Teatralny Instytut Młodych przy Teatrze Ludowym w Krakowie – znamy datę inauguracji!

Teatralny Instytut Młodych przy Teatrze Ludowym w Krakowie oficjalnie rozpocznie działalność 9 i 10 września. Jest to długo wyczekiwane otwarcie nowego miejsca na mapie kulturalnej Polski.

Teatralny Instytut Młodych instytucjonalizuje dotychczasowe działania artystyczne i edukacyjne Teatru Ludowego dla najmłodszej widowni. W założeniu będzie to profesjonalny teatr z przestrzenią dla spektakli dziecięcych i familijnych, warsztatów teatralnych i edukacyjnych. Instytucja chce podążać za młodym widzem, jego naturalną potrzebą poszukiwania i odkrywania świata. W tym celu będzie wciąż eksplorować nowe przestrzenie artystyczne oraz zmieniać perspektywę patrzenia na teatr. Ponadto chce pozostawać w nieustannej otwartości na nowe doświadczenia. Powstaną tu nowoczesne spektakle dla młodych widzów, wykorzystujące nowe technologie i różne formy narracji.

Jednym z najistotniejszych wyzwań TIM-u jest tworzenie oferty artystycznej i edukacyjnej dla młodzieży w wieku lat 12-18, która często nie jest uwzględniana w programowaniu oferty kulturalnej.

Zobacz również: Alicji Kraina Czarów – recenzja. Zaklęta w czasie

Unikatowość przedsięwzięcia i powołania Teatralnego Instytutu Młodych, wiąże się z otwarciem nowego budynku, który powstał w wyniku rewitalizacji Sceny Stolarnia. Zyskał przez to nowoczesną formę, w pełni dostosowaną do potrzeb najmłodszych i młodych widzów. Dla Teatru Ludowego oznacza to możliwość grania na trzech dodatkowych scenach, ale również kreowania przestrzeni dla międzypokoleniowego dialogu, nowych kierunków rozwoju oraz aktywnej partycypacji lokalnej społeczności.

Podczas otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych, widzowie zobaczą fragmenty spektakli, które wejdą do repertuaru nowej instytucji. Będą mogli również zajrzeć w zakamarki nowego budynku podczas zwiedzania, którego przewodnikiem będzie Piotruś Pan. Postać ta jest symbolem tego miejsca, dla którego młodość jest jednym z haseł wywoławczych.

Teatralny Instytut Młodych
fot. Jeremi Astaszow

Powołanie TIM-u, to wynik długoletniej działalności Teatru Ludowego oraz konieczności odpowiedzi na potrzebę nowoczesnej oferty artystycznej dla dzieci i młodzieży. Wykracza ona poza produkcję spektakli. Dlatego w Teatralnym Instytucie Młodych widzowie oprócz przedstawień będą mogli wziąć udział w warsztatach i działaniach z zakresu pedagogiki teatru. Instytut chce wychodzić naprzeciw potrzebom młodych ludzi. Pragnie uczestniczyć w spotkaniach dla młodzieży prowadzonych przez psychoterapeutów, psychologów i pedagogów, które staną się również elementem procesu powstawania spektakli.

Zobacz również: Szekspir w parku – recenzja spektaklu plenerowego Sen nocy letniej

To bezprecedensowe wydarzenie, kiedy tradycja dawnej, awangardowej sceny spotka się ze współczesnością i wspólnie zrobią pierwszy krok ku przyszłości pełnej młodości, energii, pasji i poszukiwań nowych teatralnych języków i światów.

Zdjęcie wyróżniające: Jeremi Astaszow

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze