Chłopcy z placu broni w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Zapowiedź premiery

23 marca 2024 roku w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbędzie się premiera Chłopców z placu broni w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Chłopcy z Placu Broni to opowieść, która już od ponad 100 lat zachwyca i wzrusza czytelników na całym świecie. Przejmująca historia na deskach Teatru Kameralnego w Bydgoszczy zamieni się w pełnowymiarowy musical. Adaptacją powieści Ferenca Molnara i reżyserią spektaklu zajmie się prawdopodobnie najważniejszy musicalowy twórca w kraju: Wojciech Kościelniak. Do jego najsłynniejszych realizacji należą m.in. Hair, Lalka, Wiedźmin i Chłopi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Kombinat w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a także najnowsza produkcja Teatru Capitol we Wrocławiu, czyli A statek płynie.

Zobacz również: Najlepsze polskie filmy, część II: 1970-1989

A o czym mówi powieść? Akcja powieści Chłopcy z Placu Broni rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Budapeszcie, stolicy Węgier. Oś fabuły stanowią walki o plac pomiędzy dwiema grupami chłopców. Grupa broniąca swego prawa do placu to Chłopcy z Placu Broni. Natomiast ich przeciwnicy, chcący zająć teren, by grać na nim w palanta, to Czerwone Koszule. Przywódcą pierwszej grupy jest Janosz Boka, zaś jej najmniej poważanym członkiem i zarazem jedynym szeregowcem jest Ernest Nemeczek (główny bohater książki); przywódcą drugiej jest Feri Acz, a członkami m.in. Sebenicz, bracia Pastorowie i Wendauer.

Istnieją trzy przekłady powieści na język polski: pochodzące z 1913 roku tłumaczenie Janiny Mortkowiczowej z przekładu niemieckiego oraz opublikowany w roku 1989 przekład Tadeusza Olszańskiego już z języka węgierskiego. W 2022 ukazał się nowy polski przekład Wojciecha Maziarskiego pod tytułem Chłopaki z ulicy Pawła.

Chłopcy z Placu Broni
Spotkanie techniczne – materiały Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
Jak będzie wyglądać historia Nemeczka, Boki i Czerwonych Koszul w ujęciu Wojciecha Kościelniaka i aktorów Teatru Kameralnego w Bydgoszczy? Tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć.
Autor: Ferenc Molnar
Przekład: Tadeusz Olszański
Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Układ tekstu i piosenki: Wojciech Kościelniak
Autor plakatu: Mariusz Napierała
Źródło grafiki głównej: mat. prasowe
Kinga Chwiałkowska

Inżynier z artystyczną duszą. Zakochana w musicalu, ale dramatem nie pogardzi – tym teatralnym oczywiście. Na dobrą kawę i Harrego Pottera, w nieprzebranych ilościach, zawsze znajdę czas.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze