44. Edycja Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

Przed nami 44 edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, który odbędzie się w Łodzi między 18 a 24 maja. Na scenie będzie można zobaczyć najzdolniejszych młodych artystów na starcie ich aktorskiej drogi.

Łódzkie sceny teatralne po raz kolejny oddane zostaną w posiadanie studentom aktorstwa wszystkich polskich uczelni teatralnych: Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie z filiami w Bytomiu i Wrocławiu, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Z ekscytacją i niecierpliwością czekamy na spektakle dyplomowe, które oglądać będzie można na scenach Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Studyjnego, Teatru Arlekin oraz w Szkole Filmowej w Łodzi. Reżyserować będą m.in. Paweł Miśkiewicz, Adam Orzechowski, Aleksandra Popławska i Jacek Braciak.

Zobacz również: Prowadź swój pług przez kości umarłych – recenzja spektaklu. Niekończące się polowanie

44. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Ten festiwalowy, majowy tydzień w Łodzi to zawsze czas niezwykły – zarówno dla studentów aktorstwa, jak i wszystkich tych, którzy kochają dobry Teatr. Na scenie młodzi ludzie tuż przed zakończeniem szkoły, krok przed startem w zawodzie, w momencie dla nich bardzo ważnym. Na widowni żądna teatralnych doznań publika, jurorzy mierzący się z ambitnym zadaniem wytypowania ról wybitnych, ale i kibicujący studentom koledzy. Między nimi wszystkimi: role, słowa, dźwięki, gesty i formy – przebogaty język teatru, którym aktorzy uczyli się przez ostatnie cztery lata posługiwać tak, by stał się dla widzów czytelny, by niósł całe spektrum znaczeń i emocji.

Bogata historia Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (festiwal funkcjonuje od 1983 roku!) przekonuje, że także w tym roku, w spektaklach dyplomowych zobaczymy role wybitne, że na łódzkich scenach staną ci, których za chwilę oglądać będziemy w spektakularnych kreacjach teatralnych i filmowych. Laury Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi mają w swoim dorobku m.in. Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Michał Żebrowski, Tomasz Schuchardt i Maria Dębska.

Kto sięgnie po festiwalowe nagrody w tym roku? Wyzwania wskazania wyróżniających się studentów aktorstwa podjęło się w tym roku Jury w składzie: Jerzy Kapuściński (dyrektor artystyczny Studia Munka), Andrzej Konopka (aktor), Paweł Kulka (TR Warszawa), Aneta Kyzioł (publicystka, „Polityka”) oraz Eliza Kujan (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Zobacz również: Stara kobieta wysiaduje – recenzja spektaklu. Prawda, która uwiera

Festiwal Szkół Teatralnych to nie tylko spektakle. W programie także:

  • spotkanie z Robertem Więckiewiczem, Filmów nie robi się dla siebie – postawa artystyczna Andrzeja Wajdy – wykład i dyskusja panelowa poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy z udziałem Krystyny Jandy, Jerzego Radziwiłowicza, Pawła Edelmana i Milenii Fiedler;
  • cykl Laureaci FST na wielkim ekranie – projekcje filmowe oraz spotkania z Sandrą Korzeniak i Piotrem Trojanem,
  • a także warsztaty performatywne organizowane we współpracy Szkoły Filmowej w Łodzi z Agencją Dramatu i Teatru ADiT.

To będzie prawdziwe święto młodego Teatru! Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników tegorocznej, 44. już edycji Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Więcej na: https://festiwalszkolteatralnych.pl/


źródło: informacja prasowa (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie) 

Basia Drabent-Bondaruk

Kocha kino tak bardzo, że jedyna noc w roku, którą świadomie zarywa to ta, kiedy wręczają Oscary. Nie zaśnie dopóki nie przeczyta choć kilku stron książki. Poza popkulturą? Kawa, dobre jedzenie, lasy, góry i szczypta podróży - zestaw obowiązkowy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze