Nowa Fantastyka świętuje swoje 40-lecie

Miesięcznik Nowa Fantastyka to bez wątpienia najdłużej wydawane czasopismo nie tylko w Polsce, ale również Europie, poświęcone szeroko pojętej fantastyce. W tym roku obchodzi 40 – lecie swojego istnienia. Wraz z jubileuszem szykuje dla zainteresowanych gości szereg atrakcji w formie imprezy o charakterze minikonwentu.  

Pierwszy numer Fantastyki ukazał się w 1982 roku, w trakcie stanu wojennego. Czasopismo wraz z transformacją ustrojową zmieniło swojego właściciela i nazwę. W 1990 roku przejął je Mieczysław Prószyński, zaś Fantastyka stała się Nową Fantastyką. Od tamtego czasu miesięcznik jest wydawany nieprzerwanie od 40 lat. 

Na łamach czasopisma pojawiały się opowiadania znanych pisarzy i debiutantów z kraju oraz całego świata. Polski czytelnik mógł zapoznać się między innymi z utworami  Ursuli K. Le Guin, George’a R.R. Martina, Stephena Kinga, Terry’ego Pratchetta, Neila Gaimana. W Nowej Fantastyce debiutowali tacy pisarze jak Jacek Dukaj, Felix W. Kres, Wojciech Chmielarz, Radek Rak, a także Andrzej Sapkowski. W miesięczniku oprócz opowiadań publikowano także wywiady, felietony, artykuły, recenzje i konkursy literackie. Nowa Fantastyka została doceniona za swój wkład w kulturę i uhonorowana w 2007 roku przez ministra kultury srebrnym medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”.

Zobacz również: Iskra – recenzja książki. Jak trzyma się polska fantastyka młodzieżowa?

Nowa Fantastyka
Pierwszy numer Fantastyki oraz jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

W tym roku czasopismo świętuje 40 – lecie swojego istnienia. W kioskach i salonach z prasą pojawił się jubileuszowy numer miesięcznika. Nowa Fantastyka zaplanowała również obchody jubileuszu, które odbędą się 8 października w Kultorotece Falenica położonej przy ulicy Walcowniczej 2 w Warszawie. Wstęp jest darmowy. Dla uczestników przygotowano obszerny program w którym znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty na podstawie twórczości wybranych pisarzy czy spotkania z samymi pisarzami fantastyki. Pomyślano także o najmłodszych gościach i zorganizowano dla nich zajęcia z nauki alfabetu runicznego, grę w literackie podchody, warsztaty z programowania photonów i ozobotów na podstawie powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika czy warsztaty rysowania komiksów dla dzieci. Dodatkową atrakcją będą stoiska promocyjne, wspólne zdjęcia i autografy. 

Zobacz również: The Princess – recenzja filmu. Średniowieczna 'Atomic Blonde’

Program imprezy znajdziecie na stronie wydawcy czasopisma: Prószyński i S – ka

Olga Sawicka

Uwielbia czytać książki z każdej półki. W wolnym czasie obejrzy dobry film albo zagra w grę na peceta. Lubi nie tylko te popularne rzeczy z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe. Ponadto interesują ją zjawiska zachodzące w fandomach i kulturze popularnej. Fanka tekstowych roleplayów, w których niegdyś aktywnie brała udział,

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze