Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry – recenzja

Cyberpunk 2077 ukaże się za niecały miesiąc – a przynajmniej mamy taką nadzieję – dlatego też warto przygotować się na to wielkie wydarzenie, jakim na pewno będzie premiera nowej gry od CD Projekt RED. Możemy już obkupić się, wybierając spośród szerokiego wachlarza gadżetów z logo produkcji, ale największym skarbem dla gracza będzie bez wątpienia kompendium wiedzy o bogatym świecie Cyberpunka.

Uniwersum Cyberpunka zostało stworzone przez Mike’a Pondsmitha, który jeszcze w 1988 roku wydał grę fabularną o tytule Cyberpunk. Najbardziej znaną odsłoną papierowej gry była jej druga edycja, czyli Cyberpunk 2020 wydany w 1990 roku. Przedstawiony w Cyberpunku 2077 świat to rozwinięcie tego znanego z gry fabularnej, gdzie dodano całkiem obszerny rozdział. Oczywiście wszystkie fabularne rozwinięcia, nowe informacje o świecie i lore były konsultowane z Pondsmithem, aby całość zachowała spójność. Dlatego też fani oryginalnego, papierowego Cyberpunka doskonale odnajdą się w tym uniwersum, bo nic z podręczników nie przepada, a zostaje jedynie rozbudowane o ciąg dalszy historii.

Zobacz również: Astro’s Playroom – recenzja gry. Dobre, bo za darmo?

Cyberpunk 2077

Aby przybliżyć fabułę oraz świat Cyberpunka 2077, CD Projekt RED wraz z wydawnictwem Dark Horse przygotowało dla graczy wyczekujących gry niezwykle bogate kompendium wiedzy – Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry. Pozycję tę śmiało można uznać za biblię wyznawców uniwersum Mike’a Pondsmitha. Znajdziemy w niej wszystkie informacje, jakie będą nam potrzebne podczas rozpoczynania zabawy z Cyberpunkiem. Dzięki tej książce od razu będziecie czuć się w Night City jak w domu i wsiąknięcie w grę bez reszty. Oczywiście wiele będzie zależeć też od samej gry, ale tutaj nie mam dużych obaw. Po przeczytaniu książki zaś jeszcze bardziej zwiększył się mój apetyt na produkcję, co jest dobrym znakiem, że pozycja spełniła swoje zadanie. Spełniła i to z nawiązką, bo nie spodziewałem się tak świetnie napisanej i wydanej książki.

Od razu po rozpakowaniu paczki rzuciło mi się w oczy duże i pięknie prezentujące się wydanie. Twarda oprawa, ładne ilustracje na okładce oraz spójna stylistyka znana z innych materiałów promocyjnych gry. Do tego 200 stron wydrukowanych na grubym, kredowym papierze złożyło się na pokaźną pozycję, która prezentuje się wybornie. Nie gorzej jest w środku, gdzie znajdziemy całe mnóstwo fantastycznie wyglądających ilustracji oraz screenów z gry. Wszystko oczywiście posegregowane według kategorii i opatrzone tekstem. Tekstu jest mniej niż samych grafik, jednak przy tak pokaźnym wydaniu znajdziemy tu ogrom ciekawych informacji, które przybliżą nam świat Cyberpunka. No i same ilustracje idealnie budują obraz przygotowywanej przez twórców produkcji. Część z nich mogliśmy już zobaczyć w sieci, ale znajdzie się też dużo całkiem nowych grafik. Co jednak najważniejsze, posiadanie tego wszystkiego w jednym miejscu to fantastyczna sprawa.

Zobacz również: Resident Alien, tom 1 – recenzja komiksu. Lekarz, detektyw i… kosmita?

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry otrzymała narracje stylizowaną na reportaż do fikcyjnego magazynu Night City Inquirer, którego zadaniem jest zebranie i posegregowanie informacji o Night City, a także o zmianach następujących w świecie przez ostatnie dziesięciolecia. Na początku otrzymujemy szybką lekcję historii, obejmującą między innymi opis upadku starego USA, wojen korporacyjnych, incydentu w siedzibie Arasaki w Night City czy też o przeciwstawianiu się przymusowej unifikacji NUSA. Dalej dowiemy się o technologii występującej w 2077 roku – przyjrzymy się rozwojowi broni, przemysłu motoryzacyjnego, cyberwszczepów, a także zgłębimy tajniki nowości jak Braindance czy Netrunning. Najciekawiej prezentuje się natomiast podróż przez Night City. W tym rozdziale poznajemy miasto dzielnicę po dzielnicy z uwzględnieniem grup etnicznych, historii oraz występujących tam gangów albo rządów korporacyjnych.

Następnie przeczytamy trochę o przekroju społeczeństwa – rozwarstwienie między klasą wyższą a niższą przybiera w 2077 roku dramatyczny obrót – a także poznamy każdy z gangów występujących w Night City oraz co nieco Nomadów zamieszkujących podmiejskie tereny. Na koniec zostaje ciekawy wywiad z niejaką Rogue, która miała duże wpływy z czasie powstawania stylu Cyberpunk w latach 20. XXI wieku oraz nawiązywała kontakt z samy Johnnym Silverhandem. Jak widać, można tu zgłębić naprawdę dużo aspektów świata Cyberpunka 2077, co znacząco przybliży nam to ciekawe uniwersum. Daje to też pewne podłoże pod trudny wybór czekający na każdego gracza, czyli którą ścieżkę kariery na starcie wybrać dla naszego bohatera. Nomad, Street Kid czy Corpo? Na co się zdecydujecie?

Zobacz również: Disaster Artist – recenzja książki

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry to ogromne kompendium wiedzy, które zbiera najważniejsze informacje o świecie Cyberpunka 2077 i podaje nam je w świetnie przygotowanej formie. Jeśli czekacie na grę od CD Projekt RED, to nie możecie przegapić tej pozycji. Za tak niską cenę nie wypada nie posiadać jej na półce – gdzie też prezentuje się naprawdę super.

OCENA: 8/10Autor: Marcin Batylda
Wydawca: Znak
Stron: 200

Mateusz Chrzczonowski

Nie zna się, ale czasem się wypowie. Najczęściej na tematy gamingowe, bo na graniu i czytaniu o grach spędził większość życia. Nie ukrywa zboczenia w kierunku wszystkiego, co pochodzi w Kraju Kwitnącej Wiśni czy też niezdrowego zauroczenia kinem z różnych zakątków Azji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze