Te dobrze znane i te mniej zbadane — historie świata i ludzi, opowiedziane z nowej, fascynującej perspektywy w PLANETE+

Merytoryczne i efektowne dokumenty o dwóch wielkich cywilizacjach Ameryki — Majach i Inkach (MAJOWIE: STAROŻYTNE METROPOLIE oraz INKOWIE — NOWE ODKRYCIA). Film pełen intrygujących faktów z życia jednej z najsłynniejszych kobiet XX wieku (JACKIE O, ŻONA JFK) oraz historia bardzo nietypowej przyjaźni (DAWID I JA. PRZYJAŹŃ PRZEZ KRATY). Wszystkie tytuły już w lipcu w serwisie CANAL+ online i na antenie PLANET+.


MAJOWIE: STAROŻYTNE METROPOLIE seria dokumentalna, premierowe odcinki poniedziałki 3.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online.

Witajcie w prekolumbijskim mieście. Pasjonująca lekcja archeologii, której tematem jest cywilizacja Majów. Pozostały po nich nadgryzione zębem czasu piramidy, fragmenty monumentalnych zespołów architektonicznych. Dziś, dzięki zaawansowanym technikom archeologicznym, wiekowe kamienie przemawiają do nas jak nigdy przedtem. Poznajcie zatem niezwykłą cywilizację Majów, ukazaną w świetle najnowszych badań.

Zobacz również: Mój sąsiad Adolf – recenzja filmu. Dyktator za płotem

planete+
Fot. materiały prasowe/Kwanza

INKOWIE – NOWE ODKRYCIA, film dokumentalny, premiera w poniedziałek 24.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online.

Historia powstania, rozkwitu i upadku imperium Inków w świetle najnowszych badań. Wiele ugruntowanych w podręcznikach tez wymaga weryfikacji. Jako pierwsi historię państwa Inków opisali konkwistadorzy i misjonarze, a stworzony przez nich obraz kolosa na glinianych nogach, rządzonego przez okrutnego władcę, utrwalił się na długo. Jednak badania archeologiczne ujawniają nieznane dotąd fakty na temat rozległego imperium, które powstało w stosunkowo krótkim czasie i funkcjonowało sprawnie mimo braku znajomości pisma i koła.

planete+
Fot. materiały prasowe/TSVP

JACKIE O, ŻONA JFK, film dokumentalny, premiera w sobotę 1.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online.

Uważana za ikonę stylu, jedna z najpopularniejszych kobiet zeszłego stulecia. Oto sylwetka JACKIE. Jacqueline Kennedy Onassis, z domu Bouvier. Żona amerykańskiego prezydenta, Johna F. Kennedy’ego, a po jego śmierci greckiego magnata, Aristotelisa Onassisa. Ta dokumentalna biografia prezentuje losy jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku. Dokument zawierający liczne archiwalia, wywiady z samą Jackie oraz jej przyjaciółmi, tworzy życiorys pełen ciemnych zakamarków.

Zobacz również: Czarne Lustro. Sezon 6 – recenzja serialu. Przyszłość jest dziś… nudna?

planete+
Fot. materiały prasowe/FREMANTLEMEDIA LIMITED 2021

DAWID I JA. PRZYJAŹŃ PRZEZ KRATY, film dokumentalny, premiera w niedzielę od 30.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online.

Historia niezwykłej przyjaźni i wieloletniej walki o wolność dla niesłusznie skazanego więźnia, który padł ofiarą systemu. Ray Klonsky, młody Kanadyjczyk, koresponduje z Davidem McCallumem, amerykańskim więźniem, skazanym za morderstwo w wieku 16 lat. Osadzony uparcie twierdzi, że jest niewinny, a Ray daje mu wiarę. Włącza się do kampanii na rzecz uwolnienia McCalluma, lecz mimo zgromadzenia wielu dowodów jego niewinności, sprawa ciągnie się latami. Dokument jest kroniką, a zarazem częścią tej batalii.

Fot. materiały prasowe/Markham Street Films Inc.

PRZESTĘPSTWA Z NIENAWIŚCI, film dokumentalny, premiera w niedzielę 23.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Wnikliwe spojrzenie na zjawisko, które stało się zmorą naszych czasów. Usłyszymy głosy ofiar, agresorów oraz badaczy tematu. Coraz więcej osób pada ofiarą  tzw. hate crimes, czyli aktów przemocy słownej lub fizycznej, powodowanych nienawiścią i uprzedzeniami, m.in. na tle rasowym, religijnym i etnicznym. Doświadczają ich dorośli i dzieci, przedstawiciele mniejszości seksualnych, osoby z niepełnosprawnościami. W zasadzie każdy może stać się ofiarą, a internet ułatwia działanie agresorom. Brytyjska seria dokumentalna dogłębnie analizuje to zjawisko. Wypowiadają się zarówno ofiary przemocy i osoby ją badające, jak również sami agresorzy.

Zobacz również: Firebrand – recenzja filmu. Henryk VIII obalony [Cannes 2023]

Fot. materiały prasowe/Zeppelin Films Ltd
Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze