Najlepsze polskie gry

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Polskie gry, ojczyźniane, rodzime, biało-czerwone, Polska przedmurzem elektronicznej rozgrywki! Hamując już moje ADHD, chcielibyśmy wam przedstawić najlepsze polskie gry, byście wiedzieli, że nie tylko Wiedźminem stoimy. A trochę ich jest – od kultowych przygodówek z lat 90-tych, poprzez takie gry jak Kangurek Kao czy Call of Juarez, na najnowszych perełkach jak Gamedec czy Ghostrunner kończąc.


Spodobało Ci się nasze zestawienie Najlepsze polskie gry?
Zobacz również:

Czy Wiedźmin 3 naprawdę najlepszy?

Najlepsze gry 2022 roku

Najlepsze gry z superbohaterami

Najlepsze przygodówki w historii


Teen Agent (1995)

Nasze zestawienie Najlepsze polskie gry zaczynamy od klasyka – Teen Agent. Głównym bohaterem gry jest Marek Hopper, tytułowy nastoletni agent, który całkowicie przypadkowo dostaje zadanie rozwiązania zagadki tajemniczego zniknięcia złota z głównych europejskich banków. Akcja gry rozgrywa się w trzech lokacjach – w obozie szkoleniowym RGB, wiosce oraz posiadłości Jana Ciągwy, głównego czarnego charakteru w grze.


Jack Orlando: A Cinematic Adventure (1997)

Od małego byłem wielkim fanem przygodówek, a Jack Orlando ze swoim dojrzalszym tonem, stanowił trochę taki zakazany owoc dla dzieciaka w moim wieku. Do dziś wspominam te kultowe dialogi i wspaniały klimat noir. Rozszerzona wersja to było dopiero cudeńko – dopiero po długich latach dowiedziałem się, że w grę można było zwyczajnie przegrać, jeśli nie zdobyło się jednego przedmiotu w odpowiednim momencie. Najbardziej będę jednak wspominał ten dialog, który Jack odbywa z prostytutką:

– Typowy samiec. Żona kładzie dzieci spać, a on idzie na balety
– Cielęcinko, ubierz sobie lepiej ciepłe spodnie, bo wątrobę zaziębisz


Książę i Tchórz (1998)

Gra opowiada historię pewnego młodzieńca, marzącego o życiu pełnym przygód, którego umysł i dusza wskutek demonicznej magii zostają przeniesione w ciało odważnego księcia Galadora z zamku Garrahan. Zamiana odbywa się jednak w niezwykle niefortunnym momencie – w trakcie pojedynku pomiędzy księciem a Czarnym Rycerzem. Przerażony chłopak ucieka, hańbiąc tym samym dobre imię Galadora. Od tej chwili główny bohater usiłuje powrócić do własnego ciała. Pomocną dłoń w tej trudnej sytuacji podaje mu Arivald – mag, który tysiąc lat wcześniej zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.


Mortyr (1999)

Akcja gry rozpoczyna się w alternatywnej rzeczywistości w której to świat został zdobyty przez hitlerowską Rzeszę. Niemcy wygrały II wojnę światową dzięki wynalezieniu wehikułu czasu i sprowadzeniu artefaktu z przyszłości. Wojskowy naukowiec, gen. Jürgen Mortyr i jego współpracownicy odkryli, że przez podróże w czasie klimat na Ziemi zmienia się w ten sposób, że zapobiegnięcie kataklizmom może stać się niemożliwe. Naukowiec i kilku ludzi chcą zniszczyć tę linię czasu. Syn Jürgena, Sebastian został wysłany w przeszłość aby zniszczyć maszynę.


Gorky 17 (1999)

Akcja gry toczy się w 2009 roku. Miejscem akcji jest miasto Lubin, będące byłą bazą radzieckich sił zbrojnych. W związku ze zbombardowaniem podobnej bazy na terenie Rosji działającej pod nazwą Gorky 17, do otoczonego przez wojsko Lubina wysłana zostaje grupa żołnierzy. Oddział składa się z trzech przedstawicieli wojsk sojuszniczych NATO: dowódcy – Cole’a Sullivana, Jarka Owicza oraz Thiery’ego Trantigne’a. Ich zadaniem jest zbadanie terenu bazy i wyjaśnienie zaginięcia kilku osób.


Seria Kangurek Kao (od 2000 roku)

Kangurek Kao to niesamowita i zwalająca z nóg trójwymiarowa, przygodowa zręcznościówka, w której główną rolę odgrywa energiczny torbacz z nadzwyczaj rozwiniętymi kończynami dolnymi i smykałką do walki. Uzbrojony w przerośnięte rękawice bokserskie. Polski odpowiednik Crasha i Spyro? Jak najbardziej!


Polanie II (2003)

Chyba nie ma polskiego domu, w którym choćby raz nie zagościli na PC Polanie II. Strategia za moich czasów dzieciństwa królowała pod każdą strzechą i w każdej szkolnej świetlicy, która oczywiście korzystała z cudu technologii jakim był w tym czasie komputer. Gra sama w sobie jest dość prosta w założeniach, ciekawie zaprojektowana i bardzo przyjemnie, jeżeli chodzi o aspekty wizualne, wykonana. Czego zatem chcieć więcej? Polan III!


Painkiller (2004)

Daniel Garner i jego żona zginęli w wypadku samochodowym. Daniel trafił do miejsca między piekłem a niebem, natomiast jego żona od razu dostała się do niebios. Żeby tam trafić, Daniel musi odkupić swoje winy. Jego zadaniem jest znaleźć i zabić czterech generałów piekła oraz samego Lucyfera. Aby to zrobić trzeba zabić wszystkie hordy potworów, które ich ochraniają.


Chłopaki nie płaczą (2005)

No więc to było tak: Fred nagrabił sobie w końcu u swojego kumpla Gruchy (obaj to Kozacy z Wybrzeża, wiecie), nabijając się z jego różowego sweterka oraz Rumunów pucujących szyby. Nienawykły do radzenia sobie z drwinami Grucha rozwiązał problem, strzelając kilka razy do Freda, czego ten ostatni niestety nie przeżył. Grucha poszedł siedzieć. Fred przykrył się kołdrą w piachu. Teraz jednak moce nadprzyrodzone przywracają go do życia, aby wraz ze swym kompanem wykonał kilka zadań, udowadniając w ten sposób, że nie jest tak całkiem nieudanym boskim dziełem. Niepowtarzalny duet wraca do akcji!


Seria Call of Juarez (od 2006 roku)

Call of Juarez zagrywałem się bardzo długi okres czasu i jakże wielkie ogarnęło mnie zdumienie, gdy dowiedziałem się, że jest to gra polskiej produkcji. Nie sądziłem wtedy jeszcze, że nasi rodacy potrafią wypuścić tak dynamiczny i klimatyczny western, a przy tym naprawdę świetnego FPSa z kilkoma ciekawymi zabiegami, ot choćby nawet przycelowanie w slow motion (coś jak ult McCree, info dla młodszego pokolenia). Szkoda tylko, że seria bardzo szybko umarła i nie podążyła taką drogą rozwoju jak Wiedźmin.


Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze polskie gry na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze