Dlaczego kultura dla dzieci jest ważniejsza, niż myślisz – debata z Dwiema Siostrami już w piątek

Jesienią Dwie Siostry dyskutowały z czytelnikami o marginalizacji literatury dziecięcej – i zapowiadały, że to dopiero początek. Teraz dotrzymują słowa.

Kultura dla dzieci i młodzieży – od literatury, przez kino i teatr, po muzykę i sztukę – zajmuje w dyskusji publicznej miejsce podrzędne: jest traktowana jako znacznie mniej ważna i mniej godna uwagi od kultury kierowanej do odbiorców dorosłych. A jakie jest jej rzeczywiste znaczenie? Co nam daje i co z niej wynika? Co tracimy, spychając ją na margines? Dlaczego warto się nią zajmować i o niej mówić? I skąd czerpać wzorce, by robić to dobrze?

Zobacz również: Proszę słonia – recenzja książki. Słoniasty powrót do dzieciństwa

W dyskusji udział wezmą ekspertki związane z trzema dziedzinami kultury dziecięcej – teatrem, literaturą i filmem:

  • Justyna Czarnota – pedagożka teatru, trenerka, kuratorka. Prowadzi warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce, ale jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin. Ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.
  • Anna Czernow – literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu artykułów naukowych, publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych w kraju i za granicą. Tłumaczka z języka szwedzkiego. W latach 2015–2023 była prezeską Polskiej Sekcji IBBY.
  • Marta Jodko – historyczka sztuki, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Członkini zarządu ECFA – Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci. Współtworzy program filmowy Biennale Sztuki dla Dziecka, a w latach 2009–2022 także program Animator dla Dzieci na MFFA Animator.

Zobacz również: Skubaniec – recenzja książki. Kryminał dla dzieci? Jeszcze jak!

Rozmowę poprowadzi Zofia Małkowicz – doktora socjologii (UAM), wykształcona również humanistycznie (media interaktywne i widowiska, UAM) i artystycznie (edukacja artystyczna, rzeźba i działania przestrzenne UAP); badaczka, facylitatorka, edukatorka, ekspertka w zakresie działań interdyscyplinarnych. Przez ostatnią dekadę współpracowała z instytucjami kultury i sztuki, tworząc programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także realizując projekty badawcze służące diagnozie potrzeb publiczności oraz ewaluacji działań edukacyjnych.

Cała dyskusja odbędzie się w piątek, 8 marca, na Poznańskich Targach Książki. Nagranie debaty zostanie udostępnione na profilu FB Wydawnictwa Dwie Siostry.


Źródło: materiały prasowe (Dwie Siostry)
Grafika główna: materiały prasowe (Dwie Siostry)

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze