Kończy się strajk scenarzystów! Jest wstępne porozumienie

We wtorek hollywoodzka gildia scenarzystów głosowała, czego skutkiem jest zakończenie strajku. Jest również wstępne porozumienie z wytwórniami filmowymi i platformami.

Gildia scenarzystów zapowiedziała, że do pracy można będzie wrócić już w najbliższą środę. Jednakże potwierdzenie wstępnego porozumienia, dotyczącego podwyżek wypłat i regulacji związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji dopiero przed nami. Do 9 października, 11500 członków Gildii wciąż ma czas, by oddać ostateczny głos w sprawie zawieranej umowy. Dopiero wówczas będzie jasność, co nastąpi dalej. Jakie są wstępne ustalenia?

Zobacz również: Sztuczna Inteligencja, a prawo autorskie w popkulturze

Fot. Flickr/Eric Appel/CC BY-NC-ND 2.0

Z tego co wiadomo do tej pory, w kwestii sztucznej inteligencji, Gildia ma spotykać się ze studiami filmowymi przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Obie strony omówią wtedy taktyki dotyczące wykorzystywania AI podczas wszelakich produkcji. Dotychczas nie padły zakazy, jednak w przypadku użycia nowej technologii przez studia, te będą zobowiązane do poinformowania o tym scenarzystów. Ci będą z kolei uprawnieni do wystąpienia z pozwem, jeśli uznają, że ich dzieła zostały wykorzystane jako materiał szkoleniowy dla sztucznej inteligencji.

Zobacz również: Najlepsze polskie seriale

strajk
Fot. Mario Aznuoni / Reuters / Forum / Forum

Ponadto, minimalne stawki wynagrodzeń wzrosną o 12 procent w ciągu trzech lat. Reguluje się również zasady dotyczące terminowości wypłat. Oprócz tego wiemy, że wielkość personelu będzie zależna od liczby odcinków serialu w określonych sezonach. Za najlepiej oglądane seriale na serwisach streamingowych, scenarzyści otrzymają z kolei premie.

W związku z porozumieniem możemy się spodziewać, że znów ujrzymy nocne i dzienne talk show, a także, że w końcu ruszą prace nad produkcjami filmowo-serialowymi, które twórcy przerwali ze względu na konflikt. Z tego co wiemy, nie wszystko wróci od razu do normy. Aktorzy z firmy SAG-AFTRA dalej stawiają opór w strajku, a ich roszczenia dotyczą o wiele więcej kwestii, niż te wypisane wyżej, które dotyczą firmy WGA.

Zobacz również: Najlepsze filmy 2023 roku

Strajk scenarzystów
Fot. Stephen Lovekin/Shutterstock/East News

Żródło obrazka wyróżniającego:  PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN / PAP

INSTAGRAM
https://www.instagram.com/popkulturowcy.pl/
Jakub Kwiatkowski

Grafik i ilustrator, który stara się z tego żyć. Jak to w życiu studenta, bywa różnie, więc z miłości do popkultury przekładam też swoje wrażenia na teksty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze