Przemilczane – historia poetek, których nie poznasz w szkole

Siódmego sierpnia odbyła się premiera książki Przemilczane. Jej bohaterkami są poetki, o których nie zwykło mówić się w polskiej szkole.

Przemilczane to książka o kobietach, które potrafiły zaskarbić sobie przychylność najznamienitszych rodów szlacheckich dawnej Polski, umiały uzyskać kościelne unieważnienie małżeństwa w czasach, kiedy było to właściwie niemożliwe, swoje życie poświęciły w myśl rodzinnej tradycji dla wyższej idei, walczyły o swoje prawdziwe męskie „ja”, odrzuciły polską kulturę z pobudek antysemickich lub bez wpływu osób trzecich zdecydowały się wybrać ją na swoją, żyły w zawieszeniu między dwiema ważnymi wartościami, a także stały się synonimem określenia wróg publiczny numer jeden.

Zobacz również: Jak uciec Houdiniemu – recenzja książki. Król kajdanek i diabeł!

Nie skupiam się na stronie literackiej, nie dokonuję analizy poezji. Chciałem, aby czytelnicy i czytelniczki poznali życie tych kobiet, ich przygody i to, jak radziły sobie w trudnych sytuacjach. Ciekawe historie mają zachęcić do tego, aby bez przymusu sięgnąć po utwory każdej z nich.

Przemilczanymi bohaterkami są Elżbieta Drużbacka, Anna Zbąska, Jadwiga Łuszczewska, Maria Komornicka, Rachela Korn, Nina Rydzewska, Bronisława Wajs (Papusza) i Zuzanna Ginczanka. Talent każdej nich był na tyle duży, aby zapisać się w historii krajowej literatury, a dorobek literacki na tyle istotny, aby jawić się jako drogowskaz dla innych. Pomimo tego wiemy o nich niewiele, a polska szkoła zwykle nie pomaga w ich poznaniu. Tekstów, które napisały, nie znajdziemy w podstawie programowej.

Zobacz również: Ostatni Gambit. The Inheritance Games – recenzja książki

Autor Przemilczanych to tarnowski nauczyciel języka polskiego, który na swoim koncie ma również kilka publikacji książkowych dotyczących prozy Jerzego Pilcha oraz metodyki nauczania. W 2022 roku otrzymał Dukata Tarnowskiego – nagrodę Prezydenta Tarnowa za upowszechnianie i promocję kultury. Wydawcą publikacji jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.

Przemilczane
Fot. materiały prasowe (M. Kołodziej)

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl

Źródło: materiały prasowe (M. Kołodziej)
Grafika główna: materiały prasowe (M. Kołodziej)

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze