Jakub Skorupa ze statuetką Odkrycie Roku na Bestsellerach Empiku

Jury Empiku doceniło debiutancki album Jakuba Skorupy Zeszyt Pierwszy. Nagrodę przyznano za wyróżnianie się „oryginalną i świeżą wizją, szczególnie wybijającą się na tle kulturalnego krajobrazu minionego roku”. O statuetkę ubiegali się także: Daria ze Śląska, Frank Leen, Ofelia i i 27.Fuckdemons.

Jakub Skorupa to wokalista, gitarzysta i autor tekstów, tworzący w alternatywie, na pograniczu hip-hopu, psychodelicznego rocka, melorecytacji i downtempo. Inspiracją dla tekstów Jakuba są jego doświadczenia życiowe. Debiutancki, wydany już po 30-stce album Zeszyt Pierwszy pobrzmiewa dźwiękami Śląska, gdzie Jakub tworzy i żyje na co dzień.

Zobacz również: Liaison – Eva Green oraz Vincent Cassel w nowym serialu Apple TV+. Mamy zwiastun!

Jako nastolatek grał na gitarze w zespole Starvin’ Marvin. Zanim zajął się muzyką na pełen etat napisał nawet sztukę teatralną Życie męczy. Znaczącą inspiracją dla debiutanckiego albumu był też wyjazd do Londynu i praca w prestiżowym studio animacji. Te i każde z innych działań Kuby inspirowały go przez lata, aby później przenieść się do warstwy tekstowej utworów. Te inspiracje to doświadczenia pokoleniowe rocznika 80-90′. Ich współodczuwanie i zrozumienie było widoczne m.in. podczas festiwalowego lata 2022, kiedy podczas największych wydarzeń muzycznych występy Jakuba gromadziły pod sceną rzesze fanów, którzy „mieli podobnie”.

Jakub, ten kawałek porusza we mnie coś nieuchwytnego, o czym zapomniałam, że istnieje. I to jest piękne, dziękuję” – napisał jeden z internautów pod klipem do Pociągów towarowych.

Jeszcze wcześniej znaczenie twórczości Jakuba podkreśliło wyróżnienie trzecim miejscem w plebiscycie Gazety Wyborczej “Sanki”. Redaktorzy dostrzegli go pomimo opublikowania w sieci tylko jednego wówczas utworu. Doceniono go między innymi za „(…) poetyckie poplątanie rezygnacji i nadziei”.

Czarek Szyma

#geek z krwii i kości. Miłośnik filmów, seriali i komiksów. Odwieczny fan Star Wars w każdej formie, na drugim miejscu Marvela i DC Comics. Recenzent i newsman. Poza tym pasjonat wszelakich sztuk walki, co zapoczątkowało oglądanie akcyjniaków w hurtowej ilości. O filmach i serialach hobbystycznie piszę od kilku lat. Ulubione gatunki to (oczywiście) akcja, fantasy, sci-fi, kryminał, nie pogardzę dobrą komedią czy dramatem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze