Zimowo-wiosenne premiery musicalowe – przegląd

premiery musicalowe
Materiały promocyjne Opery Lubelskiej

Jesus Christ Superstar
Opera Lubelska
reżyseria: Tomasz Mann
premiera: 23 marca 2024


Ten legendarny musical, miał premierę w 1971 r. na Broadwayu i szybko stał się światowym hitem i wszedł do kanonu największych osiągnięć światowego teatru muzycznego. Uwielbiany przez miliony widzów, do dziś porywa, wzrusza i dodaje otuchy.

To historia ostatnich dni życia Jezusa, wypowiedziana językiem rock opery i geniuszu Andrew Lloyda Webbera, który połączył symfoniczne brzmienie opery z magnetyczną mocą i niespożytą energią rocka.

Tegoroczne premiery musicalowe obfitują w wystawienie tego tytułu, bowiem Opera i Filharmonia Podlaska przygotowuje się do wznowienia tytułu, a Broadway w Polsce do pierwszego prywatnego wystawienia tego spektaklu.

Apetyt na czereśnie
Plakat spektaklu Apetyt na czereśnie

Apetyt na czereśnie
Teatr Muzyczny w Poznaniu
reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
premiera: 5 kwietnia 2024


Apetyt na czereśnie to komedia muzyczna oparta na tekście i piosenkach Agnieszki Osieckiej, z muzyką Macieja Małeckiego. To błyskotliwa opowieść o miłości, zazdrości i zdradzie, o tym co buduje, a co niszczy, a także o zwykłych, codziennych sprawach.

Ona i On. Oboje po przejściach, przepełnieni słodko-gorzkimi wspomnieniami niedawno zakończonych związków. Spotykają się w dworcowej poczekalni i nieoczekiwanie wdają w rozmowę. Analizują złożoność relacji damsko-męskich, powracają do ważnych momentów ze swojej przeszłości, które zadecydowały o ich życiu. Podczas wspólnej podróży przywołują z pamięci postaci Księżniczki i Rycerza na studenckim balu, Mężczyzny i Moniki w barze, Kobiety i Wojciecha jadących oplem. W pełnej humoru, swobodnej rozmowie po raz pierwszy od dawna są w pełni sobą.

premiery musicalowe
Materiały promocyjne Teatru RAMPA

Wirujący seks. Polskie love story
Teatr Rampa
reżyseria: Tadeusz Kabicz
premiera: 19 kwietnia 2024


Spektakl Wirujący seks. Polskie love story to autorska produkcja inspirowana filmem Dirty Dancing, komediami romantycznymi i popowymi hitami o miłości.

Dawno, dawno temu, gdy nie było netflixa, a przedmiotem pożądania polskiej rodziny był nie ajfon a magnetowid, pojawił się film inny niż wszystkie. Film naśladowany przez miliony nastolatek marzących o księciu, który będzie czuły, opiekuńczy i tak inny od pozostałych bohaterów epoki VHS: Rambo, Terminatora czy Robocopa. Jest to film Wirujący seks, uważany za najgorzej przetłumaczony tytuł wszech czasów. Do dziś budzi on skrajne uczucia. Podobnie jak sam film, który mimo początkowej krytyki, od 4 dekad rozpala zmysły, prowokuje i wzrusza do łez.

Zobacz także: 40-latek – recenzja spektaklu. Od inżyniera do Opola

Mania i Henryk marzą, by ich wesele były wyjątkowe. Dlatego na wiele tygodni przed ceremonią przeżywają stres przedślubny. To jednak nic w porównaniu ze stresem matki Mani, Katarzyny – terapeutki, autorki książek psychologicznych i perfekcjonistki. Przyszła teściowa Henryka kontroluje każdy detal ceremonii, która odbywa się w luksusowym nadmorskim kurorcie. Podczas wesela, para młoda wykona pierwszy taniec inspirowany ich ukochanym filmem Dirty Dancing. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, kiedy w hotelu pojawia się nikomu nieznany tancerz Patryk.  Kolejne elementy perfekcyjnie zaplanowanej układanki zaczynają się walić, ustępując miejsca porywom stłumionej namiętności i emocjonalnym dylematom. Bohaterki i bohaterowie, przyparci do muru, będą zmuszeni wybrać między romantyzmem a cynizmem, profesjonalizmem a pożądaniem, rozsądkiem a porywem serca.

Czy uda im się odnaleźć siebie, wyjść poza schematy i stworzyć własną wersję filmowej fantazji? Być może jesteśmy skazani na podróbki i nieudolne naśladownictwo, bo nasze ukochane filmy jedynie zaburzają prawdziwy obraz miłości? Czy we współczesnej Polsce Wirujący seks nadal jest w stanie wywołać rewolucję?

premiery musicalowe
Plakat spektaklu Drakula

DRACULA
Teatr Muzyczny w  Lodzi
reżyseria: Jakub Szydłowski
premiera: 18 maja 2024


Kiedy młody prawnik, Jonathan Harker, przybywa do Transylwanii, aby sfinalizować zakup domu w Londynie przez hrabiego Drakulę, dokonuje serii przerażających odkryć, co przypłaca ciężką chorobą. Wkrótce potem w Anglii dochodzi do dziwnych wydarzeń: bezzałogowy statek rozbija się u wybrzeży Whitby, młoda kobieta traci siły i wkrótce umiera, dzieci znikają na noc z domów, a odnalezione, mają na szyi ślady po dziwnych ukłuciach.

Słynna powieść Brama Stokera o wampirze-arystokracie doczekała się licznych adaptacji filmowych, a postać Drakuli stała się w kulturze popularnej znanym symbolem. Teraz przyszedł czas na musical, a zapraszają: Jakub Lubowicz – kompozytor i Jakub Szydłowski – librecista.

premiery musicalowe
Plakat spektaklu School of rock

School of Rock
Teatr rozrywki w Chorzowie
reżyseria: Jacek Mikołajczyk
premiera: 6 czerwca 2024


Premiery musicalowe w tym sezonie również będą miały coś do zaoferowania dla najmłodszych! Pakujcie swoje „wiosła”, chwytajcie pałeczki do perkusji, naciągnijcie struny do basu i dostrójcie swoje klawisze, bo nadchodzi premiera, jakiej w Polsce jeszcze nie było – musical School of Rock.

Ta niezwykła produkcja zawładnie wszystkimi sercami – czeka nas prawdziwy rockowy huragan. zapowiada się bezczelnie głośna, odważna i pełna pozytywnej energii adaptacja filmowego hitu wytwórni Paramount Studio.

Arogancki i sfrustrowany rockmen podszywający się pod nauczyciela, zmienia swoją klasę grzecznych dzieci w pełnokrwistą rock’n’rollową grupę. Kto by pomyślał, że ta historia zyska drugie życie na scenie?
Kochasz rocka? Dewey Finn i jego ekipa zmienią zasady gry. To drużyna, która będzie wyłamywać się ze schematów, pokazując, że rock’n’roll to coś więcej niż muzyka. W rzeczywistości to styl życia, bunt i pasja, które nie znają granic!

Daj się porwać szalonej energii, rozgość się w prawdziwej szkole rocka i pokochaj tę bezczelnie zdolną drużynę. Nadchodzi nowa generacja!

Genialna muzyka na żywo, nieposkromiona pasja i autentyczna rockowa dusza. Wszystko to czeka na was podczas każdego spektaklu School of Rock, który zamyka listę na której znajdują się premiery musicalowe w tym sezonie.

Zobacz także: Czarny Szekspir i rewolucyjna siła teatru- wywiad z Jackiem Mikołajczykiem

Obrazek wyróżniający: Gala Musicalowa podczas festiwalu CZAS NA TEATR Fot. Waldek Stube

Strony: 1 2

Kinga Chwiałkowska

Inżynier z artystyczną duszą. Zakochana w musicalu, ale dramatem nie pogardzi – tym teatralnym oczywiście. Na dobrą kawę i Harrego Pottera, w nieprzebranych ilościach, zawsze znajdę czas.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze