Już 7 września w Częstochowie rozpocznie się druga edycja Festiwalu Tańca Współczesnego pod hasłem Pamięć miasta. W programie warsztaty, spektakle, dyskusje i spacery performatywne.
Pamięć miasta to cykl wydarzeń performatywnych (spektakle, warsztaty, projekt społeczny, dyskusje, rozmowy, wystawa) układających się w program drugiego festiwalu tańca współczesnego w Częstochowie. Celem imprezy jest podkreślenie znaczenia tańca dla miasta, a także znalezienie pomostu pomiędzy przeszłością, a obecną kulturą tańca współczesnego.
Zobacz również: Girl power czyli „SIX” na polskiej scenie – rozmowa z Olgą Szomańską, Martą Burdynowicz i Agnieszką Rose
Szczególnie ważne w myśleniu o profilu festiwalu są idiomy dotyczące pamięci ciała i przestrzeni oraz kształtowanie tożsamości w odniesieniu do nich.
Pamięć miejsca przesuwa się w kierunku antropologii miasta i przedwojennej wielokulturowej historii Częstochowy. Przed wojną mieszkało tu ponad 40 tysięcy Żydów Częstochowian. Tworzyli oni bardzo silną społeczność, intensywnie uczestniczyli w życiu miasta, wpływając na jego rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy.

Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców miasta poprzez odniesienie się do pamięci miasta: co miasto i jego mieszkańcy pamiętają dziś, kiedy w przestrzeni miejskiej nie zostały wyraźne symbole (budynki, instytucje)? Co zatem zostało w samej tkance miasta i pamięci mieszkańców? Czy coś przypomina o przeszłej wielokulturowej historii miasta, a w niej obecności Żydów?
Zobacz również: Zesłanie – recenzja spektaklu. Syberia na wesoło
Ten projekt ma symbolicznie zrekonstruować obraz przedwojennej Częstochowy i zobaczyć miasto jako palimpsest. W czasie projektu odbędzie się spacer performatywny po części Starego Miasta, w której mieszkali przede wszystkim Żydzi.
Organizatorzy chcą pracować z pamięcią pamięcią miasta także na innych poziomach zapraszając na festiwal osoby związane z miastem. Zarówno te nadal w nim pracujące, ale także te, których ścieżki życiowe poprowadziły gdzieś indziej. Chcą tworzyć i odkrywać nowe narracje miejskie.

W tym roku szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie wokół książki Dwa życia Yana Aleksandry Pluty. Dzięki niemu wróci pamięć o dawnym mieszkańcu Częstochowy – Janie Michalskim (Jan Majzner), który zapisał się w historii Brazylii jako jeden z najważniejszych krytyków teatralnych. Częstochowę opuścił jako dziecko w czasie wojny i dzięki temu ocalał, możliwe, że dzięki książce i spotkaniu wokół niej, zacznie się jego “trzecie” życie, tym razem w pamięci mieszkańców Częstochowy.
