Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie ogłasza program na sezon 2023/2024

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie ogłasza program sezonu teatralnego 2023/24. Jego temat – ODDECH: ODZYSKIWANIE TEGO, CO WSPÓLNE.

Teatr Dramatyczny ma w planach premiery Moniki Strzępki, Weroniki Szczawińskiej, Anny Smolar i Wojtka Rodaka oraz przedstawienie dla młodzieży inaugurujące młodzieżową Scenę Przodownik. Ponadto cykl queerowych kabaretów, otwarcie Pracowni Pedagogiki Teatru i Pracowni Dramaturgicznej, a także 44 Warszawskie Spotkania Teatralne, Otwarty Uniwersytet im. Haliny Mikołajskiej. Co więcej – realizowana w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru – Młodzieżowa Koalicja Performatywna na Czas Chaosu.

Zobacz również: Arka i ego – recenzja. Raj bez happy endu

16 listopada na Dużej Scenie sezon otworzy prapremiera Heks w reżyserii Moniki Strzępki. To pierwsza sceniczna adaptacja tej dzikiej, radykalnie feministycznej powieści Agnieszki Szpili, której wątki meandrują między wojną z Kościołem, ekoseksualnością, boginicznymi herezjami i antypatriarchalną rewolucją.

Natomiast w grudniu, na scenie Przodownik, w koprodukcji z Fundacją Reszka, odbędzie się pierwszy z pokazów Bliadski Circus Queebaret – cyklu queerowych kabaretów w reżyserii Rozy Sarkisian. Cykl jest autorskim projektem Rozy Sarkisian i Oksany Cherkashyny, w który zaangażowani będą artyści i artystki z Ukrainy.

Teatr Dramatyczny
Fot. FB Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holubka

1 lutego 2024 na Małej Scenie premiera Mówią wieki (tytuł roboczy) w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – współtworzony przez Agatę Maszkiewicz, Karola Radziszewskiego i Piotra Wawra jr. Spektakl opowiada o wieku i o ciele. Stworzona z przekrojową obsadą (osoby aktorskie w wieku od 20+ po 70+) opowieść o tym, jak różnie doświadczamy swojego wieku, o związanych z wiekiem fantazjach, oczekiwaniach, stereotypach – i o możliwych próbach wyjścia poza te stereotypy.

Zobacz również: Alicji Kraina Czarów – recenzja. Zaklęta w czasie

Na przełomie lutego i marca 2024 odbędą się pierwsze pokazy instalacji performatywnej Dzieci Saturna wg koncepcji Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz. W ramach instalacji, artystki stworzą bezpieczną przestrzeń dla historii i doświadczeń osób w okresie dorastania, które zmagają się z kryzysem zdrowia psychicznego. Pracy towarzyszyć będzie odsłonięcie dedykowanej tym historiom strony internetowej. Miejscem instalacji performatywnej będzie Foyer Dużej Sceny.

Teatr Dramatyczny
Mat. Promocyjne

18 kwietnia 2024 na Dużej Scenie premiera Iwony w reżyserii Anny Smolar – stworzona na motywach Iwony. Księżniczki Burgunda Witolda Gombrowicza opowieść o świecie dzieci widzianym oczami dorosłych. Na neuroatypową, niedopasowaną do dworu i jego normatywnych zasad bohaterkę spojrzymy oczami postaci nieobecnych u Gombrowicza, jej rodziców. Spektakl powstanie we współpracy z Centrum Sztuki Włączającej / Teatrem 21.

Zobacz również: Ściany – recenzja. Dom bez ścian?

W czerwcu, w ramach obchodów Pride Month planujemy premierę w reżyserii Wojtka Rodaka. Wraz z queerowymi osobami współtwórczymi będzie kontynuował on swoje rozważania nad queerowymi/nieheteronormatywnymi tożsamościami. Tym razem w kontekście rodzinnych uwikłań – zastanawiając się nad kwestiami dziedziczenia, pochodzenia i klasowości. Podniesie pytania o to czy więzy krwi mogą sprzyjać międzypokoleniowemu dialogowi. Premiera Wojtka Rodaka odbędzie się na Małej Scenie.

Reguły na czas chaosu
Mat. Promocyjne

Pod koniec czerwca 2023 startuje trzyletni projekt dla młodzieży pt. Młodzieżowa Koalicja na Czas Chaosu. Realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru. Wspólnie z Dorotą Ogrodzką i Igą Dziegielewską, którego kuratorką jest Dorota Kowalkowska.

Teatr Dramatyczny
Monika Drożyńska

Identyfikację wizualną sezonu 2023/24 stworzy Monika Drożyńska – artystka wizualna, hafciara, naukowczyni i autorka proporca tegorocznych, 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Artystka wyhaftuje plakaty premier, queerując przestrzeń komunikacji Teatru.

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze