Nanga prezentuje nowy singiel i zapowiada nowy album

Po debiutanckiej płycie Cisza w bloku z 2021 r., która została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytykę muzyczną (m.in. drugie miejsce w rankingu Płyta roku tygodnika „Polityka”) oraz winylowej epce Jesień w Pekinie, zespół Nanga wypuszcza nowy singiel pt. Cyberelfy zapowiadający drugi album. Nowa płyta grupy, która  zatytułowana będzie Sport, wojna i miłość i ukaże się 21 kwietnia.

Pierwszy singiel zapowiadający album, Cyberelfy, to impresja na temat cybernetycznego świata internetowych zależności, deep fake’ów, algorytmów, sieci społecznościowych. Podmiotem lirycznym utworu jest Fake News, który tak naprawdę wolałby być Cyberelfem. Chciałby się wyrwać z farmy botów, wyzwolić z fabryki trolli i wirusów i zamieszkać w chmurze.

Zobacz również: The Luka State – More Than This – recenzja płyty

Akurat kiedy zaczęłam pisać teksty na nową płytę, wybuchła wojna w Ukrainie. Trudno mi się było odciąć od tego, co się działo. Między innymi tego, że momentalnie zalały nas fakenewsy; trolle i boty radykalnie zwiększyły swoją aktywność, a algorytmy grzały się do czerwoności.(…) Czułam się jak w matni i próbując tę sytuację jakkolwiek ogarnąć, zaczęłam pisać tekst, w którym wyobraziłam sobie wszystkie te wytwory sztucznej inteligencji jako zniewolone stworzenia. Piosenka kończy się jednak dość optymistycznie i daje nadzieję, że nadejdzie kres tyranii.

– wspomina Magda Dubrowska, autorka tekstu i wokalistka

Pod względem muzycznym Nanga prezentuje się w Cyberelfach w zupełnie nowej odsłonie. Dostajemy brudny, pulsujący bas wraz z zimnofalową perkusją napierają na partyturę jak lodołamacz, a saksofony ujadają niczym polarne wilki. Klip promujący singiel Cyberelfy stworzył Sebastian Juszczyk, twórca teledysków i laureat licznych nagród w tej dziedzinie.

Zobacz również: 2020 – club2020 – recenzja płyty

Singiel Cyberelfy to pierwsza zapowiedź albumu Sport, wojna i miłość, na którym znajdziemy 10 utworów (trzy z nich mieliśmy już okazję usłyszeć na epce, reszta to nowości).

Płytę współtworzyli Magda Dubrowska (wokal, teksty, bas), Maciej Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne i instrumenty klawiszowe), Karol Gola (saksofony, flety, instrumenty klawiszowe, gitara) i Filip Różański (instrumenty klawiszowe). Za produkcję albumu odpowiadają Maciej Dzierżanowski i Filip Różański. Autorem większości nagrań, a także miksu i masteringu jest Filip Różański (Wieża Studio). W jednym z utworów na płycie usłyszymy gościnnie tę Ukrainkę.

Zobacz również: Miley Cyrus – Endless Summer Vacation – recenzja płyty

Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze