Planszówkowe podsumowanie 2022 roku!

W końcu nadszedł ten czas. Udało mi się ograć jeszcze kilka gier z minionego roku i teraz jestem gotów. Oto moje planszówkowe podsumowanie 2022. Co zachwyciło? Co rozczarowało? Sprawdźmy!

Jeszcze tylko zaznaczę na wstępie, że tekst będzie podzielony na kilka części i omówię nie tylko gry wydane w 2022 (wydanie polskie!), ale także nieco starsze, które miałem przyjemność poznać dopiero w ubiegłym roku. Żeby jednak nie robić zamieszania, przedstawię je w osobnych zestawieniach. Do tego dorzucę kilka pozytywnych zaskoczeń i, żeby nie było za miło, garść rozczarowań. Zapraszam na moje podsumowanie 2022!


TOP 5 GIER WYDANYCH W 2022

5. NEMESIS: LOCKDOWN ( wyd. REBEL/AWAKEN REALMS)
Nemesis: Lockdown
Fot. boardgamegeek.com

Kontynuacja słynnego na cały świat Nemesis autorstwa Adama Kwapińskiego to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Najmocniejszą stroną pierwszej części był jej niepowtarzalny klimat i Lockdown też to dostarcza. Poczucie ciągłego zagrożenia, niepewności i zaszczucia fantastycznie buduje nie tylko sama obecność obcych, co również, a może i przede wszystkim, współgracze. Ukryte cele to nieprzewidywalność, a ta łatwo wywołuje brak zaufania. Niby gramy razem, ale jednak naszym partnerom może zależeć tylko na własnej skórze…
Gra ma swoje problemy i nie jest doskonała, ale dostarcza przede wszystkim ogromnych emocji, a ja to w rozgrywce bardzo cenię.

Wiek: 12+, liczba graczy: 1-5, czas gry: 90-180 minut


4. UNMATCHED: BRUK I MGŁA (wyd. OGRY GAMES)
Unmatched
Fot. boardgamegeek.com

Wcześniej moją ulubioną, szybką grą pojedynkową był Dice Throne. Szybka kościano-karciana nawalanka, to co tygryski lubią najbardziej. W 2022 roku zagrałem jednak w gry z serii Unmatched i w tym pojedynku to właśnie Dice Throne dostaje wpier przegrywa. Ale mi to siadło! Szybka, dynamiczna, też z kartami, tym razem jednak na planszy i z pięknymi figurkami. Bruk i Mgła jest w tym zestawieniu reprezentantem całej rewelacyjnej serii. System Unmatched przede wszystkim charakteryzuje się totalnie odjechanymi pojedynkami i chociaż omawiana gra jest mocno tematyczna, to bez problemu można łączyć różne pudełka i sprawdzić, czy np. w bezpośrednim pojedynku Król Artur zdoła pokonać Sherlocka Holmesa. No i te grafiki na kartach! Są absolutnie rewelacyjne.

Wiek: 9+, liczba graczy: 2-4, czas gry: 20-40 minut


3. WYSPA DINOZAURÓW (wyd. GALAKTA)
Wyspa Dinozaurów
Fot. boardgamegeek.com

To trochę cheat z mojej strony, bo Wyspę Dinozaurów w oryginalnym wydaniu posiadam już czas jakiś, aaaale skoro w Polsce została wydana w 2022…
Zdecydowanie jedna z moich ulubionych euro gier. Przeczytacie to w każdej recenzji, ale – to właściwie Park Jurajski na planszy. Do tego wszystko jest utrzymane w cudownej, neonowo-ejtisowej stylistyce. Czy to nie jest wystarczająca zachęta? Nie będę ukrywał, Wyspę Dinozaurów kupiłem oczami, ale nie zawiodłem się żadnym aspektem rozgrywki (może tylko tym, że mojej Żonie się nie podoba…)

Wiek: 8+, liczba graczy: 1-4, czas gry: 90-120 minut


2. TERRAFORMACJA MARSA: EKSPEDYCJA ARES (wyd. REBEL)
Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares
Fot. boardgamegeek.com

Po upływie roku od premiery ta gra podoba mi się chyba jeszcze bardziej niż na początku. Chociaż nadal pierwowzór stawiam w prywatnym rankingu wyżej, to Ekspedycję sięgaliśmy zdecydowanie częściej. Szybsza, dynamiczniejsza, a dająca prawie tak samo dużo frajdy. Więcej możecie przeczytać w mojej recenzji.

Wiek: 8+, liczba graczy: 1-4, czas gry: 90-120 minut


1. KASKADIA (wyd. LUCKY DUCK GAMES PL)
Kaskadia
Fot. boardgamegeek.com

Co prawda gra teoretycznie miała swoją premierę pod koniec 2021, to jednak do mnie i wielu innych graczy dotarła dopiero w 2022 roku. Ale warto było czekać. Kaskadia to na ten moment moja ulubiona gra abstrakcyjna, jest niesamowicie prosta, ale zdecydowanie nie prostacka. Różnorodność kart i tryb kampanijny dają naprawdę sporą regrywalność a rozgrywka solo też potrafi być satysfakcjonująca. Po więcej szczegółów odsyłam do recenzji.

Wiek: 10+, liczba graczy: 1-4, czas gry: 30-45 minut


TOP 3 DODATKÓW WYDANYCH W 2022

3. NA SKRZYDŁACH: PTAKI AZJI (wyd. REBEL)
Ptaki Azji
fot. boardgamegeek.com

Dodatki do Na Skrzydłach są u nas zawsze mile widziane, bo to nasza absolutna TOPka gier. Azja jest o tyle ciekawa, że zasadniczo jest samodzielną, dwuosobową grą i jako taka sprawdza się całkiem nieźle. Jako dodatek do całej reszty też super pasuje, chociaż ilość kart po zebraniu całości może być przytłaczająca. Oprócz fajnego wariantu dwuosobowego dostajemy też tryb stada, który pozwala na rozgrywki do aż 7 graczy, gdzie dwie osoby rozgrywają swoje tury symultanicznie. Bardzo ciekawe, ale raczej nie prędko nadarzy się okazja żeby przetestować.

Wiek: 10+, liczba graczy: 1-2, czas gry: 30-70 minut


ZAGINIONA WYSPA ARNAK: LIDERZY EKSPEDYCJI (wyd. REBEL)
Liderzy Ekspedycji
Fot. boardgamegeek.com

Nie zdążyłem ograć w pełni, ale od samego początku naszej przygody z Arnakiem mówiłem – ta gra potrzebuje asymetryczności! I o to ona! Tytułowi liderzy to kilka zróżnicowanych postaci o unikalnych mechanikach, którzy mają bardzo fajny wpływ na rozgrywkę i nasze podejście do niej. Świetny dodatek, na który czekałem od dawna.

Wiek: 12+, liczba graczy: 1-4, czas gry: 30-120 minut


STAR WARS: ZEWNĘTRZNE RUBIEŻE – NIEDOKOŃCZONE SPRAWY (wyd. REBEL)
Niedokończone sprawy
Fot. Boardgamegeek.com

Więcej tego samego, czyli dodatek idealny. Zwłaszcza dla kogoś, kto często gra w Zewnętrzne Rubieże. Cała masa nowych kart, bohaterów, statków i kilka dodatkowych, bardzo udanych mechanik. Zdecydowanie wart polecenia, nie wyobrażam sobie obecnie gry bez tego rozszerzenia. W sumie to nie mam nic więcej do powiedzenia na ten temat. Rewelacyjny dodatek.

Wiek: 14+, liczba graczy: 1-4, czas gry: 120-180 minut

Strony: 1 2

Paweł Witkowski

Gram w planszówki. Piszę o planszówkach. Fanboy Marvela. Lubię: Mavel Champions LCG, Legendary Marvel, Na Skrzydłach, Terraformację Marsa, rzucanie kostkami i deck building.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze