Jean-Paul Belmondo i Summer of Soul – Kino Pod Baranami zaprasza

Kolejne dwa ciekawe wydarzenia czekają nas w ten weekend w Krakowskim Kinie Pod Baranami. W dniach 17-19 grudnia będziemy mogli zobaczyć trzy filmy z udziałem zmarłego we wrześniu Jeana-Paula Belmondo, jednego z najwybitniejszych aktorów francuskich. Ponadto przez te trzy dni w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godzinie 18:00 wyświetlane będą pokazy wyróżnionego na tegorocznym Festiwalu Sundance dokumentu Summer of Soul.

 

Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami

Jean-Paul Belmondo
– przegląd filmowy

17-19 grudnia 2021

W ramach wydarzenia, w Kinie Pod Baranami zagoszczą trzy różnorodne filmy, w których obsadzie znalazł się Jean-Paul Belmondo. Wyreżyserowany przez Jean-Pierre’a Melville’a Szpicel to pełen amerykańskich nawiązań film gangsterski. Po ulicach jeżdżą w nim samochody z USA, bohaterowie odwiedzają typowo amerykańskie bary, a w tle pobrzmiewa muzyka jazzowa. Człowiek z Rio Philippe’a de Broca jest przygodowo-szpiegowską farsą, a zarazem jednym z największych przebojów w karierze Belmondo. To film zaskakujący rozmachem, wspaniałymi lokalizacjami i absurdalnym humorem, przypominający brawurowe opowieści o Jamesie Bondzie. Trzeci z filmów – Szalony Piotruś Jean-Luca Godarda – to właściwie nowofalowy kolaż, pełen cytatów i intertekstualnych nawiązań. Przedstawiające osobliwe losy tytułowego bohatera i jego dziewczyny dzieło, pełne jest buntowniczo-anarchistycznego ducha i zdaje się zapowiadać zbliżającą się epokę kontestacji.

Jean-Paul Belmondo
Fot. Materiały prasowe

BILETY w cenach 10 zł.

PROGRAM:

piątek, 17 grudnia, godz. 18.00
SZPICEL| LE DOULOS
reż. Jean-Pierre Melville, Francja/Włochy 1962, 108’

sobota, 18 grudnia, godz. 18.00
CZŁOWIEK Z RIO | L’HOMME DE RIO
reż. Philippe De Broca, Francja, Włochy 1963 , 112’

niedziela, 19 grudnia, godz. 18.00
SZALONY PIOTRUŚ | PIERROT LE FOU
reż. Jean-Luc Godard, Francja/Włochy 1965, 110’

Zobacz również: Popkulturowcowy poradnik zakupowy, czyli co kupić bliskim na święta?


Summer of Soul

– pokazy specjalne

17-19 grudnia 2021

Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris, odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. W Summer of Soul, debiutujący w roli filmowca Ahmir “Questlove” Thompson (współzałożyciel hip-hopowej grupy The Roots), przypomina o tym niezwykłym wydarzeniu, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.

Zobacz również: Złote Globy 2021 – poznaliśmy nominowanych

Summer of Soul to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentu przybliżającego tamten Festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach. W filmie znalazły się niepublikowane dotychczas występy takich artystów jak: Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalia Jackson, B.B. King, The 5th Dimension i wielu innych.

SUMMER OF SOUL
Photo Courtesy of Searchlight Pictures. © 2021 20th Century Studios All Rights Reserved

BILETY w cenach 24 zł (normalny), 17 zł (ulgowy), 16 zł (senior/klubowy).

Pokazy w dniach 17-19 grudnia o godzinie 18:00 w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Zapraszamy także na trwające nadal w Kinie Pod Baranami wydarzenie Mistrzowie Kina Hiszpańskiego!

Zobacz również: Szef roku – recenzja filmu. (Po)Waga stanowiska

Kamil Kołodziejczyk

Zasiedziany od lat w DOBRYCH Star Warsach twórca zbyt długich zdań i złożonych opowieści, a także fan filmów inspirujących do dyskusji i gier, do których nie są potrzebne żadne inne osoby. W kinie lubi przede wszystkim mądre narracje i ciekawą kompozycję, a poza kinem dobre, płynne produkty, bezsensowne ciekawostki i czasem ludzi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze