnych Nordów jako król – bóg. Jego okrutne panowanie zapewne trwałoby jeszcze bardzo długo, gdyby nie zdrada kilku jego smoczych podwładnych. Smoki, którym nie podobała się tyrania Alduina nauczyły ludzi jak walczyć z ich smoczymi władcami. Buntownicy pokonali Alduina, jednak ze względu na to, że jest on nieśmiertelny, nie udało się im go całkowicie unicestwić. Przepowiednia mówi o powrocie  smoka do Skyrim i wypełnieniu przez niego swojego przeznaczenia Niszczyciela Świata. To kolejny smok, który zasłużył sobie na miejsce w gronie najpotężniejszych smoków ze świata fantasy.

Tathamet
Pierwotne Zło Tathamet

Tathamet


Różne mity z uniwersum Diablo mówią o tym, że na samym początku świata Anu, pierwszy istniejący byt dążąc do osiągnięcia stanu czystości wyzbył się z siebie całego zła. Odrzucone zło połączyło się i przybrało postać nowej istoty – siedmiogłowego smoka Tathamet. Anu i Tathamet przez wieki stoczyli ze sobą niezliczone bitwy. Oboje zginęli w swoim ostatecznym starciu, lecz nie był to całkowity koniec walki dobra ze złem. Martwy smok przekształcił się w Płonące Piekło, zaś z jego poczerniałego cielska narodziła się rasa demonów. Trzy najsilniejsze głowy Tathamet zrodziły trzech Najwyższych Złych – Diablo, Mefista i Baala, z kolei cztery słabsze głowy stworzyły Pomniejszych Złych.

Zobacz również: Książęta Demony, tom 1 – recenzja komiksu. Początek kolejnej, kultowej sagi sci-fi?

Smok Ożywieniec
Awatar boga śmierci: Smok Ożywieniec

  Smok Ożywieniec 


Smoki występujące w serii gier Gothic ogólnie są potężnymi, starymi i bardzo inteligentnymi stworzeniami. Niektóre z nich posługują się ludzką mową i władają żywiołami przy pomocy których są nawet w stanie zmieniać kształt i klimat terenu. Na swoich usługach mają również armie różnorakich potworów. Najpotężniejszy z nich, Smok Ożywieniec okazuje się natomiast awatarem samego mrocznego boga śmierci i zniszczenia. Bestia pragnie pogrążyć świat w morzu krwi, co zresztą jest w stanie osiągnąć, dzięki swoim potężnym mocom. Jedynie awatar boga sprawiedliwości i ładu może stanąć z nim do równej walki.

Bahamut
Król Dobrych Smoków Bahamut

  Bahamut


Bahamut to smoczy król i bóg, któremu oddają cześć te dobre smoki, widząc w nim swojego stwórcę. Jest bogiem mądrości, sprawiedliwości, prawa i ochrony, dlatego równie chętnie wznoszą do niego modły Paladyni oraz ludy pragnące prosić go o jego siłę i ochronę. Bahamut, oprócz nieśmiertelności, posiada także inne umiejętności. Potrafi zmienić przekształcić się w ludzką lub zwierzęcą postać, a niezwykle wyostrzone zmysły pozwalają mu widzieć, wąchać i słyszeć na ogromne odległości. Dodatkowo posiada broń w postaci lodowego oddechu i płomienie, które mogą zniszczyć wszystko na swojej drodze. Właśnie te przymioty sprawiają, że Bahamut jest jednym z najważniejszych bóstw w panteonie świata Dungeons&Dragons.

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze