Najlepsze przygodówki w historii

Dawno, dawno temu, gdy jeszcze twórcy gier nie potrafili stworzyć ekscytujących fajerwerków graficznych eksplodujących na ekranach graczy, na rynku gier wideo królowały przygodówki. W większości przypadków miały one charakter prostych point&cilcków, wzbogaconych o różne ciekawe mechaniki. Aktualnie gatunek ten przebywa raczej na zapleczu głównej sceny rynkowej, jednak co jakiś czas można trafić na ciekawą perełkę. Dzisiaj przyjrzymy się tym, które z perspektywy czasu wypadły najlepiej.


Spodobało Ci się zestawienie Najlepsze przygodówki w historii?
Zobacz również:

Najlepsze gry z superbohaterami

Najlepsze gry na PlayStation 3

Najlepsze gry 2022 roku

Najlepsze filmy DC


Maniac Mansion (1987)

Nasze zestawienie Najlepsze przygodówki w historii zaczynamy od Maniac Mansion! Wyznaczyła standardy gier przygodowych na następne dziesięć lat. Dzięki wyborowi spośród kilku postaci, mających różne umiejętności, grę można ukończyć na kilka sposobów. Kontynuacją była gra Day of the Tentacle.


Secrets of the Monkey Island (1990) oraz Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (1991)

Przygodówka przygotowana przez Lucasfilm games w 1990 roku! Pełna humoru opowieść o młodzieńcu, który chciał zostać piratem. Pełna gagów, nawiązań do popkultury i zagadek, oczywiście, że zagadek. Aby Guybrush Threepwooda mógł zostać piratem musi wykonać trzy zadania. Właśnie w nich będziemy pomagać głównemu bohaterowi, co chwilę natrafiając na przeszkody i pomniejsze zadania odciągające nas od głównego wątku. W 2010 roku pojawiła się zremasterowana wersja gry, w której znajdziemy grafikę odpowiadającą współczesnym standardom oraz lepszy dźwięk. Twórcy jednak zdecydowali się na pozostawienie oryginału w „drugiej warstwie” i w trakcie gry możemy się przełączać pomiędzy poprawioną grafiką, a tą oryginalną.


Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)

Rok 1939. W przededniu drugiej wojny światowej naziści chcą odnaleźć zaginioną Atlantydę – miasto, które przed wiekami zostało zmiecione z powierzchni Ziemi w tajemniczych okolicznościach. Podobno w ruinach Atlantydy znajduje się potężna broń, dlatego Indiana Jones i Sophia Hapgood, podążają tropem Niemców, by nie dopuścić do jej odnalezienia i wykorzystania przeciwko ludzkości.


Myst (1993)

Jedna z najbardziej uznanych klasycznych gier przygodowych, w której przenosimy sie do surrealistycznego świata wysp Myst, rządzącego się oddmiennymi prawami, które musimy poznać aby rozwiązać jego tajemnice.


Day of the Tentacle (1993)

LucasArt po raz kolejny. Gra wydana w 1993 roku była kontynuacją Maniac Mansion. W Day of the Tentacle wyruszamy w podróż w czasie przy pomocy wehikułu. Dr. Fred chce w ten sposób ochronić świat przed jego własnym dziełem. Przez przypadek stworzył on bowiem inteligentną istotę, która zyskała zły charakter i chce przejąć władzę nad naszą planetą. Nie widząc innego sposobu postanawia cofnąć się w czasie. Niestety maszyna okazuje się wadliwa i rozrzuca podróżująca w niej trójkę bohaterów do różnych epok historycznych. Jak to w produkcjach od LucasArt mamy tutaj tonę humoru, nawiązań popkulturowych oraz całe mnóstwo soczystych dialogów. Klika się aż miło.


Sam & Max: Hit the Road (1993)

Chyba najzabawniejsza oraz jedna z lepszych gier od legendarnego studia LucasArts. Sam i Max to postacie wykreowane przez Steve’a Purcella. Jest to para detektywów o nietypowym podejściem do swojej pracy – nie lubią po prostu działać według przyjętych norm. W Hit the Road muszą rozwiązać sprawę dwojga uciekinierów z cyrku – wielkiej stopy Bruno oraz kobiety-żyrafy Trixie. Gra wydana w roku 1993 zasłynęła jako innowacyjna, wprowadzając zupełnie nowy system dialogów oraz ikonek interakcji. Sam & Max to jednak przede wszystkim świetna historia z wieloma zwrotami akcji, barwnymi postaciami oraz niepowtarzalnym humorem. Tutaj nie sposób się nudzić.


Gabriel Knight: Sins of the Fathers (1993)

Akcja gry przenosi gracza do Nowego Orleanu, gdzie pokieruje losami tytułowego Gabriela Knighta, właściciela księgarni ze starymi książkami i pisarza amatora. W momencie zawiązania akcji, Nowym Orleanem wstrząsa brutalne morderstwo, noszące znamiona rytualnego mordu związanego z kultem voodoo – a bohater postanawia wykorzystać swoje znajomości w policji, a konkretniej przyjaciela, Franka Mosely’ego, aby dotrzeć do szczegółów śledztwa i wykorzystać je w swojej najnowszej powieści.


Full Throttle (1995)

Full Throttle to klasyczna gra przygodowa z grafiką autorstwa Tima Schafera, opowiadająca historię Bena Throttle; przywódca gangu motocyklowego Polecats, który zostaje wciągnięty w opowieść o motocyklach, chaosie i morderstwie.


The Neverhood (1996)

Gra przenosi nas do niezwykłego i pełnego humoru plastelinowego świata o nazwie Neverhood. Kierujemy w nim ludkiem o imieniu Klaymen, a naszym głównym celem jest odzyskanie i zwrócenie korony władcy Neverhood, która podstępem została skradziona prawowitemu królowi Hoborgowi. Aby to osiągnąć, przyjdzie nam po drodze rozwiązać wiele zagadek i łamigłówek.


Blade Runner (1996)

„Blade Runner” to trójwymiarowa gra przygodowa, której fabuła luźno powiązana jest z filmem „Łowca androidów” i powieścią „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” autorstwa Philipa K. Dicka. Akcja gry toczy się w Los Angeles w 2019 roku. Głównym bohaterem jest detektyw Ray McCoy, początkujący łowca androidów, który otrzymuje zadanie zdemaskowania replikantów zamieszanych w zabijanie zwierząt. W czasie śledztwa wychodzi na jaw, że w sprawie udział biorą wpływowe osoby, również z policji. McCoy zostaje postawiony w bardzo kłopotliwej sytuacji…


Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze przygodówki w historii na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze