Humorystyczna piątka – filmy, które musisz obejrzeć przed wyjazdem na ferie zimowe

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, tak więc już niebawem przyjdzie nam szusować po malowniczych stokach w rodzinnym gronie lub w towarzystwie przyjaciół. Choć wszyscy oczekujemy na ten moment wytchnienia od pracy czy nauki, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń związanych z zimowymi wojażami. Oto pięć filmów dzięki którym będziecie mogli ustrzec się niebezpieczeństw czyhających na was w niepozornej zimowej aurze.


1. Lśnienie (1980)

lśnienie

Zobacz również: Humorystyczna piątka – filmy, które wspomogą twoją dietę

Sposobów na mile spędzone ferie jest wiele. Niewątpliwie jednym z nich jest rodzinny wyjazd do wielkiego hotelu, położonego w pięknych okolicznościach przyrody. Czy podczas takiego wyjazdu coś może pójść nie tak? Pewnie nie, oprócz tego że możecie oszaleć, a dowodem na to jest Lśnienie Stanleya Kubricka.

Jack Torrance podejmuje się pracy jako dozorca w górskim hotelu Panorama. W okresie zimowym jest on całkowicie odcięty od świata. Jack zabiera ze sobą swoją małżonkę oraz małego synka i stają się jedynymi mieszkańcami pensjonatu. Panorama skrywa jednak pewną makabryczną tajemnicę. Poprzedni dozorca doznał załamania nerwowego, które doprowadziło go do zamordowania swojej żony i dwóch córek. Po pewnym czasie Jack zaczyna się dziwnie zachowywać, a hotel okazuje się nie do końca opuszczony.

Jeśli macie w planach podobny rodzinny wyjazd lepiej delikatnie skorygujcie swoje plany i wybierzcie hotel nieco bliżej cywilizacji. Warto zastanowić się też, czy wszyscy członkowie wycieczki nie wykazują jakichkolwiek zaburzeń psychicznych. Lepiej zostawić taką osobę w domu niż martwić się czy w okolicy nie ma siekiery, którą moglibyście zostać zaatakowani.


2. Łowca snów (2003)

łowca snów

Zobacz również: Humorystyczna piątka – filmy, które musisz obejrzeć zanim zdecydujesz się na dziecko

Pewnie pomyśleliście sobie teraz – „To mnie nie dotyczy, przecież spędzę ferie razem z przyjaciółmi. Oni są normalni.” Niestety jesteście w błędzie. Jak dowodzi Łowca snów, wyjazd ze znajomymi do małego, leśnego domku może skończyć się o wiele gorzej.

Czwórka przyjaciół udaje się do domku w lesie, gdzie planują spędzić czas na rozmowach przy piwie i polowaniu. Niespodziewanie odwiedza ich pewien mężczyzna, który twierdzi że zgubił się w lesie. Gość sprawia wrażenie chorego i wkrótce umiera rozszarpany od wewnątrz przez dziwną istotę. Od teraz mężczyźni zmuszeni zostają do podjęcia walki z przybyszami z kosmosu, do której wkrótce dołączy także wojsko.

Przed wyjazdem warto zorientować się, czy wynajmowany przez was domek wyposażony jest w system obrony przed obcymi. Jeśli nie uda wam się znaleźć takowego lepiej obserwujcie zachowanie zwierząt. Jeśli te w popłochu zaczną uciekać w jednym kierunku, jak najszybciej do nich dołączcie.


3. Frozen (2010)

frozen

Zobacz również: Najlepsze filmy MCU… Według krytyków rzecz jasna.

Zimowe nieszczęścia dotykają tylko tych, którzy postanowili spędzić ten czas na leniuchowaniu w ciepłym kącie? Niekoniecznie. Również ci aktywni muszą mieć się na baczności. Jak udowadnia Frozen zabawa na stoku narciarskim może mieć równie tragiczny finał.

Trójka amatorów sportów zimowych spędza dzień na stoku. Podczas jednego z wjazdów zostają uwięzieni na wyciągu krzesełkowym. Choć początkowo uznają to za drobną awarię, to kiedy zapada zmrok, a oświetlenie stoku zostaje zgaszone dociera do nich, że nikt nie przyjdzie im z pomocą. Bohaterowie zmuszeni są znaleźć sposób, aby uwolnić się zanim zamarzną na śmierć.

Frozen to film instruktażowy czego nie robić w wypadku utknięcia na wyciągu. Bohaterowie podejmując swoje błyskotliwe decyzje osiągają swój cel, a więc unikają zamarznięcia. Jednak zamarznięcie w porównaniu z rozszarpaniem przez dzikie zwierzęta wydaje się być nieco lepszym wyborem.


4. 30 dni mroku (2007)

30 dni mroku

Zobacz również: Popkulturowy przegląd miesiąca – najciekawsze premiery filmów, gier i komiksów stycznia!

Jeżeli jesteście ciekawi świata i podczas ferii planujecie wybrać się w najodleglejszy zakątek świata np. na Alaskę, to musicie poznać historię przedstawioną w 30 dniach mroku. Być może zmienicie swoje plany, albo chociaż lepiej przygotujecie się do wyprawy.

W pewnym miasteczku na Alasce, jak co roku zapada noc trwająca 30 dni. Część mieszkańców wyjeżdża by przeczekać mroczny okres poza miastem, jednak niektórzy muszą zostać, aby wypełniać swoje obowiązki. Wkrótce mieszkańcy są świadkami dziwnych wydarzeń – giną wszystkie psy zaprzęgowe jednego z nich, a na domiar złego miasto zostaje odcięte od prądu. Szeryf wraz ze swoją małżonką zaczynają podejrzewać najgorsze.

30 dni mroku to nie ostrzeżenie przed wampirami, a przed zwykłym przeziębieniem. Chyba nikt nie chce wyjechać na wymarzony odpoczynek i przeleżeć go w łóżku z gorączką. Dlatego wyciągnijcie wnioski i zabierzcie ze sobą sporo czosnku i profilaktycznie chrupcie go do śniadania.


5. Wizyta (2015)

wizyta

Zobacz również: Humorystyczna piątka – filmy, które uchronią cię przed nieoczekiwaną wizytą

Na koniec chyba najbardziej przerażająca opcja na spędzenie ferii zimowych, a mianowicie – wizyta u babci i dziadka. Już jeży się wam włos na głowie? Po obejrzeniu Wizyty będzie tylko gorzej.

Dwójka nastolatków – Becca i Tyler wyjeżdżają na tygodniowe odwiedziny do swoich dziadków, z którymi nigdy w życiu nie mieli okazji się spotkać. Dość szybko orientują się, że z ich krewnymi jest coś nie tak. Mimo zapewnień swojej matki, że dziwne zachowania dziadków są jedynie wynikiem ich podeszłego wieku, rodzeństwo postanawia nagrywać swój cały pobyt. Wkrótce okazuje się, że seniorzy skrywają pewną przerażającą tajemnicę.

Kochajmy swoje babcie i dziadków, ale tygodniowe odwiedziny nie są chyba najlepszym pomysłem. Jeśli jednak nie macie wyboru miejcie się na baczności. Babcina, nocna zabawa drzwiami powinna być wystarczającym sygnałem, że należy jak najszybciej wracać do domu.

Maksymilian Sikorski

Kinematograficzny boomer. Superbohaterskie kino omija szerokim łukiem, racząc się kolejnymi filmami ubiegłego wieku. Ponadto nałogowy konsolowiec, który większość czasu spędza na wymachiwaniu mieczem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze