Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Pod Baranami

Hallo zusammen! Po serii hiszpańskich klasyków i francuskich produkcji z Jeanem-Paulem Belmondo, czas na filmową wycieczkę do zachodniego sąsiada. Tym samym, jak co roku, krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na rozpoczynający się w piątek 21 stycznia Tydzień Filmu Niemieckiego.

 

Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami

W ramach wydarzenia Tydzień Filmu Niemieckiego będziemy mogli zobaczyć najnowsze dzieła niemieckiej kinematografii. W sumie aż siedem, bo tyle podobno dni liczy tydzień. Zaczniemy jednak dzień wcześniej. Jako preludium austriacki kandydat do Oscara: Wielka wolnośćPodczas przedpremierowego pokazu tego filmu, w czwartek 20 stycznia o godzinie 20:15, będziemy mogli zobaczyć historię mężczyzny uwięzionego w powojennych Niemczech z powodu swojej orientacji.

Wydarzenie na Facebooku dostępne pod tym linkiem => Wielka wolność – pokaz przedpremierowy

Wielka wolność - Tydzień Filmu Niemieckiego
Kadr z filmu Wielka Wolność. Fot. Materiały prasowe

Zobacz również: Licorice Pizza – recenzja filmu. To były piękne dni

A o czym będą opowiadać produkcje przedstawiane podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego? Oto krótkie opisy:

Berlin – pulsująca energią stolica Niemiec – jest głównym bohaterem filmu Jedenaste: znaj sąsiada swego. Reżyserski debiut aktora Daniela Brühla to pełna dystansu, autotematyczna opowieść o sławie i wyjątkowym mieście, wciąż odczuwającym skutki dawnego podziału na Wschód i Zachód. Berlin w eklektycznej wersji vintage prezentuje Fabian albo świat schodzi na psy Dominika Grafa – adaptacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku. Jej tytułowy bohater, wolny czas spędza w barach, kawiarniach i nocnych lokalach, wśród upadłych kobiet, niespełnionych artystów i społecznych wyrzutków. Pełnymi garściami czerpie z dekadenckiej atmosfery stolicy.

Jedenaste - Tydzień Filmu Niemieckiego
Kadr z filmu Jedenaste: znaj sąsiada swego. Fot. Materiały prasowe

Zobacz również: Kingsman: Pierwsza Misja – recenzja filmu. Ra,ra…ratunku

Ku skomplikowanej niemieckiej przeszłości zwraca się Strzał z bliska – oparta na faktach historia młodego naukowca, współpracującego z niesławnym Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego (STASI). Film Franziski Stünkel to przejmujący dramat o uwikłaniu jednostki w przestępczą działalność państwa i konsekwencjach jakie musi z tego powodu ponieść. W filmie Wolni albo martwi reżyser Oliver Rihs przenosi widza do Szwajcarii lat 80.: kraju pełnego społecznych niepokojów, zanurzonego w burzliwej walce o prawa kobiet. Bohaterka filmu, prawniczka-aktywistka, podejmuje się obrony znanego przestępcy by wykorzystać salę sądową jako polityczną trybunę do zaprezentowania swoich wolnościowych poglądów.

Wolni albo martwi - Tydzień Filmu Niemieckiego
Kadr z filmu Wolni albo martwi. Fot. Materiały prasowe

Zobacz również: Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu. Nostalgia, ach nostalgia…

Wielokulturowe społeczeństwo pełne jest wyzwań i trudności. Doskonale wie o tym pochodzący z Kosowa Xhafer – bohater filmu Wygnanie Visara Moriny – który doświadcza niechęci ze strony niemieckich teściów i dyskryminacji w pracy. W Copilot Anne Zohry Berrached, młoda Turczynka próbuje odkryć tajemnice swojego świeżo poślubionego męża. Dziewczyna będzie musiała udzielić odpowiedzi na niemożliwe wręcz pytanie: co jest ważniejsze – odpowiedzialność za rodzinę czy za społeczeństwo i świat, w którym żyjemy? Wiele znaków zapytania pojawia się także w głowie Rainera, uczciwego budowlańca, który nie potrafi zignorować nieetycznych praktyk w swoim zakładzie pracy. W Nasionach, Mira Maariel Meyer kreśli obraz brutalnego współczesnego kapitalizmu, który coraz bardziej niszczy społeczne więzi i demoralizuje przyzwoitych ludzi, a innym pozwala bez skrupułów wykorzystywać uprzywilejowaną pozycję, w jakiej się znaleźli.

Tydzień Filmu Niemieckiego
21-27.01.2022
PROGRAM:

piątek, 21 stycznia, godz. 18:30
JEDENASTE: ZNAJ SĄSIADA SWEGO
| NEBENAN
reż. Daniel Brühl, Niemcy 2021, 94’

sobota, 22 stycznia, godz.18:30
FABIAN ALBO ŚWIAT SCHODZI NA PSY | FABIAN ODER DER GANG VOR DIE HUNDE
reż. Dominik Graf, Niemcy 2021, 186’

niedziela, 23 stycznia, godz. 18:30
COPILOT | COPILOT
reż. Anne Zohra Berrached, Niemcy/Francja 2021, 118’

poniedziałek, 24 stycznia, godz. 18:30
NASIONA | DIE SAAT
reż. Mia Maariel Meyer, Niemcy 2021, 100’

wtorek, 25 stycznia, godz. 18:30
WOLNI ALBO MARTWI | BIS WIR TOT SIND ODER FREI
reż. Oliver Rihs, Szwajcaria/Niemcy 2020, 118’

środa, 26 stycznia, godz. 18:30
WYGNANIE | EXIL
reż. Visar Morina, Niemcy 2020, 121’

czwartek, 27 stycznia, godz. 18.30
STRZAŁ Z BLISKA | NAHSCHUSS
reż. Franziska Stünkel, Niemcy 2021, 116’

BILETY w cenach: 25 zł (normalny), 18 zł (ulgowy)
KARNET na 7 filmów: 91 zł

Wydarzenie na Facebooku dostępne pod tym linkiem => Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Pod Baranami

 

Kamil Kołodziejczyk

Zasiedziany od lat w DOBRYCH Star Warsach twórca zbyt długich zdań i złożonych opowieści, a także fan filmów inspirujących do dyskusji i gier, do których nie są potrzebne żadne inne osoby. W kinie lubi przede wszystkim mądre narracje i ciekawą kompozycję, a poza kinem dobre, płynne produkty, bezsensowne ciekawostki i czasem ludzi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze