Five Nights at Freddy’s. Oficjalna encyklopedia postaci – recenzja książki

Uniwersum Five Nights at Freddy’s jest, krótko mówiąc, olbrzymie – a ilość postaci w nim jeszcze bardziej. Jeśli, podobnie jak ja, nie nadążacie już za tym, kto jest kim i dlaczego, to mam dobre wieści: Feeria postanowiła podać nam pomocną dłoń i wydać oficjalną encyklopedię postaci z FNAFa.

WSZYSTKIE POSTACIE Z ZATRWAŻAJĄCEGO UNIWERSUM FIVE NIGHTS AT FREDDY’S W OFICJALNEJ ENCYKLOPEDII! Obszerne zestawienie postaci z Five Nights at Freddy’s zawarte w tej epickiej encyklopedii z pewnością wzbogaci kolekcję każdego prawdziwego fana. Znajdziesz tu wyjątkowe, niezwykle szczegółowe opisy bohaterów gier, powieści i opowiadań! Poszerz swoją wiedzę o najmniej znanych i najdziwaczniejszych morderczych animatronikach, a będziesz mógł tytułować się prawdziwym megafanem Five Nights at Freddy’s. W świecie FNAF zawsze jest coś więcej do odkrycia!

– opis wydawcy

Po przeczytaniu powyższego opisu czuję się w obowiązku zaznaczyć Wam jedną rzecz – faktycznie, Oficjalna encyklopedia postaci zawiera wszystkich bohaterów z gier i książek z uniwersum FNAF, aczkolwiek nie ma w niej niczego z Pięciu Koszmarnych Nocy. Dlaczego? Już spieszę z wyjaśnieniem. Otóż: oryginalna, angielska wersja tej książki została wydana w 2022 roku, czyli rok przed premierą wcześniej wspomnianego filmu. Nic więc dziwnego, iż nie zawierała postaci, które tam występują – wtedy ta produkcja jeszcze nie istniała. Polskie wydanie pojawiło się dopiero 2 lata po pierwotnym, przez co wydaje się „wybrakowane”, aczkolwiek kiedy zapozna się z kontekstem, sprawa szybko się wyjaśnia.

Zobacz również: Pięć Koszmarnych Nocy – recenzja filmu. Fani będą zachwyceni

Wyjaśniwszy tę kwestię, przejdźmy do prawdziwego mięsa. Encyklopedia ta to faktycznie olbrzymie źródło wiedzy dla osób zainteresowanych franczyzą – zamieszczono w niej całą masę postaci, w tym takie zupełnie trzecioplanowe, pojawiające się zaledwie na chwilę. O istnieniu wielu z nich nawet nie wiedziałam, przyznaję się bez bicia. Przy bohaterach o epizodycznych występach nie ma wprawdzie dużo informacji, aczkolwiek zawsze jakieś tam są. O tych zaś, które przewijają się często, można dowiedzieć się naprawdę sporo – w tym również różnych interesujących ciekawostek.

Fot. materiały promocyjne (Feeria)

Sam tekst na stronicach encyklopedii napisano bardzo przystępnym językiem. Jest krótki, zwięzły i na temat, a do tego czasem przeplatany różnymi żartami czy anegdotami. Daleko mu do stylu encyklopedycznego, którego można by się spodziewać po pozycji mającej w tytule słowo „encyklopedia”, ale w tym przypadku to akurat dobrze. Nie wyobrażam sobie publikacji omawiającej formalnie, na sztywno, mordujące dzieci gigantyczne pluszaki. Zresztą hej, komu chciałoby się to wtedy czytać?

Zobacz również: Five Nights at Freddy’s. Pięć Koszmarnych Nocy. Oficjalna książka filmowa – recenzja książki

Wartym docenienia jest tutaj układ wpisów w książce. Oficjalna encyklopedia postaci z FNAFa posortowała sobie bohaterów według: po pierwsze – chronologii debiutu i po drugie – tego, który jest czyim wariantem. I tak przykładowo rozpoczynamy od Freddy’ego Fazbeara, a więc tytułowej postaci całej serii, po czym przeglądamy po kolei różne jego rodzaje: Toy Freddy’ego, Witchered Freddy’ego, Golden Freddy’ego i tak dalej – i tak z każdym kolejnym animatronikiem, człowiekiem czy jakimkolwiek innym bohaterem. Taka systematyzacja znacznie ułatwia znajdowanie konkretnych wpisów. Nawet jeśli nie chce nam się patrzeć na spis treści, można po prostu przekartkować sobie katalog i odszukać którykolwiek z wariantów postaci, której szukamy – nasz cel na pewno znajduje się gdzieś niedaleko.

Fot. materiały promocyjne (Feeria)

Na plus policzyłabym także oprawę graficzną. Początkowo nie do końca mnie ona przekonywała, aczkolwiek po przeczytaniu kilku wpisów, kiedy do niej przywykłam, ostatecznie zaczęłam ją doceniać. Publikacja pełna jest różnorakich obrazków – zrzutów z gier, modeli, rysunków przedstawiających bohaterów. To z pewnością fajne urozmaicenie, szczególnie przy tych mniej znanych bądź pochodzących z książek postaciach. Imitujący starość papier również ma swój klimat. Wygląda trochę jak sfatygowane menu, co w sam raz wpisuje się w tematykę feralnej Pizzerii Freddy’ego Fazbeara, od której cała ta franczyza się zaczęła.

Zobacz również: Ten wieczny mrok – recenzja książki. Podróż w głąb siebie

Z samą okładką mam podobną relację co z resztą warstwy wizualnej tej encyklopedii. Przy pierwszym spojrzeniu mi się ona nie spodobała; teraz zaś uważam, że jest całkiem w porządku, choć szału nie ma. Ta górna część jest nieco zbyt jasna w stosunku do reszty, ale nie bije to jakoś mocno po oczach. Czy można ją było zaprojektować lepiej? Pewnie tak. Ale w obecnej wersji też wypada okej.

Fot. materiały promocyjne (Feeria)

Five Nights At Freddy’s. Oficjalna encyklopedia postaci to fajne uzupełnienie kolekcji dla każdego fana tej franczyzy. Można tu znaleźć mnóstwo wpisów o mało popularnych, a wręcz epizodycznych postaciach, o których nawet największy maniak FNAFa mógł nie wiedzieć. Prosty język oraz bogata oprawa graficzna znacznie przyspieszają i uatrakcyjniają czytanie, a całkiem logicznie ułożona kolejność postaci pomaga odnaleźć poszukiwane wpisy nawet bez sprawdzania spisu treści. Nie dajcie się więc zwieść przeciętnej okładce – jeśli lubicie Five Nights at Freddy’s, to myślę, że warto.


FNAF Oficjalna encyklopedia postaci okładka

Autor: Scott Cawthon
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Okładka: Jeff Shake
Wydawca: Feeria Young
Premiera: 15 maja 2024 r.
Oprawa: miękka
Stron: 224
Cena katalogowa: 54,90 zł


Powyższa recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Feeria. Dziękujemy!
Fot. główna: materiały promocyjne – kolaż (Feeria)

Plusy

  • Mnóstwo postaci, w tym tych bardzo mało znanych
  • Sensowna systematyka
  • Przystępny język i oprawa graficzna

Ocena

8 / 10

Minusy

  • Taka dość przeciętna okładka
Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze