Najlepsze komiksy o Spider-Manie

Seria Ultimate Spider-Man po kilku latach dobiegła końca, więc zapewne niejeden czytelnik zastanawiać się może, po jakie jeszcze komiksy o Spider-Manie wydane w Polsce warto sięgnąć. To zestawienie składa się nie tylko z pozycji obowiązkowych dla fanów Pająka, ale bezsprzecznie także dla koneserów komiksów, które zahaczają już o małe dzieła sztuki.


Zobacz również:

Ultimate Spider-Man – reboot, będący wciąż na czasie

Ranking seriali MCU

Najlepsze komiksy z Batmanem


Amazing Fantasy #15 (1962)

spider-man
Okładka Amazing Fantasy #15

Numer, bez którego nie powstałyby pozostałe, czyli debiut Spider-Mana na kartach komiksu! Pierwsze plansze, wykreowane przez Stana Lee i Steve’a Ditko, dały początek najznamienistrzej wizytówce uniwersum, a w dodatku stały się inspiracją dla niejednego twórcy. Jeden z najlepszych eksperymentów, które były spisane na straty, został wydany jako zakończenie serii Amazing Fantasy, by potem stać się flagowcem. Numer wielokrotnie wydano w Polsce m.in. w serii Superbohaterowie Marvela i Marvel Origins.


Nigdy Więcej Spider-Mana! (1967)

Spider-Man
Okładka Nigdy Więcej Spider-Mana

Spider-Man został stworzony z myślą, by przedstawić czytelnikom bohatera, z którym każdy może się utożsamiać. Nie inaczej postąpiono z fabułą tego klasyka. Peterowi Parkerowi na tym etapie po prostu się już nie chce. Tym, czego pragnie najbardziej jest na nowo zaznać zwykłego życia bez zmartwień o bezpieczeństwo najbliższych. Jest to zatem doskonały portret emocjonalny głównego bohatera oraz inspiracja, z której czerpał Sam Raimi w filmie Spider-Man 2. Komiksy o Spider-Manie z kryzysem egzystencjalnym wydano w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.


Śmierć Stacych (1970-1973)

Spider-Man
Okładka zbiorczego wydania Śmierć Stacych

Jedne z najtragiczniejszych przeżyć, jakie doświadczył Peter Parker. Ukazanie, jak ważne jest motto, które wujek Ben wpoił niegdyś młodemu bohaterowi. Noc, w której zginęła Gwen Stacy jest jedną z najokrutniejszych historii z życia Pająka, a jednocześnie początkiem jego licznych problemów natury egzystencjalnej. Wielu stawia to wydarzenie nawet ponad śmierć jego wujka. Równie istotną tragedią w życiorysie bohatera to śmierć ojca wspomnianej miłości Parkera. Obydwa klasyki wydano zbiorczo w Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.


Scarlet Spider (Ben Reilly) (1975)

Spider-Man
Okładka tomu z serii Superbohaterowie Marvela

Wstęp do słynnej Sagi Klonów. Geneza Bena Reilly’ego, klona Petera Parkera, jest jedną z najważniejszych historii Spider-Mana. Rozdrapuje wszelkie możliwe rany i zadaje nowe ciosy, po których leczyć się będzie musiał nie tylko Parker, ale także jego klon, który sam nie wie, kim jest. Historia w zatrważający sposób porusza problemy tożsamościowe głównego bohatera. Wątek jest również interesująco kontynuowany w tomie Spisek Klonów z Marvel Now. Obydwa komiksy o Spider-Manie stanowią świetne dopełnienie.


Ostatnie Łowy Kravena (1987)

Spider-Man
Okładka pierwszego Tomu Epickie Collection

Wymarzony cel złoczyńcy do zakończenia swej krucjaty. Szaleństwo związane z dobiciem ofiary prowadzi do serii niespodziewanych wypadków. Jest to również kolejny komiks, który w znakomity sposób podkreśla, jak przewrotne jest życie superbohaterów, a w szczególności Ścianołaza, a zarazem tom, gdzie portret psychologiczny Kravena zostaje świetnie podkreślony. Jego szaleństwo, powiązane z pewną charyzmą stwarza zatrważającą mieszankę, dzięki czemu czytelnik chce tylko więcej. Komiksy o Spider-Manie w starciu z Kravenem zawarto w zbiorczym wydaniu z serii Epic Collection.


Narodziny Venoma (1987-1988)

Okładka drugiego Tomu Epic Collection

Venoma nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to nie tylko jeden z najniebezpieczniejszych przeciwników nie tylko Spider-Mana, ale też Petera Parkera, ale również odzwierciedlenie wszystkich jego wad i lęków zebrane w jednej, czarnej sylwetce, przepełnionej podwójną nienawiścią. Jego geneza, a także sama obecność, należy do bardziej przełomowych wydarzeń w uniwersum Pajączka. Prezentuje też znaną postać dla fandomu, a mianowicie Eddiego Brocka. Można więc powiedzieć, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana. Historia została zawarta w tomie Venom z serii Epic Collection.


Spider-Man Todda McFarlane’a (1990-1991)

Spider-Man
Okładka wydania zbiorczego

Wkraczamy w mroczne rejony wśród przygód Ścianołaza. Odwiedzamy m.in. Kanadę w poszukiwaniach Yeti podobnego Wendigo, a także zmierzymy się z takimi złoczyńcami jak Hobgoblin czy Venom. Omnibus McFarlane’a charakteryzuje się poważniejszym tonem i o wiele bardziej detaliczną oraz odważną kreską. Jest to wyraźna odskocznia od klasycznych zeszytów wydawanych przez wcześniejsze dekady. Tutaj treść kierowana jest do starszego odbiorcy, nie szczędząc przy tym środków, by wizualnie wykreować wszelkie monstra. Świetna i odważna historia przyczyniła się do zmiany postrzegania bohatera w czerwonym trykocie.


Spectacular Spider-Man (1991-1993)

spider-man
Okładka tomu Spectacular Spider-Man

Przemoc domowa w Marvelu? Spider-Man borykający się z ludożerczymi potworami w kanałach? Brzmi jak coś nie do pomyślenia w komiksach o kimś przebranym w rajtki. W końcu to nasz przyjazny Spider-Man z sąsiedztwa! Cóż, w świecie wykreowanym przez J.M. DeMatteisa i Sala Buscemę mało co jest przyjazne. Ta cecha jest jednak największym atutem tego projektu i stwarza dojrzałą fabularnie ucztę. Tym razem tematem głównym stają się narkotyki i szaleństwo Harry’ego Osborna, a także Vermina. Ich tragiczna przeszłość sprawia, że pokonanie ich będzie wiązało się z wielkim wysiłkiem. Spider-Man będzie musiał zmierzyć się z samym sobą, by nie złamać swojej najważniejszej zasady. Zbiorczy tom, liczący 584 strony, wydano w Polsce w 2021 roku.


Spider-Man 2099 (1992-1994)

Spider-Man
Okładka tomu z kolekcji Superbohaterowie Marvela

Co jeśli Spider-Manem może być ktoś z cyberpunkowej przyszłości? Ta fantazja pojawia się nie tylko dziś, ale istniała już również w latach dziewięćdziesiątych. Ciekawa kreska, niebanalne postaci i wykreowany w nim świat dały komiksom jedną z najbardziej uwielbianych postaci, która szczególnie w tym roku, dzięki animacji Spider-Man: Poprzez Multiwersum, znów święci triumfy. Bardziej znane komiksy o Spider-Manie 2099, w tym jeden z serii Superior, wydano w jednym z tomów serii Superbohaterowie Marvela.


Amazing Spider-Man (1999)

Spider-Man komiksy
Okładka tomu z serii Epic Collection

Jedna z lepszych serii o Pajączku, równoważąca mroczny ton, ze znaną lekkością głównego bohatera. Szczególnie historia Wyznania (Wydane wraz z Powrót do domu w WKKM) zapisała się na kartach historii. Po wielu latach utrzymywania sekretu, ciocia May poznaje tożsamość Spider-Mana. Jak wpłynie to na jej relację z ukochanym krewnym i co młody Parker zrobi, by uchronić ją przed czyhającym niebezpieczeństwem? Kolejne świetne wydanie z serii Epic Collection.

Strony: 1 2

Jakub Kwiatkowski

Grafik i ilustrator, który stara się z tego żyć. Jak to w życiu studenta, bywa różnie, więc z miłości do popkultury przekładam też swoje wrażenia na teksty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze