Dzień, w którym planeta Ziemia, przeniesie się do Śródziemia!

Z pewnością trudno znaleźć osobę, która przynajmniej raz w życiu nie słyszała o J.R.R. Tolkienie. Dla jednych jest on pisarzem gatunku, który nie jest im szczególnie bliski, a inni kojarzą go tylko z wysokobudżetowych ekranizacji kinowych. Jednak dla czytelników i pisarzy fantastyki stał się on ojcem, promotorem i rewolucjonistą. Dlaczego?


J.R.R. Tolkien – pisarz, który zmienił oblicze fantastyki


J.R.R. Tolkien, a dokładniej John Ronald Reuel Tolkien, żył w latach 1892–1973. Wybitny profesor literatury staroangielskiej i filologii klasycznej. Czym sobie zasłużył na swoją sławę? Otóż perfekcjonizmem. Cechą charakteru, która sprawiła, że Śródziemie stało się miejscem niebywałym, szczegółowym, przepięknym oraz sprawiającym wrażenie, że gdzieś w odległej przeszłości istniało naprawdę. Perfekcjonizm pisarza, wojny, przeciwności losu oraz maszyna do pisania (Tolkien nie był fanem innowacji, więc napisanie Władcy Pierścieni na maszynie do pisania, dwoma palcami, zajęło mu 14 lat) wydłużyły czas publikacji kolejnych dzieł, co dla mniej cierpliwych było zapewne katorgą, ale sprawiło również, że Śródziemie zostało dopieszczone pod każdym względem.

Zobacz również: Szafa i Pierścień, czyli Lewis i Tolkien – o historii pewnej przyjaźni, część 1

Tolkien stworzył świat zamieszkany przez wiele ras, składający się z różnorodnych krain z odrębną fauną i florą. Wykorzystując motywy znane z dawnych wierzeń i mitologii, opracował historię Śródziemia od jego powstania aż po wszystkie kolejne ery. Ponadto nadał rasom wierzenia, kulturę i języki (w tym stworzone przez samego Tolkiena języki elfów – quenya i sindarin oraz krasnoludzki khuzdûl). Stworzył także systemy pisma (sarati, tengwar i cirith), mapy i kalendarze. Tym oto sposobem twórczość J.R.R. Tolkiena nie tylko spopularyzowała fantastykę, ale również ugruntowała jej cechy jako gatunku literackiego i stała się inspiracją dla wielu pisarzy.

J.R.R. Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973) / Fot. BBC

25 marca dniem czytania twórczości J.R.R. Tolkiena


Wszyscy, którym twórczość Tolkiena przypadła do gustu, 25 marca mogą świętować Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Idea ta pojawiła się dzięki największemu towarzystwu fanów pisarza The Tolkien Society w 2003 roku i trwa do dzisiaj. Dlaczego wybrali taką, a nie inną datę?

Zobacz również: Szafa i Pierścień, czyli Lewis i Tolkien – o historii pewnej przyjaźni, część 2

Otóż po wykonaniu kilku obliczeń na podstawie kalendarza Królów i kalendarza Namiestników, 25 marca w Śródziemiu świętowany jest Nowy Rok upamiętniający pokonanie Saurona i upadek Barad-dûr. Wspomnieć również należy, że w dziełach Tolkiena wiele dat najważniejszych wydarzeń nie jest przypadkowa. Sam pisarz był osobą głęboko wierzącą (katolikiem) i postarał się, żeby wybrzmiało to w jego utworach. Zatem we wcześniej wspomniany dzień 25 marca wypada święto Zwiastowania Pańskiego, a według staroangielskiej tradycji ostatni dzień Stworzenia Świata oraz Ukrzyżowanie i Śmierć Chrystusa. Natomiast 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Drużyna Pierścienia wyruszyła w długą i niebezpieczną podróż z Rivendel.

J.R.R. Tolkien
J.R.R. Tolkien / Fot. PAP

Nie wiesz, co wybrać? – najpopularniejsze dzieła J.R.R. Tolkiena


Wśród wszystkich opublikowanych dzieł J.R.R. Tolkiena wyróżniają się 3, szczycące się wyjątkową popularnością:

Silmarillion – zbiór opowieści głównie o Pierwszej Erze Świata, gdy pierwszy Władca Ciemności – Morgoth, próbował przejąć władzę nad Śródziemiem, tocząc wojnę z elfami Wysokiego Rodu. Legendy zawarte w książce składają się na niesamowity obraz dziejów Śródziemia i jego powstania. Główną rolę grają tu Silmarile (świetliste klejnoty), w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Niełatwa, ale niezbędna pozycja dla fanów twórczości Tolkiena, służąca niejako za kompendium wiedzy o Śródziemiu. To od tej pozycji Tolkien zaczął opracowywać legendarium, którego pisanie zajęło mu całe życie.

Hobbit, czyli tam i z powrotem – lekka i przyjemna powieść dla dzieci, ale nie tylko. Opowiada o wielkiej wyprawie hobbita (Bilbo Bagginsa) i kompanii krasnoludów do ich dawnej siedziby. Mowa o Samotnej Górze przejętej przez strasznego smoka Smauga. Miejsce to jest nie tylko dawnym domem krasnoludów, ale skrywa również ogromne ilości złota i cennych klejnotów, w tym Arcyklejnot – najjaśniejszy z nich wszystkich.

Władca Pierścieni – powieść błędnie zwana trylogią (wina wydawcy), stanowiąca całość podzieloną na 6 ksiąg. Akcja rozgrywa się 60 lat po wydarzeniach z Hobbita, kiedy to czarodziej Gandalf przybywa do Shire i odkrywa, że Bilbo Baggins jest w posiadaniu Jedynego Pierścienia stworzonego przed wiekami przez Saurona w celu kontrolowania wszystkich innych Pierścieni Władzy. Jeśli Sauron odzyska pierścień, Śródziemie pogrąży cię w ciemności, co raczej nie będzie zbyt przyjemne dla jego mieszkańców. Dlatego na hobbitach, a zwłaszcza na jednym z nich – Panu Frodzie – spoczywa obowiązek i ciężar, jakim jest próba zniszczenia pierścienia, który zrobi wszystko, aby wrócić do swojego Pana.

Kadr z filmu "Władca pierścieni: Dwie wieże"
Kadr z filmu „Władca pierścieni: Dwie wieże” / Fot. LMK/BE&W

Chcesz zniknąć w Śródziemiu na dłużej? Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie!


Strony: 1 2

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze