Nim wstanie dzień – zapowiedź spektaklu o Krzysztofie Komedzie

W 2023 roku powstała cał­kiem nowa odsłona spek­ta­klu Nim wsta­nie dzień. Przez dwa dni – 20 i 21 stycz­nia – spek­takl zago­ści na sce­nie Cen­trum Sztuki Współ­cze­snej Zamku Ujaz­dow­skiego w War­sza­wie.

Nim wstanie dzień to jedyne w swoim rodzaju połą­cze­nie mono­dramu, ani­mo­wa­nych mul­ti­me­diów i muzyki na żywo. Ta muzyczno–teatralna opo­wieść o pol­skim kom­po­zy­to­rze świa­to­wej sławy poka­zuje ponadczasowość twór­czości autora muzyki do nie­malże 70 fil­mów. Wido­wi­sko łączące kon­cert jaz­zowy z mistrzow­ską grą aktor­ską, zapew­nia publicz­no­ści wyjąt­kowe dozna­nia. Przede wszystkim jednak pozwala prze­śle­dzić życie Komedy od naro­dzin aż po tra­giczny wypa­dek, który zakoń­czył życie kom­po­zy­tora.

Sztuka Nim wstanie dzień powstała w celu upa­mięt­nie­nia 90-tej rocz­nicy uro­dzin Krzysz­tofa Komedy Trzciń­skiego, która przy­pa­dła na rok 2021. W dzie­więć­dzie­siątą rocz­nicę uro­dzin mistrza spek­takl zagra­li­śmy w: Teatrze im. Jerzego Sza­niaw­skiego w Wał­brzy­chu, Teatrze Pol­skim we Wro­cła­wiu, Teatrze Modrze­jew­skiej w Legnicy, Fil­har­mo­nii Dol­no­ślą­skiej w Jele­niej Górze. W 2023 roku twórcy prezentują nową, rozbudowaną odsłonę tego spektaklu.

Zobacz również: Najlepsze piosenki motywacyjne

Krzysz­tof Wit­kow­ski, pomy­sło­dawca i reży­ser spek­ta­klu, posta­no­wił roz­bu­do­wać pier­wo­rys, odejść od for­muły refe­ru­ją­cej i stwo­rzyć autor­skie dzieło teatralne. Wspól­nie z artystką Agatą Szubą stwo­rzyli reflek­syjny, a zara­zem uni­wer­salny język wizu­alny, prze­two­rzony przez nią w formę rysun­ko­wych i malar­skich nota­tek. Ilustracje, od­dane przez Daniela Kusaka sub­tel­nemu ruchowi, zbu­do­wały wie­lo­pla­nowe pej­zaże pamięci Krzysz­tofa Komedy.

Reży­ser roz­bu­do­wał rów­nież fabułę pokazu, wpro­wa­dza­jąc moc­niej­sze środki wizu­alne oraz dźwię­kowe, meta­fo­ry­zu­jąc tym samym skru­pu­lat­nie opi­sy­waną przez aktora rze­czy­wi­stość. Pro­ces roz­ko­do­wy­wa­nia sce­na­riu­sza, połą­czony z emo­cjo­nal­nym dzia­ła­niem na sce­nie stwo­rzył zin­ten­sy­fi­ko­wane for­mal­nie, ponad­go­dzinne wido­wi­sko zapew­nia­jące publicz­no­ści wyjąt­kowe dozna­nia. Tym samym widz zachowuje nie­za­po­mniany ślad po wiel­kim talen­cie arty­sty, który potra­fił swoją muzyką opo­wie­dzieć wię­cej ani­żeli to, co widać na ekra­nie.

Sce­na­riusz i reży­se­ria: Krzysz­tof Wit­kow­ski
Współ­re­ży­ser: Michał Kosela
W roli Krzysz­tofa Komedy: Michał Kosela
Kwar­tet jaz­zowy: Adam Kawoń­czyk, Piotr Doma­gała, Krzysz­tof Wit­kow­ski, Oleg Dyyak.

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze