We wrześniu rusza ogólnopolski projekt „MŁODE GŁOWY w Multikinie” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest to inicjatywa Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej oraz sieci kin Multikino. To nie tylko edukacja poprzez film, ale też połączenie wielkiego ekranu z wielką misją – troską o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Projekt edukacyjny “MŁODE GŁOWY w Multikinie” zaplanowany jest na rok szkolny 2024/2025. Inicjatywa, organizowana przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej oraz sieć Multikino, już od października oferuje uczniom szkół podstawowych i średnich możliwość uczestnictwa w starannie dobranych seansach filmowych. Staną się one punktem wyjścia do refleksji nad emocjami i problemami, z jakimi na co dzień borykają się młodzi ludzie.
Zobacz również: Kuchenna rewolucja – recenzja filmu. Średnie danie
Dla każdej grupy wiekowej (klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz szkoły średnie) przewidziane są dwa filmy do wyboru w każdym półroczu. Wśród nich znalazły się: Smok Diplodok, Nierozłączni, Cudowny chłopak, Dancing Queen, Neneh: Gwiazda baletu, Georgie ma się dobrze, Blisko, C’mon c’mon. Seanse poprzedzone będą wideoprelekcjami przygotowanymi przez psychologów i ekspertów z Fundacji UNAWEZA oraz Zespołu Edukacji Multikina. Nauczyciele otrzymają również scenariusze lekcji, które pozwolą na kontynuację tych ważnych rozmów w klasie.
Filmy mają ogromną moc, inspirują, wzruszają i uczą. Wierzymy, że projekt „MŁODE GŁOWY w Multikinie” to kolejna szansa, żeby wprowadzić ważny temat zdrowia psychicznego do codziennej rzeczywistości szkolnej, uwrażliwiając młodzież na ich potrzeby i emocje. Dzięki sile wielkiego ekranu, uczniowie często mają szansę lepiej zrozumieć siebie i przekonać się, że nie są sami w swoich wyzwaniach, a sięganie po pomoc to bardzo ważny krok
– mówi Martyna Wojciechowska, inicjatorka projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.
Zobacz również: Kruk – recenzja filmu. Mroczna bajeczka
Każdy film to historia, a każda historia to punkt wyjścia do rozmowy. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w inicjowaniu dialogu, który po seansach z pewnością podejmą młodzi – we własnym gronie, z rodzicami i z nauczycielami.
– zauważa Agata Szulc-Woźniak, współorganizatorka „MŁODYCH GŁÓW w Multikinie”.
We wrześniu dodatkowo szczególną uwagę zwracamy na „MŁODE GŁOWY x BohaterON w Multikinie”. To projekt, stworzony w ramach obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego. Umożliwi młodzieży pogłębienie wiedzy historycznej, jednocześnie uwrażliwiając ich na kwestie zdrowia psychicznego. To unikalna lekcja historii połączona z refleksją nad zdrowiem psychicznym. Projekt skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. W tej sekcji zaprezentujemy dwa filmy: Powstanie Warszawskie oraz Kamienie na szaniec. Projekt potrwa całe pierwsze półrocze.
Więcej informacji oraz zapisy na stronie: multikino.pl/szkoly
Fot. główna: materiały prasowe Multikino