Milion sprzedanych książek Szczepana Twardocha!

Wydawnictwo Literackie informuje, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy! To niezbity dowód na to, że śląski pisarz należy nie tylko do najważniejszych i najbardziej cenionych prozaików, ale też do grona najpopularniejszych pisarzy współczesnych.

Chołod – ostatnia jak dotąd powieść Twardocha ukazała się jesienią 2022 roku i spotkała się z żywym przyjęciem tak czytelników, jak i krytyki literackiej. Wysokie miejsca na listach bestsellerów i bardzo dobra sprzedaż sprawiły, że właśnie tą powieścią Szczepan Twardoch wkracza do wąskiego klubu pisarzy, mogących pochwalić się sprzedażą ponad miliona egzemplarzy swoich książek. Ta liczba obejmuje wszystkie tytuły Szczepana Twardocha, jakie ukazały się pod szyldem Wydawnictwa Literackiego od 2012 roku i we wszystkich dostępnych formatach (wersje papierowe, e-booki i audiobooki).

Twardoch
Fot. Okładka książki Chołod / Szczepan Twardoch

Współpraca śląskiego prozaika i krakowskiej oficyny rozpoczęła się od wydania powieści Morfina – szalona i transowa historia Konstantego Willemanna natychmiast wyniosła Twardocha na szczyt popularności i przyniosła mu wiele wyróżnień, w tym istotny dla rozwoju literackiej kariery Paszport „Polityki”. Po Morfinie przyszły kolejne głośne, szeroko komentowane i popularne wśród czytelników powieści: w 2014 bodaj najbardziej osobista i „najbardziej śląska” powieść Drach, a następnie w 2016 Król, którego bohaterem jest Jakub Szapiro, żydowski bokser, gangster i władca przedwojennej Warszawy. Na podstawie Króla Canal+ wyprodukowało popularny serial, a na półki księgarskie trafiła serialowa edycja powieści. W 2018 roku kolejne zaskoczenie – ukazuje się Królestwo, czyli wojenna kontynuacja Króla, opowiedziana z perspektywy Ryfki – kochanki Jakuba i jego syna Dawida.

Zobacz również: Akolici Cthulhu – recenzja książki. Kult Przedwiecznych coś nie w formie

Król to najpopularniejsza powieść Szczepana Twardocha – od premiery książka zdobyła uznanie 300 tys. czytelników! Na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych utworów uplasowała się Morfina – 153 tys., a na trzecim Królestwo z wynikiem 135 tys. egzemplarzy!

Twardoch
Fot. Plakat serialu Król / Canal+

Lata 20. XXI w. to kontynuacja dobrej passy – w 2020 roku ukazuje się Pokora, a w 2022 roku Chołod. To książki, w których prozaik z Pilchowic z jednej strony powraca do swych najważniejszych tematów, z drugiej – nadaje tym opowieściom nowy ton. W Pokorze śledzimy losy Aloisa Pokory, syna górnika z Górnego Śląska, który wyrwany z proletariackiego środowiska wszędzie spotyka się z odrzuceniem i pogardą, jednak walczy o godność i uznanie. Chołod natomiast to brawurowa i pełna niesamowitych perypetii powieść o śląskim komuniście Konradzie Widuchu, który po ucieczce z sowieckiego łagru trafia do odseparowanej od świata (i historii) tajemniczej syberyjskiej osady. Sprzedaż Pokory przekroczyła 106 tys., natomiast Chołod zbliża się do poziomu 90 tys. sprzedanych egzemplarzy i ściągniętych plików.

Zobacz również: Tak jest okej – recenzja książki

Listę tytułów Szczepana Twardocha opublikowanych w Wydawnictwie Literackim uzupełniają: wznowienie w 2021 roku Wiecznego Grunwaldu (z posłowiem autora), śląskie edycje Dracha i Pokory (obie powieści na język śląski przetłumaczył Grzegorz Kulik), a ponadto tom dzienników Wieloryby i ćmy (2015), zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience (2017), wybór felietonów Jak nie zostałem poetą (2019), Wielkie Księstwo Groteski (2021) oraz Byk (2022) – pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej.

Twardoch
Fot. Okładka książki Ballada o Pewnej Panience / Szczepan Twardoch

Jedenaście lat współpracy pomiędzy Wydawnictwem Literackim a Szczepanem Twardochem to również liczne nagrody i wyróżnienia. Oprócz wspomnianego Paszportu „Polityki” wymienić należy: Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląski Wawrzyn Literacki, Nagrodę Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodę Czytelników Nike, Nagrodę im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize.

Zobacz również: Najlepsze książki 2023 roku

Z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego i rekordowej sprzedaży książek Szczepana Twardocha już 2 listopada odbędzie się spotkanie z pisarzem. Wszystko w ramach Bomby Megabitowej w Krakowie. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia. Zapraszamy 2 listopada o godz. 18.00 do Centrum Kongresowego ICE. Więcej informacji na stronie www.bombamegabitowa.com.

Twardoch
Fot. Okładka książki Sternberg / Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch będzie także gościem Targów Książki w Krakowie – w niedzielę 29.10 o godz. 12.00 na stoisku WL planowana jest sesja autografów autora Chołodu. Pisarz weźmie także udział w Targach Książki w Katowicach – zainteresowanych zapraszamy w niedzielę 5 listopada o 12.00.

Zobacz również: Najlepsze książki na jesienne wieczory

Na koniec jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość – zwłaszcza dla tych, którzy być może nie mieli okazji poznać wcześniejszych książek pisarza. Wydawnictwo Literackie zapowiada wznowienie pierwszych, młodzieńczych powieści śląskiego prozaika, które dziś są właściwie niemożliwe do zdobycia. W nowej edycji ukaże się jako pierwsza Epifania wikarego Trzaski, kolejne będą powieści Sternberg i Obłęd rotmistrza von Egern. Więcej szczegółów wkrótce.

Źródło obrazka wyróżniającego: Wydawnictwo Literackie

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl

Jakub Kwiatkowski

Grafik i ilustrator, który stara się z tego żyć. Jak to w życiu studenta, bywa różnie, więc z miłości do popkultury przekładam też swoje wrażenia na teksty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze