Przedwiośnie – premiera w Teatrze Powszechnym

Przedwiośnie – już 24 lutego 2023 roku na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Pawła Łysaka z dramaturgią Pawła Sztarbowskiego.

Przedwiośnie to spektakl na podstawie legendarnej, a także wciąż będącej lekturą szkolną, powieści Stefana Żeromskiego. Opowiada o indywidualnych i zbiorowych wyzwaniach wobec przemian politycznych i społecznych w Polsce, a ponadto o dylematach rewolucjonisty oraz aktywistycznym rozczarowaniu i aktualności wizji lepszej Rzeczypospolitej.

Zobacz również: Premiery teatralne – luty 2023

Przedwiośnie
Próba czytana, Fot. Paulina Pander

Wydanie Przedwiośnia w 1924 roku wywołało burzę różnorodnych komentarzy. Pisarza oskarżano o promowanie bolszewizmu i pornografię. Na kolejne dekady książka stała się dla pokoleń punktem odniesienia powracającym w wielu dyskusjach. Szczególnie po 1989 roku wielokroć powracało marzenie dotyczące nowego Przedwiośnia.

Po prawie stu latach wracamy do tej powieści ze ścisłego kanonu polskiej literatury, by przyjrzeć się postawionym przez Żeromskiego pytaniom. O sprawiedliwość społeczną, a także o Polskę obywatelską, a przede wszystkim o marzenia dotyczące nowej i lepszej rzeczywistości. Robimy to ze świadomością, że burzliwe losy Cezarego Baryki nie mogą odzwierciedlać drogi czy wyzwań współczesnych młodych aktywistów. Mogą natomiast stać się dla nas wstępem do dyskusji o wciąż trwających pęknięciach w polskim społeczeństwie oraz wojnie polsko-polskiej i ogromnym rozczarowaniu kształtem obecnej rzeczywistości, na którym żeruje prawicowy populizm.

Zobacz również: Tango – recenzja. Spektakl dla szkół

Przedwiośnie
Próba czytana, fot. Paulina Pander

Proponujemy widzom rodzaj nowej i krytycznej lektury, do której zaprosiliśmy nie tylko aktorów, ale dodatkowo młodych aktywistów oraz intelektualistów.

Reżyseria: Paweł Łysak
Scenariusz i dramaturgia: Paweł Sztarbowski
Scenografia: Robert Rumas
Współpraca scenograficzna i kostiumograficzna: Anna Macugowska
Współpraca dramaturgiczna: Sebastian Słowiński
Muzyka: Dominik Strycharski
Wideo: Karol Rakowskii
Inspicjentka: Bazhena Shamovich

Aktywistki i aktywiści współpracujący przy spektaklu: Zuzanna Karcz, Sebastian Słowiński, Janina Świerżewska

Obsada: Grzegostrz Artman, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Arkadiusz Brykalski, Magdalena Celmer (gościnnie), Michał Czachor i Michał Jarmicki.

Przedwiośnie
Fot. Materiały promocyjne
ŚLEDŹ NAS NA IG
https://www.instagram.com/popkulturowcy.pl/
Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze