Na Strychu – najnowszy numer Eweliny Flinty i Roberta Cichego

Przejmujący utwór Eweliny Flinty i Roberta Cichego – Na Strychu – zapowiada nową odsłonę projektu Instytutu Pileckiego – LIPCOWE. Autorzy singla inspirowali się autentycznymi wydarzeniami z Obławy Augustowskiej.

Na Strychu to historia opowiedziana z perspektywy kobiety, której mąż ukrywał się podczas Obławy Augustowskiej w przydomowym schowku. Sowieccy żołnierze przychodzili tam wielokrotnie, ale udało im się go pojmać dopiero wtedy, kiedy sąsiad stojący na czatach dał im fałszywy sygnał, że żołnierze już poszli. Prawdopodobnie był przekupiony.

Wszyscy jesteśmy naznaczeni wojną i często nawet nieuświadomionymi traumami. Moja rodzina znała bardzo dobrze, to przerażenie, gdy trzeba się ukrywać, gdy każdy oddech, każdy drobny ruch mógł być tym ostatnim. Gdy śpiewam tę historię z obławy augustowskiej, przypomina mi się wszystko, o czym opowiadała babcia. Na Strychu to nie moja opowieść, a jednak tak bliska, że niektóre słowa z trudem wypływają z moich ust.

– mówi Ewelina Flinta

Zobacz również: Kelly Clarkson – chemistry – recenzja płyty

Utwór zostanie zaprezentowany podczas specjalnego koncertu, którego dyrektorem artystycznym jest Robert Cichy. Do współpracy przy projekcie artysta zaprosił m.in. Ewelinę Flintę, Marikę, Reni Jusis, Tulię czy Jagodę Kret. Koncert, jak co roku, odbędzie się w Augustowie, a wydarzenie to poprzedza specjalnie przygotowany na tę okazję utwór Na Strychu.

Temat Obławy Augustowskiej jest związany z tragicznymi wydarzeniami, a więc podczas tworzenia utworu zależało mi na tym by zachować szacunek i wrażliwość, a jednocześnie skomponować utwór, którego punktem wyjścia będzie melodyjność. Harmonie i melodie na jakie postawiłem w utworze w kontekście muzycznym miały stanowić medium do wyrażenia emocji, takich jak smutek, gniew, nadzieja czy determinacja. I zostało to doskonale przekazane w tekście jaki napisała Aleksandra Górecka, a następnie znakomicie zaśpiewane przez Ewelinę Flintę, dzięki czemu uzyskaliśmy melodyjny utwór odzwierciedlający różne aspekty emocji dotyczących trudnej części historii.

– mówi o inicjatywie dyrektor artystyczny, Robert Cichy

Wyobraziłam sobie gigantyczne przerażenie, jakie ci ludzie musieli czuć. Ono zostało z nimi do tej pory… w ich rodzinie, pośród bliskich. Tym bardziej, że przez wiele lat nie wiadomo było, co tak naprawdę stało się z Lipcowymi. Milczenie dookoła i niewiedza dodatkowo ten strach zakonserwowały.

– wspomina autorka tekstów i reżyserka koncertu oraz teledysku, Ola Górecka

Rodziny dotknięte Obławą Augustowską to często nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. Mijamy się z nimi każdego dnia. Choć minęło już tyle lat, trauma nie przeminęła. Towarzyszy im do dzisiaj. Utworem Na Strychu wspólnie z rodzinami obracamy tę traumę w dumę i zwycięstwo nad zapomnieniem.

– podkreśla Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej

Utwór dostępny na wszystkich platformach streamingowych: www.bfan.link/na-strychu

Źródło obrazka wyróżniającego: materiały prasowe

Katarzyna Mrożek

Umysł ścisły z artystyczną duszą, to połączenie sprawia, że ciężko za nią nadążyć. Ekonomistka, której pasja do muzyki jest tak ogromna, że stała się sposobem na życie. Jej serce przyspiesza, gdy słucha rockowego i alternatywnego grania. Najlepszy sposób na odpoczynek? Trening tańca nowoczesnego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze