Sprawdź pełny harmonogram Festiwalu Kamera Akcja!

Pełny program godzinowy stacjonarnej edycji Festiwalu Kamera Akcja to 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych, aż 20 przedpremier. Wśród 20 wydarzeń w ramach Festiwalu Kamera Akcja i projektu Akcja Edukacja będzie można uczestniczyć w warsztatach, case study, dyskusjach, w których weźmie udział 60  gości, a wśród nich laureatka Złotych Lwów Agnieszka Smoczyńska, zdobywczyni Oscara Ewa Puszczyńska, scenarzysta i krytyk filmowy Michał Oleszczyk czy ex-youtuber Martin Stankiewicz. Jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi zaprasza do Szkoły Filmowej w Łodzi i do Muzeum Kinematografii od 13 do 16 października 2022 roku.

Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, w tym nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, niekwestionowany zwycięzca MFF w Wenecji „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan czy „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, które po premierze w prestiżowej sekcji Un Certain Regard w Cannes zgarnęły Złote Lwy podczas niedawno zakończonego FPFF w Gdyni.  Organizatorzy nie boją się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Nie zabraknie również tytułów takich jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży

Zobacz również: Andor – recenzja przedpremierowa (odc. 1-4). Nowa Nadzieja Star Warsów?

Tegoroczne hasło Festiwalu Kamera Akcja to RAZEM FILMOWI. To wezwanie, ale i postulat, który towarzyszy Festiwalowi Kamera Akcja od trzynastu lat. Film to twór zespołowy, zarówno w kontekście produkcji, jak i w kontekście odbioru, wspólnego doświadczenia. Łączenie ekspertów różnych profesji branży filmowej z kinomanami to znak firmowy Festiwalu Kamera Akcja. Panele dyskusyjne prowokują do rozmowy i dostarczają ogromnego zasobu wiedzy.

W tym roku emocjonująca rozmowa o marketingu filmowym – „Klapki na oczach” z twórcą sukcesu reanimacji marki KUBOTA Wacławem Mikłaszewskim, specjalistą od tłumów na sali kinowej Mateuszem Górą, ekspertką od promocji kina arthousowego Pauliną Jaroszewicz i Katarzyną Czajką-Kominiarczuk – krytyczką filmową śledzącą poczynania branży filmowej od lat. Z trendforcasterami wśród filmowców, czyli tymi, którzy prognozują, przewidują tematy, gatunki czy formy i kupują to, co spodoba się widowni, spotkamy się w sobotę podczas dyskusji „Trendy w treściach. Jak trafić w gusta widowni”. Wśród ekspertów showrunnerka TVN Warner Bros Discovery Katarzyna Śliwińska-KłosowiczMichał Broniszewski szef dystrybucji Galapagos Films, krytyk filmowy Artur Zaborski oraz ex-youtuber z 1,3 mln subskrybentów na koncie – Martin Stankiewicz. W niedzielę (16.10.) porozmawiamy o tym, dlaczego jakościowa krytyka filmowa jest potrzebna widzom, producentom, dystrybutorom, ale i reżyserom i jak pogłębiona krytyka filmowa ma się do ograniczeń redakcji, potrzeb czytelnika. Czy jest miejsce w dużych mediach na większą refleksję? W dyskusji weźmie udział Ewa Puszczyńska – producentka (Zimna Wojna, Ida, Głupcy), Anna Tatarska – krytyczka filmowa, Mateusz Demski – krytyk filmowy. Festiwal filmowy to czas i miejsce na bycie razem, wspólne przeżywanie, świętowanie kina, tworzenie nowych wspomnień i przede wszystkim dzielenie się swoimi emocjami i wrażeniami kinofiliskimi. Tym żyją kameroakcyjni widzowie: szczerą rozmową, wymianą doświadczeń, dyskusją, razem – na równi.

Zobacz również: Zołza – recenzja filmu. Oczekujesz 1, a dostajesz 5. Jest git!

W ramach projektu Akcja Edukacja kinomani wraz z twórcami będą świętować 15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jubileusz będzie okazją do rozmowy o trzech łódzkich filmach, które podbiły festiwale filmowe na całym świecie. Widzowie spotkają się z Olą Jankowską (reżyserką), Łukaszem Dzięciołem (producentem) i Marcinem Adamczakiem (dystrybutorem) po projekcji filmu Anatomia” (13 października, czwartek), pokazywanego w 2021 roku w prestiżowej sekcji Giornate Degli Autori na MFF w Wenecji (tej samej, w której prezentowane było „Boże ciało” Jana Komasy). O cienkiej granicy między tematem tabu a kontrowersją 14 października (piątek) z kinomanami porozmawiają twórcy filmu „Głupcy”, którego pierwszy pokaz odbył się na MFF w Karlowych Warach. Jarosław Kamiński – montażysta, Luiza Skrzek – kierowniczka produkcji i Aga Woszczyńska – reżyserka, opowiedzą o procesie powstawania filmu „Cicha ziemia”, który miał swoją premierę na MFF w Toronto, czwartym najważniejszym festiwalu filmowym na świecie. W ramach projektu Akcja Edukacja odbędą się także warsztaty z absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego – Dianą Dąbrowską (laureatką tegorocznej nagrody PISF) i Marcinem Pieńkowskim (dyrektorem Nowych Horyzontów). Nie zabraknie też rozmów o książkach okołofilmowych „Nakręcone w łodzi” i „Śmierć krytyka”  W siedmiu wydarzeniach projektu Akcja Edukacja oraz trzech projekcjach w ramach 15 lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego będzie można wziąć udział zupełnie bezpłatnie. Wydarzenia odbędą się podczas 13 edycji Festiwalu Kamera Akcja w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi na Targowej 61/63 i zainaugurują Kino Szkoły Filmowej w nowym sezonie.

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze