Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan – premiera już wiosną

Miłośnicy twórczości Aleksandra Dumasa mają powody do zadowolenia. W tym roku obejrzą w kinie aż dwa filmy o przygodach trzech muszkieterów. Pierwszy z nich Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan będzie wysokobudżetową produkcją z prawdziwie gwiazdorską obsadą. 

Trzej Muszkieterowie to słynna powieść spod znaku płaszcza i szpady autorstwa Aleksandra Dumasa. Jej bohaterami jest czwórka przyjaciół służących w muszkieterach gwardii – specjalnej formacji wojskowej tworzącej straż przyboczną króla Francji. Atos, Portos, Aramis i D’Artagnan przeżywają różne perypetie oraz ratują swój kraj i króla przed wrogami. Trzej Muszkieterowie byli wielokrotnie przenoszeni na ekran w formie filmu i serialu. Do dzisiaj cieszą się statutem kultowego dzieła.

Zobacz również: Tár – recenzja filmu. Oscarowa rola

W tym roku do kin trafią dwa filmy stanowiące ekranizację książki Dumasa. Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan będzie miało swoją premierę już 12 maja. Z kolei część druga zatytułowana Trzej Muszkieterowie: Milady pojawi się w grudniu 2023 roku. Głównym bohaterem zostanie D’Artagnan pragnący dołączyć do elitarnej formacji muszkieterów. W spełnieniu tego marzenia spróbują pomóc mu jego nowi przyjaciele. Wraz z nimi będzie musiał stanąć do walki o przyszłość Francji.

Akcja filmu dzieje się od Luwru po Pałac Buckingham, od slumsów Paryża po oblężenie La Rochelle. W królestwie podzielonym wojnami religijnymi i zagrożonym inwazją Anglii, garstka mężczyzn i kobiet skrzyżuje miecze, by ratować Francję. Głównym bohaterem Trzech Muszkieterów: d’Artagnan jest d’Artagnan (w tej roli François Civil), który marzy o tym, by zostać muszkieterem. W realizacji tego pragnienia będą próbowali mu pomóc jego nowi przyjaciele: Atos (Vincent Cassel), Portos (Pio Marmaï) i Aramis (Romain Duris). To u ich boku będzie musiał walczyć nie tylko o wolność, ale na jego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność za dalsze losy Francji.

Reżyserem obu części został Martin Bourboulon (Eiffel, Z tatą czy mamą). Za scenariusz odpowiadają Matthieu Delaporte i Alexandre de la Patelliere. Jak wynika z wypowiedzi twórców, budżet w wysokości 75 milionów dolarów pozwolił stworzyć produkcję oddającą ducha epoki, w której dzieje się akcja obu filmów. W swojej pracy chcieli też nawiązać do jednej z pierwszych ekranizacji Trzech Muszkieterów wyprodukowanej przez wytwórnię Pathe Films. Przy realizacji zdjęć wykorzystano najpiękniejsze zabytki i scenerie francuskie. Zobaczymy między innymi Luwr, Hôtel des Invalides, zamki w Fontainebleau i Saint-Germain-en-Laye cytadelę Saint – Malo czy zabytkowe centrum miasta Troyes. W obsadzie aktorskiej znajdziemy natomiast takie nazwiska jak: François Civil (Jako w piekle, tak i na Ziemi, Miłość po francusku), a także Eva Green (Casino Royale, Królestwo niebieskie), Vincent Cassel (Czarny łabędź, Moja miłość), Pio Marmaï (Podziały, Miłością i wodą) i Romain Duris (Smak życia, Nowa dziewczyna).

Zobacz również: Dziwny świat – recenzja filmu [DVD]

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze