Rosyjskie MSW wysyła list gończy za autorem trylogii Metro

Niepokorni artyści od zawsze stali w opozycji do władzy. Szczególnie do takiej władzy, której działania im się nie podobały. Dmitrij Głuchowski, rosyjski dziennikarz i autor bestsellerowej serii książek Metro jest dobry przykładem twórcy pozostającego w konflikcie ze swoim rządem. I zmuszonego zmierzyć się z konsekwencjami tego sporu w postaci listu gończego wysłanego za nim przez rosyjskie MSW.  

Dmitrij Głuchowski, a właściwie to Dmitry Glukhovsky jest autorem popularnej trylogii Metro. Pierwsza powieść, Metro 2023 ukazała się w 2005 roku i szybko zawładnęła wyobraźnią czytelników. Fabuła opowiada o postapokaliptycznym świecie, w którym resztki ocalej ludzkości żyją w rosyjskim metrze. Ludzie tworzą tam swoje społeczności i frakcje, które toczą ze sobą wojny lub zawierają sojusze. Prawo do powieści zostały sprzedane do ponad 30 krajów, w tym również Polski. Na podstawie uniwersum Metro powstała seria gier na pecety i konsole. Kilkunastu polskich i rosyjskich pisarzy napisało, za zgodą Głuchowskiego, swoje opowiadania osadzone w świecie trylogii Metra.

Zobacz również: Metro Exodus – recenzja gry. Postapokaliptyczna rewelacja

Metro
Trylogia Metro w limitowanej edycji, Wydawnictwo Insignis

Głuchowski obecnie przebywa poza granicami Rosji, ale nie kryje swojego stosunku do toczącej się w Ukrainie wojny. Wyraźnie sprzeciwia się rosyjskiej napaści na ten kraj i krytykuje zarówno poczynania putinowskiej władzy, jak i zbrodnicze działania rosyjskich wojsk. W wywiadzie dla niezależnych mediów, określił wszczętą przez Kreml wojnę mianem „bratobójczej”, a „specjalną operację wojskową” nazwał napaścią. Na swoim profilu w mediach społecznościowym zamieszcza również informacje odnośnie mordowanej ludności cywilne i krytyczne komentarze odnośnie wojny. Jego postawa prawdopodobnie stała się powodem dla którego rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wystawiło za nim list gończy. Warto tutaj przypomnieć, że rosyjski parlament przyjął ustawę o odpowiedzialności karnej za szerzenie nieprawdziwych informacji o działaniach sił zbrojnych Rosji. Za zaprzeczanie narzucanym przez Moskwę przekazom o wojnie obywatelom grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. W poniższym filmiku możecie wysłuchać oświadczenia pisarza w sprawie wojny w Ukrainie.

Zobacz również: Outpost – recenzja książki. Radioaktywna wiocha pełną gębą

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze