20-lecie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego!

Instytut Teatralny obchodzi 20-lecie istnienia. Kulminacyjnym punktem obchodów 20. urodzin Instytutu Teatralnego będzie koncert muzyki teatralnej Tak brzmi teatr. Wydarzenie odbędzie się 9 września o godzinie 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

20-lecie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego to jedno z ważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się sezonu teatralnego. Koncert Tak brzmi teatr, przygotowany według scenariusza i w reżyserii Mateusza Pospieszalskiego, zabierze nas w subiektywną, autorską muzyczną podróż przez ostatnie dwie dekady muzyki teatralnej. Znajdziemy tu piosenki z licznych spektakli tego okresu, wykonane przez wybitnych artystów scen muzycznych i teatralnych.

Zobacz również: Olimp – recenzja spektaklu. Muzyczna ekstaza w antycznym stylu

Usłyszymy m.in. piosenki autorstwa i w wykonaniu Grzegorza Turnaua. Zaśpiewają także Sonia Bohosiewicz, Marcin Januszkiewicz, Ewa Konstancja Bułhak i Joanna Rybka-Sołtysiak. Obok szlagierów takich jak Okularnicy, Litania piwnic, Będzie plan pojawią się kompozycje Teoniki Rożynek, Joanny Szczęsnowicz i Marka Materny. Mateusz Pospieszalski zaprezentuje także specjalnie napisane na tę okoliczność utwory: I ciągle widzę ich twarze z tekstem Stanisława Wyspiańskiego oraz Marionetki z tekstem Cypriana Kamila Norwida.

Mateusz Pospieszalski, reżyser koncertu, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Instytucie Teatralnym powiedział: „Ważnym elementem zbliżającego się koncertu jest dla mnie muzyka instrumentalna. Zespół złożony jest z muzyków, którzy czynnie współpracują z teatrem i komponują muzykę teatralną. W koncercie nie zabraknie również elementu musicalowego, a także nawiązań do twórczości ludzi związanych z teatrem. Odwoływałem się do historii, do wierszy o teatrze, m.in. do utworów Cypriana Kamila Norwida czy Stanisława Wyspiańskiego”.

20-lecie Instytutu Teatralnego
Mat. promocyjne Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego

Ewa Konstancja Bułhak, aktorka i interpretatorka piosenek, która podczas koncertu wykona utwory Kazia i zapałki oraz Sypka Warszawa, dodała: „Jestem od początku do końca z teatru. Moje śpiewanie to są głównie krótkie formy teatralne. Kocham piosenkę interpretowaną, która dodana do spektaklu potrafi zbudować zupełnie inny świat, przenieść teatralną scenę na wyższe piętro”.

To jednak nie koniec naszych jubileuszowych planów. Na grudzień zaplanowaliśmy w konferencję naukową „Czy istnieje polska szkoła historii i krytyki teatru?”. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września. To doskonała okazja, by zastanowić się nie tylko nad postawionym w tytule pytaniem, ale także o to, czy wśród współcześnie piszących o teatrze są przyszli klasycy gatunku, kim byli i kim są ludzie, którzy opisują teatr oraz które opracowania, instytucje, periodyki, przedsięwzięcia stanowią kamienie milowe w dziejach polskiej teatrologii.

Zobacz również: SIX to dla mnie duża lekcja – rozmowa z Eweliną Adamską-Porczyk

Pod koniec roku pojawi się także jubileuszowa publikacja zawierająca kalendarium ostatnich pięciu lat oraz wspomnienia pracowników Instytutu Teatralnego, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w pracy w naszej instytucji.

Ponadto, kontynuujemy rozpoczęty w marcu cykl audycji „Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski” na antenie radiowej Dwójki oraz realizujemy wiele innych projektów takich jak „Sofokles na nowo odczytany”, „Fredro 2023”, „Teatr polski poza granicami”, „Dramatopisanie”.

Zdjęcie wyróżniające: Kinga Senczyk

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze