Quilts & Cats of Calico – pierwsze wrażenia z bety cyfrowej planszówki

Quilts & Cats of Calico to cyfrowa adaptacja popularnej planszówki Calico. Zobaczmy, co przygotowało dla nas studio Monster Couch.

Calico swoją planszową premierę zaliczyło w 2020 roku, zdobywając duże uznanie wśród graczy i krytyków. Gra w serwisie BoardGameGeek uzyskała ocenę 7,6 i na ten moment zajmuje 200 miejsce w rankingu BGG (na niemal 25k sklasyfikowanych gier). Dla Studia Monster Couch to nie pierwszy projekt adaptacji planszówki. Studio przygotowało również rewelacyjne Na Skrzydłach.

CO TO JEST

Quilts & Cats of Calico jest bardzo przyjemne, podobnie jak planszowy pierwowzór. Zasady podstawowego trybu są identyczne, więc każdy kto miał przyjemność zagrać w Calico z marszu będzie wiedział co i jak. Jeżeli jednak będzie to pierwszy kontakt z grą, przyswojenie zasad nie powinno sprawić trudności. Przede wszystkim nie są one skomplikowane, ale trzeba przyznać, że tutorial jest nieźle przygotowany.

Zobacz również: Star Wars: The Deckbuilding Game – recenzja gry planszowej


O CO CHODZI

Calico to w gruncie rzeczy logiczna gra abstrakcyjna, ale ubrana w bardzo uroczy temat. Zadaniem graczy jest „uszycie” idealnego kocyka dla kotków. W roli skrawków materiału występują kafelki w różnych kolorach i wzorach (po sześć). W swojej turze dokładamy jeden z posiadanych kafelków na posiadaną planszetkę i dobieramy nowy. Celem jest, oczywiście, zdobycie jak największej liczby punktów. Trzeba dokładać kafelki w taki sposób, żeby zrealizować wybrane wcześniej cele. Przy okazji można zbierać guziki za 3 sąsiadujące kafelki oraz kotki, tworząc odpowiednie wzory, które je przyciągną.

TO JAK TA ADAPTACJA

Trzeba przyznać, że jest naprawdę przyjemna. Śliczna grafika, słodkie kotki, które można podrapać, urocza muzyczka. W udostępnionej wersji, oprócz tradycyjnej rozgrywki przeciwko SI, mogłem też liznąć nieco kampanii. To jest akurat całkiem ciekawa sprawa. Fabularnie opowiada o walce rzemieślnika z bezduszną korporacją, która zagraża gildii. W praktyce jest to seria łamigłówek, niestety udostępniony fragment był krótki i bardzo prosty. Widać jednak, że poziom trudności będzie wzrastał wraz z rozwojem fabuły.

Docelowo oczywiście gra otrzyma także multiplayer, w którym będzie mogli mierzyć się ze znajomymi albo randomowymi graczami z całego świata. Będą rankingi, będą tygodniowe wyzwania. Zapowiada się całkiem ciekawie.

Same koty są bardzo urocze, bawią się, biegają po naszym kocyku albo leniwie obserwują nasze starania. Niekiedy przeszkadzają nieco w rozgrywce wpływając negatywnie na czytelność planszy, ale możemy je wtedy zwyczajnie przegonić. W pełnej wersji mamy mieć możliwość tworzenia oraz personalizowania kotów.

Zobacz również: Oryginalne Planszówki – Przegląd gier planszowych o wyjątkowo unikalnej tematyce #2

OPINIA

Jestem fanem Calico. Jestem też fanem przenoszenia planszówek na ekrany komputerów czy smartfonów. Zwłaszcza smartfonów. Nic tak nie umila przejażdżki tramwajem albo metrem jak ulubiona planszówka. Quilts & Cats póki co zapowiedziano niestety tylko na PC oraz Switcha. Mimo wszystko wrażenie zostawia bardzo pozytywne i myslę, że każdy fan takiej formy zabawy powinien się grą zainteresować. Jest ciepło, uroczo, przyjemnie i mięciutko.

Źródło głównej grafiki: materiały promocyjne

Paweł Witkowski

Gram w planszówki. Piszę o planszówkach. Fanboy Marvela. Lubię: Mavel Champions LCG, Legendary Marvel, Na Skrzydłach, Terraformację Marsa, rzucanie kostkami i deck building.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze