24 książki, które warto przeczytać w 2024 roku

Nowy Rok oznacza nowe postanowienia. My w tym roku również je mamy. Chcemy, aby 2024 był wyjątkowy, więc przygotowaliśmy dla Was – ale i dla siebie nawzajem – listę 24 książek na najbliższych dwanaście miesięcy. Znajdziecie na niej historie, które grzeją miejsce w sercach naszych redaktorów, i które polecają, kiedy tylko mają okazję. Oto 24 książki, które warto przeczytać w 2024 roku!


Zobacz również:

Najlepsze książki 2023 roku

Najlepsze książki Jaguara

Najlepsze książki na Halloween


K.S. Robinson – Czerwony Mars

Jedna z najciekawszych wizji kolonizacji Marsa, nie tylko pod względem naukowo-technicznym, ale też i z racji przedstawienia polityczno-gospodarczych konsekwencji tak skomplikowanego przedsięwzięcia. Przez wielu uważana za najlepszą opowieść o kolonizacji Marsa, jaka do tej pory powstała. Vesper tchnął w nią nowe życie wznawiając jej wydanie w Polsce, zapowiadając jednocześnie dwie kolejne odsłony, które ukażą się w 2024 roku właśnie. Zatem lepszego momentu na sięgnięcie po tę część nie było.

 


T. Kawaguchi – Zanim Wystygnie Kawa

A gdyby tak móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni… Zanim Wystygnie Kawa to cykl historii połączonych ze sobą jedynie miejscem – kawiarnią, w której klienci mogą odbyć podróż w czasie do wydarzeń z przeszłości. Książka ta podbiła serca czytelników na całym świecie w rekordowym tempie. Ta nietuzinkowa, wzruszająca seria doczekała się już trzech tomów opowiadań, a czwarty może pojawić się już w 2024 roku.

 


B. Józefiak – Wszyscy tak jeżdżą

Samochód to wolność. Za pomocą samochodu pokazujemy, na co nas stać. Polacy od lat przodują w liczbie samochodów na jednego mieszkańca. Niestety nie idzie za tym świadomość korzystających z nich kierowców. Ta książka pozwala przejrzeć na oczy i zauważyć problem nie tylko u barana z audi przed nami, ale też u siebie. Znakomicie zrealizowany reportaż rzetelnie zgłębiający najważniejsze aspekty transportu drogowego w Polsce. Pozycja obowiązkowa zarówno dla kierowców jak i pieszych.

 


R. Sager – Tylko ona została

To względnie nowa pozycja, która pojawiła się na polskim rynku w listopadzie 2023. Dzieła tego autora stały się moim zeszłorocznym odkryciem, a ten konkretny tytuł na długo zapadł mi w pamięć. Od chwili sięgnięcia po książkę nie mogłam się od niej oderwać, wciągnięta przez angażującą fabułę. Tak jak główna bohaterka chciałam poznać sekrety jej podopiecznej, Lenory Hope, którą niegdyś oskarżono o bestialskie zamordowanie całej swojej rodziny. Mimo braku dowodów i upływu wielu lat od tragedii całe miasto nadal żyje tymi wspomnieniami. Sama zainteresowana do tej pory milczała na ten temat, aż do momentu pojawienia się jej nowej opiekunki, Kit McDeere, której Lenora jest gotowa opowiedzieć o wszystkim, co się wydarzyło. Sager doskonale ukazuje napięcie i tajemnicę, które sprawiają, że lektura staje się niezapomniana. Jego umiejętność kreowania atmosfery oraz zdolność trzymania czytelnika w napięciu sprawiają, iż nie oderwiecie się od książki.


C. McCarthy – Droga

W przyszłości, która równie dobrze może zdarzyć się jutro albo za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm. Zniszczył on naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość… Wyjątkowa powieść ukazująca wizję postapokaliptycznego świata, w którym ojciec wraz z synem przemierzają zniszczone krainy, próbując przetrwać kolejny dzień. Droga to tytuł wyjątkowy oraz poruszający, zachwycający pięknym językiem.  Zdecydowanie polecam lekturę – zwłaszcza w oryginale, choćby dla zachowania subtelnego piękna tekstu.


J.R.R. Tolkien – Władca pierścieni

W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie… Historia opowiada o przygodzie Frodo Bagginsa, który razem z Drużyną Pierścienia udaje się w niebezpieczną podróż. Ich celem jest zniszczenie Jedynego Pierścienia, który pragnie odzyskać Mroczny Władca – Sauron. Wspaniałe dzieło J.R.R. Tolkiena pokochane tysiące osób – i, moim zdaniem, trudno im się dziwić. Autor fantastycznie wykreował całe Śródziemie od podstaw, począwszy od religii, a kończąc na drobnych historyjkach opowiadanych w karczmach.


M.L. Rio – A jeśli jesteśmy złoczyńcami

A jeśli jesteśmy złoczyńcamiA jeśli jesteśmy złoczyńcami rozpoczyna się od wyjścia z więzienia Olivera – odsiedział on wyrok dziesięciu lat pozbawienia wolności za morderstwo, które nie wiadomo, czy popełnił. Ostatniego dnia odsiadki odwiedza go zaś człowiek, za którego sprawą chłopak trafił za kratki. Detektyw przechodzi na emeryturę, a jedyne, czego chce się przed nią dowiedzieć, to to, co tak naprawdę wydarzyło się tamtej jesieni. Nie do każdego trafi fenomen nurtu dark academia; nie każdy zrozumie piękno, jakie można odnaleźć w sztuce, a tym bardziej niewielu dostrzeże, że obsesja tak naprawdę bierze się z niepohamowanej pasji i miłości. Dlatego ta książka nie jest odpowiednia dla każdego. Nie wszyscy  będą w stanie ją zrozumieć i odczuwać. Nie jest to powieść lekka i na pewno trzeba przeczytać ją nieraz, aby zrozumieć w pełni, co autorka chciała przekazać. Mimo wszystko jednak serdecznie polecam po nią sięgnąć – a nuż do Was też trafi i pochłonie Was bez reszty.


O. Tokarczuk – Prawiek i inne czasy

Tytułowy Prawiek to wieś położona w centrum Polski. Miejsce, gdzie rzeczywistość przeplata się ze starymi wierzeniami, a codzienność staje się dużo ważniejsza od przyszłych czy przeszłych wydarzeń. Prawiek jest miejscem, gdzie czas płynie inaczej. W ciężkich latach XX wieku kilka pokoleń, które zamieszkują tę wyjątkową wieś wiedzie swoje życie i stara się uczynić je szczęśliwszym i lepszym. Wszystko układa się w piękną historię o przemijaniu i czasie, który został nam ofiarowany. Prawiek i inne czasy to książka wyjątkowa w swojej prostocie. Olga Tokarczuk już nieraz dowiodła, że prozaiczne rzeczy można pokazać we wspaniały sposób. Piękno przemijania jest tu ukazane w sposób naturalny i dobry.

Strony: 1 2

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze