Jesienne premiery musicalowe – przegląd

Jak co jesień, sezon teatralny wystartował. Aby uprzyjemnić coraz krótsze dni, serdecznie polecamy wybór musicalu. W tym sezonie oferta jest szczególnie bogata, dlatego przygotowaliśmy zestawienie kluczowych premier musicalowych, które teatry prezentują (lub planują) od września do grudnia 2023 roku.

musical premiera premiery musicalowe


Dziewczyny z kalendarza

Teatr Muzyczny w Gdyni

reżyseria: Jakub Szydłowski

premiera: 09 września 2023


Jesienne premiery musicalowe otwiera propozycja gdyńskiego teatru, która powstała na podstawie oryginału z West Endu, a on z kolei czerpał z filmu Hellen Mirren, opartego na prawdziwych wydarzeniach.

Chris i Annie – mimo różnic temperamentu – przyjaźnią się od lat. Po odejściu na białaczkę męża Annie – w myśl jego ostatnich słów, że ,,kwiat jest najpiękniejszy w ostatnim okresie kwitnienia”, Chris postanawia zrobić kalendarz na rok 2000. W kalendarzu znaleźć się mają zdjęcia kobiet z Instytutu, na których oddają się one swoim zwyczajowym czynnościom.… nago. Warto zauważyć, że dwie dekady temu był to prawdziwy szok.

Rzeczywistym ,,dziewczynom” udało się zebrać ponad pół miliona funtów na walkę z białaczką, a do poczekalni szpitala w Yorkshire – jak same powiedziały – kupiły nową sofę i to skórzaną.

musical premiera premiery musicalowe


SIX

Teatr Muzyczny Syrena w Warszawie

reżyseria: Ewelina Adamska-Porczyk

premiera: 09 września 2023


Pierwsza polska inscenizacja wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu. Premiery musicalowe mają czasem zaskakujące inspiracje. Ten musical opowiada o sześciu żonach króla Anglii Henryka VIII. Twórcy SIX przedstawili je jako diwy muzyki pop, a spektakl ma formę koncertu – partnerki władcy wyśpiewują swoje historie. To podręcznikowy przykład zamiany history w herstory, czyli oddania głosu kobietom. Muzyczną inspirację dla SIX stanowią przeboje takich gwiazd jak Beyoncé, Adele czy Alicia Keys.

Amerykańska wersja została nagrodzona statuetkami Tony – musicalowymi Oscarami – w kategoriach Najlepsza muzyka oraz Najlepsze kostiumy. SIX to obok Hamiltona jeden z najgorętszych tytułów w światowym musicalu w ostatnich latach, piosenki z tego spektaklu mają po kilkadziesiąt milionów odsłuchań m.in. w serwisie Spotify i YouTube.

Zobacz równieżLong live the Queens! SIX – recenzja spektaklu

musical premiera premiery musicalowe


40-latek

Teatr Rampa na Targówku

reżyseria: Joanna Drozda

premiera: 15 września 2023


Na długo przed Sukcesją, Grą o tron czy Rodziną Soprano miliony telewidzów zachwycały się polskim serialem, w którym bohaterski inżynier zmagał się z problemami rodzinno-budowlanymi i przemierzał Warszawę słynnym maluchem. Pół wieku po emisji pilota Czterdziestolatka Stefan Karwowski, jego maluch, żona Madzia, Maliniak i Kobieta Pracująca powracają – jako bohaterowie musicalu! Czy Stefan odkryje w sobie talent wokalny? Co łączy Kobietę Pracującą i inżyniera? Kim tak naprawdę jest Maliniak? W inspirowanym serialem Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza nowym, musicalowym odcinku pojawią się odpowiedzi na te i inne pytania, ukryte w tekstach nowych piosenek i szlagierów PRL.

Musical 40-latek to szalona, muzyczna podróż w czasie do epoki pożyczanych od sąsiadów szklanek cukru, nawoływań na obiad niosących się między blokami i nie zakłóconego telefonami komórkowymi życia wokół trzepaka. Światowa prapremiera musicalu 40-latek to okazja, by wrócić do czasów dzieciństwa, zabrać tam młode pokolenie i pokazać mu świat bez internetu. Świat, w którym życie rodzinne i sąsiedzkie było główną rozrywką a ludzie spędzali ze sobą czas w realu. I nigdy się nie nudzili!

Zobacz również:40-latek – recenzja spektaklu. Od inżyniera do Opola

Strony: 1 2 3 4

Kinga Chwiałkowska

Inżynier z artystyczną duszą. Zakochana w musicalu, ale dramatem nie pogardzi – tym teatralnym oczywiście. Na dobrą kawę i Harrego Pottera, w nieprzebranych ilościach, zawsze znajdę czas.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze