Furioza – recenzja filmu. Rządzą nami żądze

Mafijne narkotykowe porachunki, pseudokibice, a w tle zemsta, honor i oczywiście miłość, również ta braterska. Polskie połączenie dramatu i akcji – Furioza w reżyserii Cypriana T. Olenckiego, to historia pełna emocji i ludzkich żądz. Między walką o władzę i wpływy pojawiają się pytania o moralność, zasady i priorytety. A wszystko w efektownym stylu i ze znakomitymi kreacjami głównych bohaterów. To rodzima produkcja, którą można obejrzeć z czystym sumieniem, niezależnie od zainteresowania tą tematyką.

Furioza to historia trójki przyjaciół, których losy ponownie splatają się po latach. Kiedyś walczyli ramię w ramię, dziś Golden (Mateusz Damięcki) to jeden z liderów pseudokibicowskiej bojówki Furioza, Dzika (Weronika Książkiewicz) jest policjantką, a Dawid (Mateusz Banasiuk) jako lekarz staje przed trudnym wyborem częściowego powrotu do dawnego życia, aby ratować brata (Wojciech Zielinski jako Kaszub), który zdecydował się na nieco bardziej wyboistą drogę.

Zobacz również: Ostatniej nocy w Soho – recenzja filmu. Kuuurła, kiedyś to było

Furioza
Fot. Kadr z oficjalnego zwiastuna filmu (Kino Świat)

Mamy tu trzymającą w napięciu historię kilkorga głównych bohaterów, których życia potoczyło się zupełnie inaczej, ale sentyment, przyjaźń i wspólne zasady łączą ich mimo upływu lat. Scenariusz, w którym trudno nie dostrzec nawiązań do niedawnych głośnych wydarzeń dotyczących pseudokibicowskich porachunków i historii Tomasza C., pseudonim „Człowiek”. Pomiędzy wątkami mafijno-narkotykowymi i frakcyjną rywalizacją o władzę pojawia się wiele interesujących interakcji między bohaterami.

To opowieść o relacjach złożonych i wielopłaszczyznowych. Twórcy filmu pokazują ludzką stronę pseudokibicowskich liderów, a podczas ich ustawki dostrzegamy drugą stronę medalu i przez chwilę możemy nawet próbować zrozumieć, że może jedynym celem tej pseudokultury nie jest wyłącznie lanie się po mordach. Każdy z głównych bohaterów przedstawiony jest przede wszystkim jako człowiek, ze swoją historią, osobowością, problemami i zasadami (lub ich brakiem).

Zobacz również: Wszyscy święci New Jersey – recenzja filmu. Members only

Furioza pokazuje, że nie wszystko w życiu jest czarno-białe, a każda życiowa decyzja ma swoje konsekwencje. Oprócz scen akcji, bójek, przekleństw czy seksu, nie brakuje tu całkiem… niezłego humoru. Jest to produkcja mocna, w której wszyscy główni aktorzy, a szczególnie Mateusz Damięcki, tworzą kreacje wyraziste, skomplikowane psychologicznie i niepozostawiające widza obojętnym.

Całość składa nam się na efektowny film, z równie mocnym przekazem i wieloma pytaniami bez jednoznacznych odpowiedzi. Rzucający nowe światło choćby na tożsamość grup pseudokibicowskich, ludzkich losów, wyborów i tego, ile jesteśmy w stanie poświęcić dla osiągnięcia celów lub dla naszych najbliższych. A Tobą – jakie rządzą żądze?

Plusy

  • Doborowa obsada i mocne kreacje
  • Trzyma w napięciu
  • Akcja z domieszką humoru

Ocena

7 / 10

Minusy

  • Tematyka nie dla każdego
  • Nadmierna przemoc
  • Częściowa kopia wątku "Człowieka"
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze