Drzewo genealogiczne gier multiplayer rozgałęzia się na szeroką gamę tytułów; zaczynając od niegdyś bardzo popularnych RPG sieciowych, idąc przez strzelanki i battle royale, a kończąc na grach MOBA i kooperacji. W niektórych rywalizacja graczy sięgnęła tak wysokiego poziomu organizacji, tryhardu i skilla, że stały się podwalinami pod rozwój e-sportu, który z roku na rok bije rekordy popularności. Są też takie tytuły, na które trudno patrzeć z podziwem w 2025 roku, ale ich fenomen niegdyś przyciągał przeciążający serwery tłum ludzi. W tym rankingu przyjrzymy się właśnie takim produkcjom.
Zobacz również:
Najlepsze gry kooperacyjne
Najlepsze gry 2024 roku
Najstraszniejsi przeciwnicy w grach
Najlepsze darmowe gry
Tibia (1997)
Tibia to gra MMORPG na modelu free-to-play, która istnieje na rynku od 1997 roku. Gra była w przeszłości niezwykle popularna również w Polsce. Nasi rodacy byli także jedną z najbardziej liczących się społeczności w Tibii. Produkcja znana jest ze swojej kultowej, by nie powiedzieć prostej, grafiki. To może być myląco-odstraszające dla nowych graczy wychowanych na grach typu Wiedźmin czy Cyberpunk. Gra zawiera bowiem ogromny i ciekawy świat, pełen tajemnic i potężnych przeciwników. Expienie w niej to staromodna sztuka grindowania mobków, co dla jednych jest plusem, a dla innych wręcz przeciwnie. Z jakiegoś powodu jednak ta, na pierwszy rzut oka, niezbyt zaawansowana technicznie gra przetrwała bardzo długo na rynku. Tym powodem prawdopodobnie jest niezwykła grywalność niesłabnąca z wiekiem, której niejeden tytuł może jej pozazdrościć.
Gatunek: MMORPG
Seria Counter Strike (1999-2023)
Seria Counter Strike przewija się przez rynek globalny cały czas niczym sinusoida, ze swoimi wzlotami i spadkami popularności. Legendarny już Counter Strike 1.6 był nasionkiem, z którego wyrosło całe drzewo strzelanek competitive. Starsi na pewno wspominają, jak się z ziomkami grało na infie. Młodsi zaś kojarzą serię z Counter Strike: Global Offensive oraz Counter Strike 2. Ogromny sukces CS wynika zarówno z geniuszu modelu rozgrywki jak i jego prostoty. Nawet granie na tych samych mapach w kółko nie nudziło – nikt nie jest w stanie zliczyć, ile razy taki de_dust2 został ograny przez przeciętnego CS-maniaka. Dzisiaj jest głównym rywalem, a także alternatywą dla popularnego Valoranta, ale nie można zapomnieć też o tym, że był dla niego najważniejszą inspiracją. Counter Strike zaistniał w świecie e-sportu, ale co ważniejsze, zapisał się w historii gier multiplayer, a także w sercach graczy na całym świecie.
Gatunek: MMOFPS
Runescape (2001)
Runescape to multiplayerowy klasyczek w świecie MMORPG, który razem z Tibią i WoW kształtował dzieciństwo wielu z nas i pozwolił się zakochać w świecie gier z tej kategorii. W swoim czasie świetności gra wciągała klimatem i niekonwencjonalnym, choć dość uproszczonym podejściem do mechaniki walki, w której główną rolę odgrywały statystyki naszej postaci. Dzisiaj na rynku mamy dostępne dwie wersje RS; Runescape 3, który jest tą najnowszą, odświeżoną odsłoną oraz Old School Runescape, czyli nostalgiczną produkcję identyczną do tej sprzed lat. Różnią się między sobą dość mocno – nowsza trójeczka oprawiona jest lepszą warstwą audiowizualną, innym systemem walki oraz większym wpływem mikropłatności na rozgrywkę. Starsza wersja zawiera natomiast minimum dostępnych ustawień oraz wszystko to, za co pokochano ją dawno temu. Niestety czasy Runescape przeminęły i żaden z tytułów nie jest już popularny, aczkolwiek marka na pewno pozostała w sercach tysięcy graczy.
Gatunek: MMORPG
Seria Battlefield (2002-2021)
Podczas gdy inne strzelanki koncentrowały się na karabinach i granatach, Battlefield od zawsze celował w nieco szerszy arsenał kunsztu wojennego. Na obszernych mapach już w pierwszej odsłonie kultowej serii, czyli w Battlefield 1942, mieliśmy do dyspozycji czołgi, samoloty, a nawet okręty. Gdy w innych produkcjach graliśmy na wąskich korytarzach, tutaj zawsze miała miejsce prawdziwa wojna totalna. Przez lata nowe Battlefieldy zmieniały czas i miejsce akcji – przez drugą i pierwszą wojnę światową, przez konflikt w Wietnamie, aż po czasy dzisiejsze i nowoczesną formę walki. Zmianom ulegał klimat, bronie czy umiejscowienie, ale trzon gry pozostał ten sam – gigantyczne mapy i ostrzał kalibru każdej wielkości. Niektóre odsłony tytułu posiadały kampanię jednoosobową, jednak to multiplayer jest tym, za co kochamy tę serię i to właśnie rozgrywka z innymi graczami pozwoliła zapisać się serii Battlefield w historii najlepszych gier wieloosobowych.
Gatunek: FPS (Battlefield Heroes: TPS)
EVE online (2003)
EVE Online to legendarna gra MMO o kosmicznych podbojach, która egzystuje od 2003 roku i ma się całkiem dobrze. Tworzymy w niej własną postać, otrzymujemy statek kosmiczny i… reszta należy do nas. Z czasem nasz bohater poznaje nowe umiejętności, a nasza kosmiczna łajba przestanie przypominać tę, która wprowadziła nas do gry. Zajmiemy się handlem? Czy może zadaniami? Może czekają nas wojny i starcia z innymi graczami? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od woli oraz zaangażowania grającego. Największym plusem EVE Online jest jednak nacisk na interakcje między graczami. Tworzą się tam ogromne społeczności i masowe konflikty, jakich trudno doświadczyć w innych grach. Korporacje, sojusze, spiski, intrygi, a nawet rabunki i napady – to dopiero początek listy tego, co Cię czeka w tym symulatorze kosmosu.
Gatunek: MMO/Symulator
Lineage 2 (2003)
Lineage 2 to klasyka gatunku i jeden z najbardziej znanych MMORPG w historii. Gra po premierze stopniowo szła do przodu i w pewnym momencie był na nią prawdziwy boom. Do dzisiaj weterani wspominają czasy Chronicles, czyli wersji L2 aktualnej wtedy, kiedy produkcja przeżywała swój złoty okres. Stopniowo popularność tytułu spadała i nawet Goddess of Destruction, które wprowadzało ogromną ilość zmian i contentu, nie pomogło grze w obliczu konkurencji gier pokroju Guild Wars 2, Blade & Soul, Aion czy TERA. A skoro o contencie mowa – Lineage 2 oferował epickie rajdy, ogromne oblężenia, pełne wyzwań walki z bossami, stopniowe aktualizacje i rosnącą ilość rodzajów ekwipunku, a także system klanów. Dzisiaj gra już straciła na popularności, choć nadal bywa ogrywana w Azji. Obecnie mamy do wyboru kilka jej wersji, nieco lepiej dostosowanych do obecnych czasów. Jedną z nich jest Lineage 2 Essence.
Gatunek: MMORPG
World of Warcraft (2004)
Samego króla MMORPG też nie mogło zabraknąć na liście. Chociaż alfabetycznie osadzony zostałby przy samym końcu, to chronologicznie właśnie WoW był jednym z pionierów gatunku i inspiracją dla wielu innych gier skupiających się na masowym multiplayerze. Dzisiaj już się mocno zestarzał i nie przyciąga tak jak kiedyś, a nowa generacja graczy pewnie wolałaby wybrać coś z lepszą grafiką. Jednak to, jak długo World of Warcraft utrzymał się na bardzo konkurencyjnym rynku MMORPG, zostanie zapisane w historii gamingu. Grając w WoWa, przenosiliśmy się do fantastycznego świata Azeroth i wciągaliśmy się na długie godziny, expiąc i wypełniając kolejne zadanka lub skupiając się na aktywnościach pobocznych. Gra oferowała dwie przeciwne frakcje – Sojusz i Hordę. Każda charakteryzowała się innymi rasami. Do wyboru też było sporo klas, które różniły się umiejętnościami i rozgrywką.
Gatunek: MMORPG
Cabal Online (2005)
Dynamiczny, widowiskowy i niesamowicie klimatyczny – tymi słowami śmiało można opisać pierwszą (i tylko pierwszą) odsłonę Cabala. Sequel tej znanej produkcji okazał się całkowitą porażką i mocnym casualowym średniakiem, który nie miał za dużo wspólnego z legendą tej nazwy. Cabal Online słynął natomiast przede wszystkim z błysków, wybuchów i akrobacji powodowanych przez skille postaci, które skutecznie powodowały spadki FPS na słabszych PC i zachwycały oczy fanów na całym świecie. Niepowtarzalna oprawa dźwiękowa kreowała z kolei klimat czy to mroźnego, spowitego śmiercią i strachem lodowego pustkowia, czy deszczowej, pełnej śmiercionośnych komarów i żywych roślin dżungli. Dzisiaj nie znajdziemy na serwerach Cabala zbyt wielu nowych graczy, a raczej zastaniemy weteranów, którym sentyment nie pozwala skończyć z nałogiem. Obecnie gra trochę się uprościła i wprowadziła nowe klasy, ale nadal przywołuje wspomnienia i pozwala zanurzyć się w nostalgii.
Gatunek: MMORPG
Margonem (2006)
Zapełnianie dysku nigdy nie jest przyjemnym uczuciem, dlatego czasem warto pochylić się nad grą, której nawet nie trzeba pobierać. Dumnym przedstawicielem przeglądarkowych MMO jest zaś właśnie Margonem. To MMORPG dostępne w pełni po polsku wprowadza gracza w świat fantasy z niezbyt wiele wymagającą grafiką, przypominającą tą z Tibii. Walka odbywa się w systemie turowym, a doświadczenie zdobywamy poprzez wykonywanie questów lub pokonywanie przeciwników. Expienie nie jest monotonne, gdyż system szybkiej walki pomaga skipować z czasem żmudny proces tur. Bogaty otwarty świat gwarantuje z kolei przyjemne doświadczenia dla graczy preferujących eksplorowanie nawet najbardziej zawiłych zaułków. No i najlepsze na koniec – gra jest w pełni darmowa!
Gatunek: MMORPG
Roblox (2006)
Początkowo edukacyjna platforma do tworzenia gier, dzisiaj zbiór przeróżnej maści stworzonych tam tytułów, które często przypominają bardziej zaawansowane produkcje na rynku. Roblox, bo o tej produkcji mowa, dobrze znany wśród młodszych graczy, coraz częściej zdobywa uznanie również starszej społeczności. Na Robloxie znajdziemy horrory, platformówki, zręcznościówki, strzelanki, symulatory, rpg, jednym słowem – wszystko. Wiele gier tam zawartych jest przeznaczonych dla mniejszej ilości graczy i wymaga kooperacji. Inne zaś wpakują nas w sam środek w rozgrywki, gdzie czeka na nas dwucyfrowa liczba oponentów. Jedno jest pewne – na Robloxie nigdy nie ma nudy i każdy znajdzie coś dla siebie! Jeśli nie odstrasza Cię prosta grafika i szukasz szerokiego wachlarza gatunków, by zadowolić swój wybredny gust, spróbuj tego darmowego rozwiązania.
Gatunek: Sandbox/Kreator gier
Metin 2 (2007)
Praca? Rachunki? Seba, jest rok 2010, chodź bić metiny! Chyba każdy, kto grał w dzieciństwie w ten tytuł, czasem miał ochotę wrócić do dawnych czasów, aby zagłębić się ponownie w to niezbyt zaawansowane MMORPG. Metin 2 nie miał zbyt wiele klas, nie miał także wysokorozwiniętego drzewka umiejętności. Czym zatem urzekł niemal całą polską społeczność graczy? Nie wiem, ale się domyślam. Produkcja posiadała polski język, a przy tym była też przyjemna i intuicyjna. Zadania początkowo przewijały się na przemian z grindem, by w późniejszej fazie gry stopniowo dać za wygraną temu drugiemu. Chociaż pod względem technicznym Metin 2 nie był wybitny, to zaistniał na scenie MMORPG, a szczególnie w naszym kraju. Chyba każdy polski gracz żyjący dostatecznie długo na tym świecie trzyma w pamięci starego dobrego Metka, w którego grało się po prostu fajnie, szczególnie z ziomkami po szkole.
Gatunek: MMORPG