Październik przez wielu uważany jest za miesiąc grozy. Nie mogliśmy sobie więc darować tej przyjemności i przygotowaliśmy zestawienie gier, które mogą idealnie wprowadzić Was w mroczny nastrój podszyty strachem i ekscytacją. Oddajemy zatem w Wasze ręce zestawienie najlepszych growych horrorów z lat 1992-2005!
Zobacz również:
Najlepsze gry 2024 roku
Najlepsze gry kooperacyjne
Najlepsze gry z superbohaterami
Alone in the Dark (1992)
Tajemnicze samobójstwo, przerażająca klątwa, złowroga moc oraz mroczna tajemnica. To wszystko znajdziesz w Derceto, legendarnej posiadłości w Luizjanie, do której zostajesz wciągnięty, aby zgłębić mroczną stronę wyobraźni Jeremy’ego Hartwooda. Mimo ogarniającego poczucia zagrożenia, napędza Cię pragnienie zbadania domu. Jednakże nic nie mogło Cię przygotować na wypełnione ciemnością pomieszczenia i udręczone wycie nieznanego pochodzenia, towarzyszące Ci na każdym kroku. Gdybyś wiedział, być może odmówiłbyś podjęcia się tego zadania. Niestety jednak je przyjąłeś i teraz musisz samotnie przejść przez tę mrożącą krew w żyłach przygodę… i to w ciemnościach.
7th Guest (1993)
Posiadłość Henry’ego Staufa porzucono wiele lat temu. Jej właściciel zasłynął jako mistrz zabawek i twórca łamigłówek, a za jego największe dzieło uważa się właśnie jego dom. Jednakże, budynek pozostaje pusty od kiedy zaczęły umierać dzieci obdarowane zabawkami Staufa, a szóstka gości zawitała do posiadłości i słuch po nich zaginął. Ludzie nadal pamiętają o zaginionych, choć nie wiedzą, że wraz z nimi był jeszcze jeden. Znajdujesz się na tej posesji i błąkasz po jej wnętrzu, próbując jednocześnie pamiętać i zapomnieć. Gra wciąż trwa, a dom grozy powraca do życia. Tylko ty możesz położyć kres temu szalonemu koszmarowi i odkryć sekret siódmego gościa.
Seria: System Shock (1994-2023)
Jesteś renomowanym hakerem, najbardziej znanym złodziejem w cyberprzestrzeni w korporacyjnym świecie. Złapany podczas ryzykownego włamania, zobowiązujesz się wobec Diego, chciwego wykonawcy Trioptium, który finansuje rzadką operację implantacji cyberinterfejsu. Po sześciu miesiącach w stanie śpiączki budzisz się w dziwacznej rzeczywistości po strasznej katastrofie. Gdzie są chirurdzy? Dlaczego stacja znajduje się w stanie rozpadu? Stopniowo dociera do ciebie przerażająca świadomość, że coś jest bardzo nie tak. Kiedyś to była główna korporacyjna placówka badawcza, a teraz w Citadel roi się od pozbawionych świadomości cyborgów, robotów i zmutowanych istot. Wszyscy są zaprogramowani do służenia SHODAN, bezwzględnej Sztucznej Inteligencji, która nie jest do ciebie mile nastawiona.
Seria: Clock Tower (1995-2024)
Historia Clock Tower skupia się wokół Jennifer Simpson – sieroty, która właśnie została adoptowana przez rodzinę Barrows wraz z dwiema innymi dziewczynkami. Krótko po przybyciu do posiadłości rodziny jedno z dzieci zostaje zamordowane przez prześladowcę o imieniu Scissorman. Jennifer zaczyna przeszukiwać posiadłość, by znaleźć sposób na ucieczkę. Zakończeń tej historii może być wiele. W trakcie gry cały czas musimy uważać na wspomnianego wcześniej nożycowego mordercę. Przydatne okażą się wszelkie zakamarki, w których możemy się przed nim skryć.
D: The Game (1995)
Historia rozpoczyna się w 1997 roku. Jest środek nocy w Los Angeles, a w szpitalu ogólnym na obrzeżach centrum miasta doszło do masowej masakry. Sprawcą jest dyrektor szpitala, Richter Harris. Zamknął się on w szpitalu i wziął zakładników, pozostawiając policję bezradną i niezdolną do interwencji. Jedyne dziecko Richtera, Laura Harris, po usłyszeniu o sytuacji, spieszy do Los Angeles z San Francisco i osobiście jedzie na miejsce tragedii. Po wejściu do szpitala Laura zostaje przeniesiona do starej rezydencji, podczas gdy bezcielesny głos jej ojca błaga ją o odejście. Mimo to musi iść naprzód, aby uratować swojego rodzica i siebie.
Phantasmagoria (1995)
W Phantasmagorii pisarka Adrienne Delaney i jej mąż Donald Gordon zakupili właśnie dworek pozostały po praktykującym czarną magię czarowniku, Zoltanie Carnovaschu. Nie wiedzą jednak, iż poprzedni właściciel przybytku podczas swoich praktyk wezwał demona, który opętał go i zmusił do zamordowania swoich 5 żon. Tenże sam demon opanowuje zaś zaraz po przeprowadzce również Donalda, z czym Adrienne będzie musiała sobie teraz jakoś poradzić.
Seria: House of the Dead (1996-2022)
W The House of the Dead znany biochemik i genetyk, dr Roy Curien, staje się obsesyjnie zafascynowany odkryciem natury życia i śmierci. Wspierany przez korporację DBR i jej własny zespół naukowców, Curien staje się coraz bardziej nieprzewidywalny, a jego eksperymenty przybierają niehumanitarny i makabryczny obrót. W posiadłości Curiena, która służy mu jako dom i laboratorium, dochodzi do wybuchu epidemii nieumarłych zombie. 18 grudnia 1998 roku agent AMS Thomas Rogan otrzymuje sygnał SOS od swojej narzeczonej, Sophie Richards, z rezydencji Curiena właśnie. Rogan i jego partner, „G”, lecą do Europy i docierają do posiadłości, odkrywając, że jest ona opanowana przez nieumarłych. Śmiertelnie ranny naukowiec, którego spotykają na miejscu, przekazuje im dziennik zawierający informacje o tworach Curiena i ich słabościach, a także wzywa ich do uratowania ocalałych, którzy wciąż znajdują się w środku.
I Have No Mouth and I Must Scream (1996)
Już sam tytuł I Have No Mouth and I Must Scream może niepokoić, a jeszcze bardziej gra, która się pod nim skrywa. Wspomniana produkcja przenosi nas do scenariusza, który okazał się tragiczny w skutkach dla ludzkości. Populacja spadła do pięciu osób, a nadzwyczaj rozwinięty główny komputer więzi nieszczęśników i używa ich własnej przeszłości, by ich torturować. Gra to klasyczny klikacz, w którym przeżywamy przygody wybranego przez nas bohatera i doświadczamy ich w pełnym grozy i tajemniczości klimacie. Tytuł oznacza się ciężkim klimatem i brutalnością, a historie w nim zawarte, potrafią zapaść w pamięć i dać powód to długich przemyśleń nad ludzką egzystencją.
Seria: Resident Evil (1996-2021)
Resident Evil to seria gier, która odniosła ogromny sukces w popkulturze. Doczekała się wielu remake’ów, a nawet filmów aktorskich i animowanych. Na szczególne wyróżnienie zasługują części RE2, RE4, RE7 i Village, z których mroczny, tajemniczy klimat wylewa się hektolitrami. Seria Resident Evil to survival horrory, w których będziemy musieli przemierzać lokacje i rozwiązywać zagadki w celu posunięcia się dalej w fabule. Przeszkadzać nam w tym będą stwory i mutanty, a także znacznie silniejsi przeciwnicy, których nie można pokonać w normalny sposób. Stworzenie prześladowcy, który jest niezniszczalny i jedynym sposobem na uniknięcie go jest ukrywanie się lub uciekanie przed nim, jest znane np. z Obcy: Izolacja. Musisz być przygotowany na wszystko i uważać na każdy ciemny kąt. Dodatkowo poszczególne gry z serii Resident Evil tworzą ciekawe uniwersum i łączą się fabularnie.
Seria: Nightmare Creatures (1997-2000)
Nightmare Creatures to pełna akcji gra przygodowa w upiornych klimatach opanowanego przez straszne monstra Londynu. W pierwszej części mamy do wyboru dwie grywalne postacie: Ignatiusa i Nadię. Obie różnią się stylem gry i mechaniką walki. Duży arsenał combosów i nacisk na bezpośrednią konfrontację z przeciwnikami sprawia, że gra przypomina przygodową bijatykę. Wyzwanie mogą stanowić bossowie, którzy co jakiś czas pojawią się na naszej drodze. W drugiej części produkcji, będącej kontynuacją jedynki, ponownie staniemy naprzeciw armii potworów. Antagonistą w obu częściach jest Adam Crowley. To właśnie on tworzy hordy mutantów i zagraża nawet całemu światu. Tym razem wcielimy się w Wallace, który uwalnia się z ośrodka psychiatrycznego Crowley’a i postanawia uratować swoją dziewczynę i się zemścić na Adamie.