Arka i Ego czyli druga premiera Teatru Dramatycznego w Warszawie w tym sezonie artystycznym. Premiera już 16 lutego.
W mitologiach różnych kręgów kulturowych odnaleźć można wyobrażenie rajskiego ogrodu – pierwotnej, osadzonej w dziewiczej przyrodzie wspólnoty wszystkich istot, w ramach której komunikacja między ludźmi a zwierzętami odbywa się poza językiem. Dziś żyjemy w warunkach radykalnego odwrócenia tego wyobrażenia, a rajski ogród został dawno wykarczowany. Spłonął. Zatonął. Zwierzęta masowo wyginęły. Rośliny wyschły. Może właśnie dlatego coraz silniej odzywa się w nas tęsknota za tamtym utopijnym stanem.
Zobacz również: Premiery teatralne – luty 2023
Mit znów pulsuje ożywczym potencjałem innych możliwości istnienia. Spróbujmy je więc sobie wyobrazić. Przetestować inną opowieść o człowieku – zwierzęciu ludzkim, które w międzygatunkowej wspólnocie koegzystuje ze zwierzętami spoza gatunku ludzkiego. Ta opowieść wymaga jednak przemyślenia własnej kondycji – zamilknięcia, ustąpienia miejsca, znalezienia nowych możliwości i form współbycia. Jest opowieścią rozpiętą między arką – poszukiwaniami możliwości międzygatunkowego przymierza, a ego – zmierzeniem się z nieusuwalnym z ludzkiego bycia i myślenia antropocentryzmem.
Zobacz również: Olimp – recenzja spektaklu. Muzyczna ekstaza w antycznym stylu
Twórczynie i twórcy spektaklu Arka i Ego, wykorzystując improwizacje aktorskie oparte na osobistych doświadczeniach, przyrodniczych tekstach naukowych i motywach z filmu Grizzly Man Wernera Herzoga, stworzyli spektakl-esej na temat relacji współczesnego człowieka z naturą i próby porozumienia się z nią.
Premiera: 16 lutego o g. 19:30 na Małej Scenie
