Tanie, a dobre – czy w przypadku gier to możliwe? Okazuje się, że tak! A nawet jeszcze lepiej, bowiem w tym artykule przedstawiamy gry, które są z całą pewnością dobre i do tego za najlepszą cenę – czyli darmo. Oto lista zatytułowana Najlepsze darmowe gry, z której na pewno wybierzesz tytuł idealny na jesienny lub, już niedługo, zimowy wieczór. I co najważniejsze – nie zapłacisz ani złotówki!
Zobacz również:
Najlepsze gry 2024 roku
Najstraszniejsze gry w historii, część 1 (1992-2005)
Najlepsze gry kooperacyjne
Seria: Counter Strike (2000-2023)
Seria Counter Strike to legenda nie tylko polskiego rynku gier. Starsi gracze na pewno z łezką w oku wspominają czasy, kiedy na informatyce nawalało się z ziomkami w Counter Strike 1.6 na de_dust2. Idąc w przyszłość, powstawały też liczne rozszerzenia i kolejne odsłony cyklu, takie jak; Source, Condition Zero, bardzo popularny Global Offensive czy oferujący strzelanie do zombiaków Nexon. Najnowszą odsłoną jest Counter Strike 2, który zachwyca upiększoną grafiką, a zarazem jest darmowym ulepszeniem CS:GO. Nie ulega wątpliwości, że CS jest jednym z królów strzelanek FPP na świecie, a już na pewno ważnym graczem e-sportowym i inspiracją dla innych produkcji, takich jak np. Valorant.
Gatunek: FPS | Tryb gry: Multiplayer
Plemiona (2003)
Pamiętacie jeszcze ten hit z 2003 roku? Tribal Wars, a w polskiej wersji Plemiona, to strategiczna gra przeglądarkowa, w której gracze podbijają sobie wzajemnie wioski w czasie rzeczywistym. W grze mamy sporo rodzajów jednostek z podziałem na ofensywne i defensywne, a także szeroki wachlarz budynków, którymi możemy ulepszać naszą wioskę, czyniąc ją bardziej produktywną. Gracze mogą łączyć się grupy zwane plemionami, w których ramię w ramię będą walczyć przeciwko innym plemionom. Mimo że obecnie w tytuł gra znacznie mniej graczy niż kiedyś, a i światy są mniejsze, to nadal Plemiona łączą ze sobą sporą rzeszę fanów i są grywalne po dziś dzień.
Gatunek: Strategiczna/Ekonomiczna | Tryb gry: Multiplayer
The Battle for Wesnoth (2003)
Wspominacie jeszcze te czasy, kiedy ze znajomymi siadało się do jednego komputera, brało picie, przekąski i klikało w Heroes 3? The Battle for Wesnoth potrafi wywołać łezkę w oku, oferując podobne możliwości, a jednocześnie przywołując wspomnienia. Gra jest strategią turową single- i multiplayer, także niezależnie od tego, czy gramy sami, czy z kimś, nie będziemy się nudzić. Do wyboru jest kilka kampanii z rozbudowanym fantasy lore, w które mimo wieku gry nadal idzie się wciągnąć i spędzić dobrą nockę. Ilość rodzajów jednostek oraz grywalnych nacji też robi wrażenie. Dodatkowo produkcja oferuje wpływ ukształtowania i rodzaju terenu na wynik walki, odporności jednostek, system dnia i nocy czy możliwość podnoszenia poziomu jednostek. Czego chcieć więcej?
Gatunek: Strategiczna | Tryb gry: Singleplayer/Multiplayer
Margonem (2006)
Margonem to przeglądarkowa gra MMORPG, która powstała w ramach pracy magisterskiej jednego ze studentów Politechniki Śląskiej. Gracz, eksplorując krainę, poznaje nowe miasta i NPC, wykonuje zadania przez nich zlecane i przede wszystkim zabija przeciwników, których rodzajów jest naprawdę wiele. Im dłużej gramy i expimy, tym nasza postać staje się silniejsza, odblokowuje nowe rodzaje wyglądu i zdobywa coraz lepszy ekwipunek. Świat Margonem jest naprawdę obszerny; wędrówka na piechotę to czasochłonne zajęcie, aczkolwiek zawsze można się teleportować. Grafika 2D gry przypomina styl RPG Makera, aczkolwiek jest barwna i potrafi wprowadzić grającego w powoli zagęszczający się klimat, a także złożony lore. A i najważniejsze – gra jest dostępna całkowicie po polsku!
Gatunek: RPG | Tryb gry: Multiplayer
Roblox (2006)
Roblox jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ta z początku popularna wśród młodszej społeczności platforma do tworzenia gier oferuje nieskończenie wiele propozycji do spędzania wieczorów ze znajomymi lub bawiąc się w pojedynkę. Znajdziemy tam strzelanki z całkiem niezłą oprawą wizualną i efektami, mrożące krew w żyłach horrory czy zabawy w odgrywanie ról. Tak naprawdę nie sposób wymienić wszystkich rodzajów rozgrywek, jakich gracz może zaznać w Robloxie. Jedyną możliwością, by się przekonać, ile wciągającego contentu oferuje ta platforma, jest wypróbowanie jej samodzielnie.
Gatunek: Sandbox/Kreator gier | Tryb gry: Multiplayer
Team Fortress 2 (2007)
Pełna akcji, ale także myślenia strategicznego strzelanka wieloosobowa, jaką jest Team Fortress 2, na pewno zasługuje na miejsce na naszej liście. Do wyboru mamy 9 klas postaci, które różnią się między sobą sposobem gry. Jeśli chcemy akcji i solidnej dawki adrenaliny, możemy wybrać Soldiera czy Heavy, wielbicielom wspierania drużyny natomiast na pewno w oko wpadnie np. Medic. Klasy są zarówno unikalne, jak i zbalansowane, a różnią się umiejętnościami i designem. Producenci skutecznie starali się uniknąć zjawiska, gdzie jedna postać będzie silniejsza lub bardziej grywalna niż pozostałe. Całość rozgrywki otulona jest przyjemną, choć nieco nagryzioną przez upływ czasu, komiksową grafiką. Klucz do wygranej to praca zespołowa, tylko najlepiej zgrana drużyna może zwyciężyć w tej kultowej grze!
Gatunek: FPS | Tryb gry: Multiplayer
Supremacy 1914 (2009)
Stworzona przez Bytro Labs Supremacy 1914 to gra przeglądarkowa osadzona w czasach pierwszej wojny światowej. Produkcja jest strategią czasu rzeczywistego, w której gracze obejmują kontrolę nad państwami Europy, by uczestniczyć razem w historycznym konflikcie na skalę globalną. Do zwycięstwa będzie potrzebna zdolność umiejętnego zarządzania zasobami, gospodarką, a także wojskiem. Prócz walki i najeżdżania wrogich nacji nie zabraknie też dyplomacji i współpracy między uczestnikami rozgrywki. Gra posiada bardzo prostą, a zarazem estetyczną oprawę wizualną, przypominającą gry z serii Hearts of Iron. Wciel się w rolę bezwzględnego dyktatora i poprowadź swój kraj do zwycięstwa!
Gatunek: Strategiczna | Tryb gry: Multiplayer
Cry of Fear (2012)
Pierwotnie powstałe jako mod do Half-Life, Cry of Fear dzięki studiu Team Psykskallar z czasem przerodziło się w samodzielną grę. Tytuł jest horrorem obserwowanym z widoku pierwszej osoby. W ciągu rozgrywki będziemy napotykać przerażających przeciwników, różniących się między sobą zachowaniem i sposobem na pokonanie ich. Pomogą nam w tym różne rodzaje broni, od zwykłego noża, po pistolety i strzelby. Celem będzie rozwikłanie zagadki, a drobną pomocą – tajemnicze wiadomości w telefonie. Cry of Fear swoim mrocznym klimatem i ograniczonym dostępem do światła potrafi wzbudzić lęk i przerażenie, a tym samym nie odbiega znacząco od sławniejszych i kosztowniejszych growych horrorów.
Gatunek: Horror | Tryb gry: Singleplayer
SCP Containment Breach (2012)
Wyobraź sobie, że uwięziono Cię w ciemnym kompleksie, a jakby tego było mało, jesteś w nim ścigany przez krwiożercze kreatury rodem z najmroczniejszych creepypast. W SCP Containment Breach nigdy nie można czuć się bezpiecznym. Produkcja jest horrorem, w którym jako bezbronny członek personelu klasy D będziemy starali się uciec z kompleksu badawczego SCP. Jednocześnie musimy unikać anomalii, które wskutek tytułowego wyłomu wydostały się ze swoich izolatek i ścigają nas po całym labiryncie korytarzy. Gra powstała na podstawie zbioru strasznych historii skupionych wokół tematyki Fundacji SCP, czyli fikcyjnej organizacji zajmującej się przechowywaniem i badaniem niewyjaśnionych zjawisk i tajemniczych bytów.
Gatunek: Horror | Tryb gry: Singleplayer
Path of Exile (2013)
Za mało akcji? W takim razie trzeba nam porządnego RPG hack’n’slasha, a nim właśnie jest Path of Exile. Zaletą produkcji jest przede wszystkim ogromny otwarty świat, a także zróżnicowane drzewka rozwoju. To drugie oferuje nam możliwości stworzenia unikatowych buildów, a jednocześnie motywuje do testowania nowych ścieżek progresu bohatera. Tytuł autorstwa Grinding Gear Studio pozwoli nam na eksterminowanie niezliczonych hord przeciwników w pięknej, obserwowanej z widoku izometrycznego oprawie graficznej. Gdy zaś pył po walce już opadnie, pozostaje jedynie zebrać przedmioty, a mamy ich tu kilka rodzajów rzadkości. Jeśli jesteś fanem serii Diablo, to w Path of Exile będziesz się czuł jak w domu!
Gatunek: RPG | Tryb gry: Multiplayer
Warframe (2013)
Sieciowa gra akcji, nastawiona na rozgrywkę kooperacyjną – tym właśnie jest kolejny tytuł na naszej liście, czyli Warframe. Rozgrywka przypomina zręcznościową strzelankę z elementami RPG, a naszą postać obserwujemy z widoku trzeciej osoby. Ogrom misji i rodzajów broni to na pewno duża zaleta produkcji; w skrócie – jest w czym wybierać! W grze mamy też możliwość dołączenia do klanu, co na pewno ułatwi nam postęp w rozgrywce, jeśli gramy bez znajomych. System mikropłatności także jest tutaj obecny, aczkolwiek nie wpływa na balans i da się spokojnie grać z sukcesami bez płacenia.
Gatunek: TPS | Tryb gry: Singleplayer/Multiplayer
Hearthstone (2014)
Hearthstone to karciana perełka osadzona w świecie Azeroth, znanym między innymi z World of Warcraft. Za tytuł odpowiada Blizzard Entertainment, a sama gra, prócz PC, wyszła także na Androida i iOS. Gracze stają naprzeciwko siebie z liczącymi 30 kart taliami. Owe karty dzielą się zaś na takie jednostek i czarów; te pierwsze będą walczyć posiadając własne zdrowie i obrażenia, drugie z kolei gwarantują dodatkowe efekty i znikają po użyciu. Celem gry jest redukcja zdrowia przeciwnika do zera. Brzmi dość prosto? Dodajmy do tego klasy bohaterów, efekty i poziom rzadkości kart, system many, a także możliwość tworzenia własnych kart – a otrzymamy wciągającą grę o barwnym fantasy klimacie rodem z RPG.
Gatunek: Karcianka | Tryb gry: Multiplayer