Słowem o musicalu. Rewolucja w republice musicali

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna cykl wykładów Słowem o musicalu. Spotkania będą poświęcone teatrowi musicalowemu w Polsce i na świecie. Wstęp wolny.

Teatr musicalowy w Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem setek tysięcy widzów. Kolejne premiery biją rekordy frekwencyjne, rozwija się „turystyka musicalowa”. Twórcy nie sięgają wyłącznie po znane broadwayowskie formaty – coraz śmielej inspirują się klasyką polskiej literatury, przyczyniając się tym samym do upowszechniania i popularyzacji polskiej kultury. Co roku polskie teatry przygotowują 20 premier, co przy ogromnym nakładzie środków niezbędnych przy produkcji spektaklu musicalowego pokazuje, jak intensywnie rozwija się życie musicalowe w Polsce. Jednocześnie mamy świadomość, że wiedza na temat tej dziedziny teatru jest wśród polskich widzów nikła i fragmentaryczna.

Zobacz również: Matylda – recenzja spektaklu. Hit z West Endu w Teatrze Syrena

Instytut Teatralny proponuje w roku 2023 cykl wykładów o teorii, historii i współczesności musicalu w Polsce i na świecie. Do współpracy zaprosili ekspertów w tej dziedzinie – artystów, teatrologów, literaturoznawców i muzykologów. Który musical został zagrany na Broadwayu już ponad 13 tysięcy razy?

słowem o musicalu
mat. prasowe

Wykłady będą nagrywane i publikowane na naszej stronie internetowej oraz kanale YouTube, tworząc na przyszłość swego rodzaju kompendium wiedzy na temat musicalu.


Harmonogram wykładów Słowem o musicalu:

21.02Rewolucja w republice musicali, prof. Joanna Maleszyńska

14.03Od burleski do Encanto – krótka historia gatunku musicalowego, dr Wojciech Bernatowicz

14.04Musical – źródła i dzieje gatunku na tle kultury USA w XX wieku, dr Barbara Pitak Piaskowska

18.05„Naga” prawda o polskim musicalu (od 1989 roku), dr Jacek Mikołajczyk

15.06Cienie i blaki. Polski musical po 1989 roku, Piotr Sobierski

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze