Najlepsze filmy lat 80-tych

Lata 80-te przyniosły nam spory powiew świeżości. Anime zaczęło podbijać serca kinomanów, a w Polsce czas ten obfitował w wiele kultowych filmów, w tym takie hity jak Seksmisja czy Vabank. To także okres, w którym poznaliśmy Indianę Jonesa, mogliśmy obejrzeć pierwszy poważny film z Batmanem i oglądać debiuty takich aktorów jak Arnold Schwarzcenegger czy Bruce Willis. Oto one – najciekawsze, najbardziej kultowe, najlepsze filmy lat 80-tych!


Zobacz również:

Najlepsze filmy lat 60-tych

Najlepsze filmy lat 70-tych

Najlepsze horrory w historii


Akira (1988 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Nasze zestawienie Najlepsze Filmy Lat 80-tych otwiera Akira. Akcja rozgrywa się w przyszłości w Tokio i opowiada o przygodach Kanedy, dowódcy gangu motocyklowego i jego przyjaciół. Jeden z nich – Tetsuo – zostaje porwany przez wojsko, które pragnie go użyć przy tajnym projekcie o nazwie Akira. Kaneda postanawia ruszyć mu na ratunek, ale Tetsuo nie jest już tym samym człowiekiem. Po doświadczeniach, które na nim przeprowadzono, zyskał on olbrzymią moc, która może zniszczyć całe miasto.


Amadeusz (1984 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Autor sztuki, Shaffer i Forman nazywają swój film „fantazją zainspirowaną życiem i tajemniczą śmiercią Mozarta”. Jest to dramat, który rozegrał się pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antonio Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii, Józefa II. Długo oczekiwany przez Salieriego sukces – zaszczytna funkcja nadwornego muzyka – zostaje przyćmiony. Na dworze cesarskim pojawia się intruz: młody, utalentowany i już słynny kompozytor, u którego cesarz zamawia nową operę.


Batman (1989 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Pod postacią Batmana człowieka-nietoperza kryje się atletycznie zbudowany, super inteligentny mężczyzna, uzbrojony w niesamowitej konstrukcji przedmioty, służące walce i przemieszczaniu się w przestrzeni. Powołaniem naszego bohatera jest niesienie pomocy i wybawienia wszystkim będącym w potrzebie ludziom. W jego niezwykłych przygodach towarzyszy mu super atrakcyjna reporterka. Najpotężniejszym przeciwnikiem Batmana jest wróg publiczny – Joker – odrażająca postać o czarnej psychice.


Blue Velvet (1986 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Młody mężczyzna o imieniu Jeffrey lubi tajemnice. Właśnie dlatego postanawia rozpocząć prywatne śledztwo po tym, jak pewnego słonecznego dnia znajduje w trawie odcięte, nadgniłe ucho. Kolejne poszlaki prowadzą go do ukrytego świata, w którym żyją gangsterzy, szaleńcy i kobiety upadłe. Tam, gdzie obowiązuje prawo pięści, szantażu i gwałtu, a śmiertelne niebezpieczeństwo jest permanentnym stanem. W tym piekle bohater zostaje skonfrontowany ze swoją własną ciemną stroną, z pragnieniami i fantazjami, do których wolałby nie przyznawać się słodkiej, noszącej różowy sweterek przyjaciółce.


Blues Brothers (1980 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Po tym jak Jake Blues (John Belushi) zostaje zwolniony z więzienia, on i jego brat – Elwood (Dan Aykroyd)- udają się w odwiedziny do sierocińca, w którym byli wychowywani przez zakonnice. Na miejscu dowiadują się, że kościół zaprzestał dotacji na sierociniec i zamierza go sprzedać, chyba że w ciągu 11 dni zostanie zapłacony zaległy podatek. Bracia postanawiają pomóc zakonnicom i w tym celu reaktywują swój zespół bluesowy, a pieniądze z występów chcą przeznaczyć na spłatę długu. Mimo że jadą z „misją od Boga” napotykają wrogów gdziekolwiek się pojawią. W filmie pojawiły się największe sławy: James Brown, Cab Calloway, Ray Charles, Aretha Franklin oraz John Candy, Carrie Fisher, Henry Gibson i Steve Lawrence.


Brazil (1985 r.)

najlepsze filmy lat 80-tych

Surrealistyczna wizja utopijnej rzeczywistości, gdzie biurokracja i wszechobecna rządowa inwigilacja są na porządku dziennym. Urzędnik Sam Lowry (Jonathan Pryce) spotyka Jill Layton (Kim Greist), kobietę swojego życia. Kobieta ukrywa jednak wielką tajemnicę. Nieoczekiwanie Sam zostaje wciągnięty w spisek mający na celu obalenie istniejącego systemu…


Cinema Paradiso (1988 r.)

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II Wojnie Światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków.


Coś (1982 r.)

Mistrz horroru John Carpenter („Halloween”, „Ucieczka z Nowego Jorku”) wykorzystując niesamowite efekty specjalne stworzył mrożący krew w żyłach film zaliczany do klasyki science – fiction. Całości dopełnia znakomita gra Kurta Russella. Zima roku 1982 roku, dwunastoosobowy zespół stacji badawczej położonej na dalekiej Antarktydzie odkrywa szczątki nieznanego organizmu. Zakopane w śniegu przez ponad 100 000 lat budzą się do życia. Wkrótce obcy organizm zaczyna siać spustoszenie. Walkę z nim utrudnia fakt, że potrafi on zawładnąć ciałami swoich ofiar.


Człowiek z blizną (1983 r.)

Wyreżyserowany przez Briana De Palmę „Człowiek z blizną” to nowa wersja klasycznego filmu kryminalnego z lat 30-tych, wyprodukowana przez Martina Bregmana, który przeniósł na ekran „Ojca chrzestnego”. W roli Tony’ego Montany, jednego z najbardziej bezwzględnych gangsterów w historii kina, wystąpił Al Pacino.  Tony jest uciekinierem z Kuby, drobnym kryminalistą, który nie przebierając w środkach przejmuje kontrolę nad narkotykowym imperium w Miami. Błyskotliwy scenariusz Olivera Stone’a i muzyka Giorgio Morodera zapewniły filmowi miejsce wśród największych osiągnięć kina gangsterskiego.


Czułe Słówka (1983 r.)

Opowieść o dwóch niezwykłych kobietach (niezapomniane role Shirley MacLaine oraz Debry Winger) – zachwyca widzów i krytyków zarówno swą wiarygodnością jak i wnikliwością spojrzenia. Wykreowane ręką mistrza, reżysera Jamesa L.Brooksa, wspaniałe sceny obrazują 30-letni związek matki i córki pełen momentów komicznych, jak i roztkliwiających do łez. Aktorkom partneruje Jack Nicholson, dając imponujący koncert komicznych umiejętności w roli sąsiada MacLaine popijającego, starzejącego się kobieciarza i byłego astronauty.

Kontynuuj czytanie rankingu Najlepsze Filmy Lat 80-tych na następnej stronie

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze