Oryginalne Planszówki – Przegląd gier planszowych o wyjątkowo unikalnej tematyce #2

Wracamy do przeglądu, który w pierwotnym zamyśle miał być cykliczny. W sumie może nadal być, ale chyba lepiej, żeby kolejna część pojawiła się wcześniej niż sierpień 2024. Anyway…

…zasady pozostają te same. Ma to być seria „popularyzatorska”, mająca na celu pokazać jak duży jest świat planszówek i że dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Nie jest to ranking, nie jest to TOPka. Nie przedłużajmy, bo i tak tych wstępów nikt nie czyta. O to kolejne oryginalne planszówki:


Magic Maze – weź i czmychaj, wyd. Lacerta

Magic Maze - oryginalne planszówki
Fot. Boardgamegeek.com

Jaka to jest fajna imprezówka! Gracze wcielają się w Maga, Elfa, Barbarzyńcę i Krasnoluda, a zadanie jest proste, trzeba odzyskać stracony sprzęt. A jak to zrobić? Zajumać z Centrum Handlowego Magic Maze! Zabawa jest o tyle ciekawa, że gracze muszą ze sobą współpracować orz dwóch bardzo konkretnych utrudnieniach. Po pierwsze, mimo że możemy swoje ruchy wykonywać w dowolnym momencie i dowolną postacią, każdy gracz może ruszać się w bardzo określony sposób

Liczba graczy: 1-8, czas gry: 15 minut, wiek: 8+


Secret Hitler wyd. Goat, Wolf & Cabbage

Secret Hitler - oryginalne planszówki
Fot. Boardgamegeek.com

Kolejna imprezówka, tym razem gra typu social-deduction. Nie było w tym nic nietypowego, takich gier jest mnóstwo, ale nie każda ma w tytule jednego z najpotworniejszych dyktatorów wszechczasów. W Secret Hitler gracze wcielają się w rolę liberałów lub faszystów, walczących ze sobą o władzę. Ukryte tożsamości, mnóstwo dyskusji i oskarżeń.  I tak, ktoś będzie Hitlerem 😀

Liczba graczy: 5-10, czas gry: 45 minut, wiek: 13+

Zobacz również: Star Wars: The Deckbuilding Game – recenzja gry planszowej


Canvas wyd. Awaken Realms

Tytuł bardzo ciekawy, bo traktujący o… malarstwie. Dzięki tematowi gra jest niesamowicie wydana, pełna cudownych ilustracji. Sama w sobie jest bardzo prosta, zdecydowanie tytuł typowo rodzinny, ale oprócz nietypowego settingu, ma również zastosowane ciekawe rozwiązania mechaniczne. Rozgrywka oparta jest na zbieraniu zestawów, które dadzą nam punkty gry, a robimy to „malując” obrazy za pomocą przeźroczystych kart. Każdy gracz dostaję grubą „koszulkę”, do której może włożyć trzy karty, a nałożone na siebie ilustracje często dają nam fantastyczne efekty.

Liczba graczy: 1-5, czas gry: 30 minut, wiek: 14+


Patchwork wyd. Lacerta

To już właściwie klasyka gier dwuosobowych, ale i tak warto o niej wspomnieć. Autorem jest Uwe Rosenberg, znany raczej z ciężkich gier euro takich jak Agricola, Kawerna czy Uczta dla Odyna. Tym razem jednak dostajemy tetrisową rozgrywkę o szyciu kocyka. Jak dziwnie by to nie brzmiało, to rozgrywka jest naprawdę tematyczna. Niby tylko kupujemy elementy, które umieszczamy na planszy, ale płacimy guzikami, a przyszycie elementu zabiera nieco „czasu”, który poniekąd też jest formą waluty. Bardzo to wszystko jest przyjemne.

Liczba graczy: 2, czas gry: 15-30 minut, wiek: 8+


Trickerion wyd. Mindclash Games

Ciężka, strategiczna gra euro. Tego typu gry, które skupiają się głównie na mechanikach, często mają dość generyczne, ekonimiczne settingi. Tym razem jednak przyjdzie nam wcielić się w iluzjonistów! A naszym zadaniem jest przygotować jak najlepsze występy. Będziemy do tego korzystać z pomocy naszego asystenta oraz innych członków naszego zespołu, inżyniera, menedżera i uczniów. Po pozyskaniu projektów oraz odpowiednich komponentów przygotowujemy pokazy, wystawiamy je na deskach słynnych teatrów i staramy się zostać największym iluzjonistą!

Liczba graczy: 2-4, czas gry: 60-180 minut, wiek: 14+


Zobacz również: Planszówkowe podsumowanie 2022 roku!

To już wszystkie gry wybrane na dzisiaj i mam nadzieję, że jesteście ciekawi co jeszcze mam do pokazania. Gorąco zachęcam do komentowania, dyskutowania, przedstawiania swoich propozycji, a za czas jakiś (fingers crossed) kolejna część!

Źródło głównej grafiki: eu.mindclashwebshop.com

Paweł Witkowski

Gram w planszówki. Piszę o planszówkach. Fanboy Marvela. Lubię: Mavel Champions LCG, Legendary Marvel, Na Skrzydłach, Terraformację Marsa, rzucanie kostkami i deck building.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze