Wielkość urojona Stanisława Lema trafi do sprzedaży w nowym wydaniu

Powieścią Wielkość urojona Stanisław Lem po raz kolejny sprawdza, jak daleko można zajść w wizji literatury przyszłości.

Po Doskonałej próżni i Bibliotece XXI wieku przyszedł czas na ostatni z wielkich apokryficznych tomów na granicy fikcji literackiej i eseistyki. Były już recenzje nieistniejących książek oraz wstrząsające diagnozy dziejów. Wielkość urojona tym razem została polem do przeprowadzenia ambitnego eksperymentu. Autor zaprojektował pięć książek przyszłości w różnych tonach i estetykach, jednocześnie bez ich pisania. Stworzył literaturę w pigułkach – przedstawił wstępy do każdej fikcyjnej pozycji, wyobrażając, o czym ludzkość będzie pisać w odległych czasach.

Zobacz również: Modlitwa za nieśmiałe korony drzew – recenzja książki

Wśród tych projektów Stanisława Lema znajdziemy między innymi wizję nauki bakterii języka angielskiego, samoaktualizującą się encyklopedię czy dziedzinę literatury uprawianą przez komputery. Wielkość urojona zawiera również pierwszy wykład superkomputera Golem XIV. Właśnie w tym tomie narodził się pomysł, który zaowocował osobną książką, znaną doskonale jako Golem XIV.

Wielkość urojona w nowym wydaniu trafi do sprzedaży 15 maja 2024 roku.

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎tekst „‎w ۲ WYDAWNICTWO LITERACKIE PREMIERA 15.05.2024 LEM Wielkość Wielkośćurojona urojona ق Już w przedsprzedaży!‎”‎

Źródło: materiały prasowe (Literackie)
Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż (Literackie)

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze