Mimimi Games, twórcy Shadow Tactics, zwijają interes

Znane z gier strategicznych studio zamyka się przez negatywny wpływ na życie prywatne twórców. Obecnie działalność ograniczyli jedynie do dodawania aktualizacji do ich niedawnego Shadow Gambit: The Cursed Crew.

Stwierdzenie, że tworzenie gier jest trudne, jest truizmem. Z roku na rok koszty rosną, czas potrzebny do ich stworzenia jest coraz większy, a konkurencji tylko przybywa. Przekonało się o tym 15-letnie Mimimi Games, które w komunikacie na swojej stronie ogłosiło zamknięcie studia. Głównym powodem była presja, która ciążyła na twórcach, która przekładała się na ich życie prywatne. Jak tłumaczą, segment gier, w którym się specjalizowali, nie pozwalał na utrzymanie się wraz ze wzrastającymi kosztami. Tym samym nie mogli odpocząć po wydaniu swoich produkcji, tylko od razu brali się za kolejną grę. I tak przez ostatnie 10 lat.

Zobacz również: Gord – recenzja gry. Od zera do słowiańskiego osadnika

W dorobku Mimimi Games najbardziej istotne z perspektywy rozwoju było wypuszczenie Shadow Tactics: Blades of the Shogun z 2016 roku. Gra była pierwszym dużym sukcesem komercyjnym, który otworzył studio na coraz bardziej jakościowe produkcje. Następnie wydali ciepło przyjęte Desperados III, które otrzymało nominację w kategorii najlepszej gry strategicznej na The Game Awards 2020. Ostatnim projektem był Shadow Gambit: The Cursed Crew, także zbierające dobre recenzje od krytyków. Stąd decyzja o kontynuowaniu wsparcia dla tytułu, który zadebiutował dokładnie dwa tygodnie temu.

Z podobnych powodów do Mimimi Games ostatnio swoją działalność zawiesiło polskie Acid Wizard Studio. Twórcy hitowego horroru Darkwood napisali w swoich mediach społecznościowych, że nie byli w stanie stworzyć zdrowych warunków pracy. Mówiąc zdrowych, mieli na myśli takich nieszkodzących ich rodzinom. W przeciwieństwie do niemieckiego studia zmiana w Acid Wizard Studio w założeniu jest tylko tymczasowa. W tym samym wpisie dodali, że być może wrócą do tworzenia gier za 5 do 10 lat. Ostatnie, nad czym pracowali, było wypuszczone we wczesnym dostępie Soccer Kids.

źródło obrazka wyróżniającego: igdb.com


ŚLEDŹ NAS NA IG

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze