Jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) komiksowy bohater. Istna wizytówka komiksów wraz z Supermanem i Spider-Manem. Dziś przybliżymy wam najważniejsze i najlepsze komiksy z Batmanem, które powinien znać każdy fan powieści graficznych. Ranking będzie stale aktualizowany, także zapraszamy do ponownych odwiedzin, a także sugestii co do pozycji w zestawieniu!
Spodobało Ci się nasze zestawienie Najlepsze komiksy z Batmanem?
Zobacz również:
Najlepsze komiksowe ekranizacje według Popkulturowców
Najlepsze filmy DC
Najważniejsze premiery MCU i DCEU 2022 roku oraz komiksy, z którymi warto się zapoznać przed seansem
Kiedy bohaterowie idą na L4 – czyli najlepsze zastępstwa w komiksach
Powrót Mrocznego Rycerza (1986)
Nasze zestawienie Najlepsze komiksy z Batmanem zaczynamy od istnego klasyka. Gotham City przyszłości to miasto pełne bezprawia i dekadencji. Dawni bohaterowie strzegący porządku zniknęli. Teraz ulicami rządzą groźne gangi. Podstarzały Bruce Wayne od dziesięciu lat nie wciela się w Batmana. Jednak gdy kontrolę nad miastem zamierza przejąć bezwzględny gang Mutantów, a komisarz Gordon musi odejść na emeryturę, Bruce Wayne wraca do gry i udowadnia, że Batman nie został wezwany na próżno.
Powrót Mrocznego Rycerza to dzieło, które w połowie lat 80. XX wieku zrewolucjonizowało sztukę komiksu. Frank Miller (autor serii Sin City i albumu 300) pokazał czytelnikom nową twarz Batmana oraz zaproponował sposób narracji niespotykany do tej pory w przygodach superbohaterów.
Batman: Rok Pierwszy (1987)
Klasyczny komiks, w którym Frank Miller (Sin City, 300, Batman - Powrót Mrocznego Rycerza) opowiada o pierwszym roku działalności Batmana. Oto miasto Gotham, gdzie z dnia na dzień pojawia się samotny zamaskowany bohater. Opowieść, która inspirowała filmowych twórców zarówno Tima Burtona, jak i Christophera Nolana.
Zabójczy Żart (1988)
Jeden zły dzień – według wiecznie szczerzącego zęby zbrodniarza, znanego jako Joker, tylko tyle dzieli człowieka zrównoważonego psychicznie od szaleńca. Zwolniony z Azylu Arkham przestępca planuje udowodnić swą obłąkaną tezę. Posłuży się w tym celu najlepszym policjantem w Gotham City, komisarzem Jimem Gordonem, i jego błyskotliwą i piękną córką Barbarą.
Ale Joker nie zawsze był taki, jakim go znamy. Zanim stał się Księciem Zbrodni, zanim pewnego fatalnego dnia nie oszpecił sobie twarzy i nie wypaczył umysłu na zawsze, był jednym z ludzi, których ochronie Mroczny Rycerz poświęcił swe życie – był zwyczajnym człowiekiem.
Batman: Sekta (1988)
„Batman – Sekta” to kontrowersyjna opowieść o Mrocznym Rycerzu stworzona w 1988 roku przez Jima Starlina (scenariusz) i mistrza horrorów Berniego Wrightsona (rysunki). Batman musi zmierzyć się z charyzmatycznym Diakonem Blackfire’em, tajemniczą postacią, która przemierzała ten świat jeszcze przed założeniem Gotham. Blackfire z pomocą armii bezdomnych skutecznie oczyścił miasto z drobnych przestępców… ale jaki jest jego ukryty plan? Gdy Blackfire’owi udaje się złamać Batmana, Zamaskowany Krzyżowiec staje się podatny na wpływ tajemniczego przybysza znikąd. Zdezorientowany i przerażony bohater musi odkryć przerażającą prawdę i zakończyć rządy złowrogiego przywódcy sekty!
Batman. Arkham Asylum (1989)
Jeden z najsłynniejszych amerykańskich komiksów. Arkham Asylum to klasyczna opowieść z Batmanem w roli głównej, który musi stawić czoło szaleńcom z zakładu psychiatrycznego Arkham. Komiks pełen symboliki i nawiązań – można w nim znaleźć odniesienia do filozofii Junga oraz do kart Tarota. Scenarzysta Grant Morrison stawia wiele pytań dotyczących ludzkiej psychiki, ale na żadne nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. To przerażająca podróż w głąb ludzkiego wnętrza, obsesji i szaleństwa. Niebanalny scenariusz doskonale uzupełniają niepokojące, ocierające się o szaleństwo rysunki Dave’a McKeana, znanego ilustratora okładek serii Sandman.
Gotham w świetle lamp gazowych (1989)
Jak mogłoby wyglądać Gotham City, miasto Batmana, gdybyśmy spróbowali je sobie wyobrazić w scenerii końca XIX wieku? Niektórzy zapewne żyliby w strachu. Inni odetchnęliby z ulgą. Tylko jeden człowiek nie zwróciłby uwagi na to całe zamieszanie. Człowiek, który miałby ważniejsze sprawy na głowie. To Kuba Rozpruwacz.
Batman: Gotyk (1990)
Strach padł na przestępców w Gotham. Po ulicach miasta krąży tajemnicza postać, która… zabija przywódców gangów! Dzieje się to dwadzieścia lat po wyjątkowo okrutnej zbrodni dokonanej na Panu Szepcie – człowieku, który nie rzucał cienia. Czy to możliwe, że Pan Szept powrócił do Gotham City? Tymczasem Batman odkrywa, że nieśmiertelny przeciwnik jest w tajemniczy sposób powiązany z jego przeszłością. Mroczny Rycerz musi cofnąć się do przeszłości, aby zrozumieć, co dzieje się w teraźniejszości i by powstrzymać mordercę. Na mrocznych ulicach Gotham zaczyna się nowa, skomplikowana gra… Scenariusz albumu zatytułowanego Gotyk napisał sam Grant Morrison, znakomity szkocki autor, który ma na koncie wybitny Azyl Arkham oraz takie komiksy jak The Invisibles, WE3, All-Star Superman, New X-Men czy JLA.
Knightfall (1993)
Na początku lat 90. XX w. było to wydarzenie, które podobnie jak “Śmierć Supermana” wstrząsnęło nie tylko uniwersum DC, ale też czytelnikami. Było to również pierwsze tak duże przedsięwzięcie w komiksach o Mrocznym Rycerzu, ten potężny crossover publikowany był przez ponad dwa lata na łamach kilku serii związanych z batrodziną.
Obrońca Gotham nigdy dotąd nie spotkał równego sobie przeciwnika. Mimo dość bogatej galerii łotrów Batman potrzebował zupełnie nowego antagonisty – innego niż Joker czy Strach na Wróble – dorównującego mu zarówno intelektem, jak i siłą fizyczną. Tak pojawiła się postać Bane’a, który jest nie tylko bezwzględnym draniem, ale i doskonałym strategiem.
Długie Halloween (1996)
Gdy Mroczny Rycerz stara się odnaleźć nieuchwytnego, tajemniczego seryjnego mordercę, uderzającego tylko w święta, odkrywa, że nie brakuje mu podejrzanych. W Gotham City, mieście nękanym przez gangsterów i przestępców w dziwacznych kostiumach, każdy może stać się ofiarą. Laureaci nagrody Willa Eisnera, Jeph Loeb i Tim Sale (autorzy albumów: Batman: Nawiedzony Rycerz oraz Superman: Na wszystkie pory roku) przedstawiają wciągającą opowieść z początków kariery zamaskowanego obrońcy Gotham, w której występują najwięksi wrogowie Batmana.
Batman Black and White (1996, 2013-2014, 2020-2021)
Zbiór krótkich historii z Mrocznym Rycerzem, stworzonych przez znanych scenarzystów i rysowników. O niezwykłości tego zbioru stanowi fakt, że wszystkie historie opowiedziane są w czerni i bieli.
Strony: 1 2