Najlepsze filmy muzyczne

Przede wszystkim nie mylić filmu muzycznego z musicalem! W pierwszym przypadku muzyka jest ważna, ale jest tylko tłem dla akcji i bohaterów. W drugim – częścią narracji i narzędziem pogłębienia psychologii postaci. Skoro mamy więc już to ustalone to możemy zaczynać. Oto najlepsze filmy muzyczne w kolejności chronologicznej. Co byście dodali do tej listy?


Spodobało Ci się nasze zestawienie Najlepsze filmy muzyczne?
Zobacz również:

Najlepsze książki na zimowe wieczory

Najlepsze filmy świąteczne

Najlepsi reżyserzy horrorów

Najlepsze filmy na Halloween według Popkulturowców


Fantazja (1940 r.)

Trzeci pełnometrażowy film animowany wytwórni Walta Disneya. Po raz pierwszy w kinach ukazał się 13 listopada 1940 roku i był to pierwszy pełnometrażowy film z dźwiękiem stereofonicznym. Film otrzymał nagrody honorowe Akademii Filmowej podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 1942 roku. Nie posiada liniowej akcji, a składa się z siedmiu niezależnych segmentów.


Zakazane Piosenki (1946 r.)

Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 aż do wyzwolenia Warszawy w 1945. W pierwszej fabularnej wersji filmu opowieść tę kieruje do pracowników studia filmowego, zbierającego antyniemieckie i partyzanckie piosenki. W wersji drugiej – do swojego przyjaciela, repatrianta z Anglii, który niezbyt dobrze orientuje się w tym, jak wyglądało życie polskiej stolicy podczas wojny. Opowieść stanowi antologię patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wplecionych w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy.


Gorączka sobotniej nocy (1977 r.)

W każdą sobotę 19-letni Tony Manero zakłada swoją koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie oraz buty na platformach i udaje się do jedynego miejsca, gdzie uważany jest za Boga, a nie zwykłego, młodego mężczyznę. Ale w ciemności, z dala od migających świateł i pełnej przepychu zabawy, rozgrywa się tragedia pełna rozczarowań, przemocy i smutku. Bez cienia wątpliwości gra Travolty uczyniła z niego hollywoodzką legendę.


Amadeusz (1984 r.)

Dzieło przedstawia życie i twórczość Wolfganga Amadeusa Mozarta na dworze cesarza Józefa II z perspektywy Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza. Tytułowy Mozart jest wspominany przez śmiertelnego wroga Salieriego, który pełni docenia on i wielbi talent rywala. Podziw do muzyki młodzieńca kontrastuje z niechęcią do obscenicznego trybu życia Mozarta i doprowadza go wkrótce do obsesji na punkcie Wolfganga. Salieri obwinia Boga o obdarowanie talentem wulgarnego małego człowieka o sprośnym chichocie. Misterną intrygą postanawia zniszczyć wybrańca Bożego.


Footloose (1984 r.) 

Film opowiada historię Rena McCormacka, nastolatka, który wraz z matką z wielkomiejskiego Chicago przeprowadza się do małej teksańskiej miejscowości Bomont. Jak się okazuje, jej społeczność jest niemal całkowicie wyizolowana od tego, co dzieje się w szerokim świecie. Nocne życie mieszkańców ogranicza się do wizyt w lokalnym McDonaldsie, a niemal absolutną władzę dzierży tam pastor Shaw, który po stracie ukochanego syna doprowadza do wprowadzenia w miasteczku zakazu tańca. Ren próbuje przełamać opór mieszkańców, buntuje się przeciwko zakazom i władzy pastora. Chce przekonać wszystkich, że życie bez odrobiny szaleństwa jest pozbawione sensu.


Oto Spinal Tap (1984 r.)

Okraszona znakomitą muzyką zwariowana komedia opowiadająca o karierze tytułowego zespołu heavy metalowego. Kulisy show-biznesu, szalone trasy koncertowe, wszechobecne i gotowe na wszystko fanki – oto uroki bycia gwiazdą.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze